Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Možnosti financování družstevního bytu

9. únor 2013 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 2

Koupě družstevního bytu se dá financovat různými způsoby. Ideální je, pokud máte dostatek vlastních finančních prostředků, v tom případě se nemusíte starat o to, jakým způsobem peníze na družstevní byt získat. Jenže zdaleka ne každý zájemce o družstevní byt může disponovat sumou, která je na pořízení bytu v družstvu zapotřebí. Jaké jsou tedy další možnosti?

Reklama

Předně je nutné si říci, že pořízením družstevního bytu nezískáváte byt do osobního vlastnictví jako při běžné koupi nemovitosti, pouze si kupujete podíl v bytovém družstvu. Tento rozdíl je podstatný vzhledem k možnostem financování pořízení, neboť na družstevní byt si nebudete moci vzít klasickou hypotéku. Jsou však samozřejmě i jiné možnosti.

Úvěr ze stavebního spoření

Jako nejvhodnější se jeví asi úvěr ze stavebního spoření. Zde však může problém nastat s tím, zda tento speciální typ úvěru, který se váže na stavební spoření můžete čerpat. Při založení stavebního spoření totiž máte jasně stanovenou dobu, po kterou nelze úvěr čerpat. Obvykle to bývají minimálně dva roky. Před tím, nežli si budete moci vzít na družstevní byt úvěr ze stavebního spoření, musíte tak nějaký čas spořit. Navíc jsou zde i další podmínky, na stavebním spoření musíte již mít uspořené určité procento z cílové částky.

Překlenovací úvěr

Pakliže chcete financovat družstevní bydlení a nedosáhnete ani na úvěr ze stavebního spoření, existuje možnost vzít si překlenovací úvěr. Ten opět souvisí se stavebním spořením, můžete však o něj zažádat prakticky ihned poté, co uzavřete smlouvu o stavebním spoření.

Pro úspěšné získání úvěru ( překlenovacího nebo úvěru ze stavebního spoření) je důležité mít na mysli, že jde o úvěr účelový, to znamená, že budete muset doložit, že peníze skutečně využijete na pořízení družstevního bytu. Obvykle je vyžadována nájemní smlouva člena bytového družstva, který stojí za převodem členských práv a povinností, dále také dohoda a patřičné úhradě sjednaného vyrovnání za tento převod. Je nutné samozřejmě doložit i členství v družstvu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

sfG71FqxwsLs

neděle, 2. říjen 2016
19:29

That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thsnka!


Napsal: sfG71FqxwsLs [Odpovědět]

Ivana

úterý, 28. listopad 2017
15:00

To by jsme koupi bytu financovali hypotékou, jenže jsme se všemi těmi provizemi a poplatky zjistili, že počáteční splátka bude vyšší, než jsme čekali, tak jsme si ten rozdíl museli vypůjčit. Konkrétně jsme to řešili půjčkou se zástavou vozidla a vše nakonec dopadlo bez problémů :) Dneska už si hezky bydlíme a půjčku máme dávno splacenou :)


Napsal: Ivana [Odpovědět]


Čtěte také...

Koupě družstevního bytu: na co si dát pozor?

Koupě družstevního bytu: na co si dát pozor?

Družstevní byt je jednou z forem bydlení. Jedná se o byt, který je ve vlastnictví družstva. Každý družstevník pak platí nájem. V případě, že chcete koupit družstevní byt, měli byste se řídit následujícímu radami.

Společenství vlastníků jednotek a možnosti financování

Společenství vlastníků jednotek a možnosti financování

V České republice patří k tradičním způsobům bydlení v bytových družstvech. Každý, kdo bydlí v družstevním bytě, je zároveň členem tohoto družstva. Aby se družstvo mohlo důkladně starat o dům, jeho jednotlivé části a zároveň mohlo efektivně provádět případné opravy a úpravy na domě, zakládá si takzv…


Rekonstrukce bytu: Sádrokarton a možnosti jeho využití

Rekonstrukce bytu: Sádrokarton a možnosti jeho využití

Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do rekonstrukce Vašeho bytu, pak určitě přemýšlíte o materiálech, které budou pro zrenovování jednotlivých místností nejlepší. Zejména v panelových domech se pro rekonstrukci hodí sádrokartonové desky. Jedná se o speciální desky, které jsou vyrobeny ze sádry a r…

Podlahy: Jaké možnosti existují?

Podlahy: Jaké možnosti existují?

Chystáte se na rekonstrukci bytu a nevíte, kterou podlahovou krytinu zvolit? Redakce Maxibydleni pro vás přichystala základní přehled možností nabízených na trhu a v následujících týdnech vám přinese články shrnující výhody a nevýhody jednotlivých podlahových krytin.


Infrapanely: Princip a možnosti využití

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Pro vytápění domácností, tedy rodinných domů i bytů, se v dnešní době vyplatí investovat do infratopení. Infrapanely fungují na poměrně jednoduchém principu, který lze do značné míry přirovnat ke způsobu vytápění pomocí kachlových kamen. Elektrickou energií, která prochází karbonovým vláknem, je ohř…

Možnosti čištění koberců

Možnosti čištění koberců

Alespoň malý koberec má v domácnosti skoro každý. Ti z nás, kteří mají koberce na větší ploše, dobře vědí, že o koberec je zapotřebí se důkladně starat, jinak se do něj snadno zachytávají nečistoty. Existuje několik možností, jak čistit koberce.