Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

21. červen 2012 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila souhlas s implementací směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov. Tato směrnice je velmi zásadní. Jde v ní o to, že veškeré novostavby, které budou vznikat od roku 2020, budou muset mít jen minimální energetickou náročnost. V praxi to bude znamenat, že výdaje domácností na vytápění objektů klesnou oproti stávajícímu stavu až o desítky procent a každá rodina, která bude v takovéto novostavbě bydlet, tak ušetří ročně až několik desítek tisíc korun.

Reklama

Co přináší změna legislativy

Směrnice 2010/31/EU říká, že energetický náročnost všech budov, které budou postaveny v roce 2020 a následujících letech, musí být významně snížena. Již dnes se stále častěji hovoří o tom, že energie jsou drahé a při nekvalitně provedené stavbě dochází k jejich přílišnému plýtvání. Tato směrnice však nastavuje nový trend. Při stavbě nového domu již nebude jen na vůli majitele, zda investuje do nízkoenergetického domu, díky této směrnici bude muset stavět pasivní dům vždy a všude.

Jaké budou úspory

Očekává se, že díky implementaci této směrnice dojde ke snížení energetické náročnosti nových staveb až o 90% oproti současné situaci. Zatímco před několika lety se běžně stavěly domy, v nichž byla průměrná spotřeba energií na vytápění až 150 kWh na rok, od roku 2020 bude tato hodnota maximálně 20 kWh/rok na metr čtvereční.

Tip: Víte, že můžete ušetřit až několik tisíc ročně změnou dodavatele energií? Srovnejte si online, kolik můžete ušetřit na ZměnaDodavatelů.cz

Tato směrnice může být naplněna i díky tomu, že stavebnictví dnes může využívat moderních technologií a zařízení, která mají téměř nulovou spotřebu energií. Díky tomu pak úspory v domácnosti dosahují desítek tisíc korun.

Změna legislativy přináší i další změnu. U každé nové i rekonstruované budovy bude muset být předkládán Průkaz energetické náročnosti i v případě jejího prodeje či pronájmu. Tento průkaz je dnes již zcela běžně předkládán u mnoha moderních novostaveb, které si zakládají na minimální energetické náročnosti. V budoucnu se však bude jednat o všechny stavby.

Foto: cs.wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Úsporná energetická fólie ušetří výdaje za vytápění

Úsporná energetická fólie ušetří výdaje za vytápění

Pokud hledáte způsob, jak ušetřit na energiích, pak je variantou využití tzv. úsporné energetické fólie. Za minimální pořizovací cenu dosáhnete snížení nákladů až o několik desítek procent.

Prezident Klaus vetoval novelu zákona zajišťujícího snižování energetické náročnosti budov

Prezident Václav Klaus tento týden vetoval zákon o hospodaření energií, který se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tento zákon je podle prezidenta jedním z nejškodlivějších zákonů, o jehož podpis byl za dobu jeho působení požádán.


Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Ceny energií nejsou zrovna nejnižší a podle odhadů budou v dalších letech růst. Vyplatí se proto uvažovat nad tím, jak snížit náklady na vytápění. Hitem posledních let se stalo zateplování rodinných domů a výměna starých oken za nová, která dobře izolují. Pokud plánujete výměnu oken a hledáte vhodná…

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.


Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Příští rok bude možné využít dotací z programu „Nová zelená úsporám“

V minulých dnech mohli majitelé rodinných domů zaznamenat, že ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pokračování programu Zelená úsporám. Jde o projekt, který nese název Nová zelená úsporám.