Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zazimování karavanu - jak na to

11. říjen 2011 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Mnoho českých rodin si zvyklo cestovat na dovolené karavanem. Ten však může sloužit nejen pro daleké cesty po tuzemsku i zahraničí, ale může být i jakýmsi alternativním příbytkem na parcele, kde dosud nemáme postavenu chatu či chalupu. Pro někoho se tak karavan může stát i druhým domovem.

Reklama

Dnes se dají pořídit velmi kvalitní karavany a mobilheimy, v nichž se dá žít prakticky po celý rok. Většina starších karavanů však slouží spíše jen během sezony, mimo ni je potřeba karavan zazimovat tak, abychom jej mohli použít i příští rok.

Prostory pro zazimování karavanu

Právě zazimování karavanu je otázkou dnešního článku. Pokud karavan nehodláme v zimě používat, je potřeba vybrat dobré místo, kde jej necháme do jara stát. Nejvhodnějšími prostory jsou samozřejmě krytá stání, tedy garáže, krytá parkoviště či různé přístřešky. Zde totiž obvykle nehrozí větší škody na karavanu, které může zima způsobit.

Vypuštění vody z nádrží

Pokud karavan bude stát v zimě venku, je důležité vypustit veškerou vodu z nádrží. Ta by po zamrznutí mohla napáchat velkou újmu a na jaře bychom museli do oprav investovat nemalé finanční prostředky. Nezapomeňme tedy na vypuštění odpadní vody a vody z nádržky WC. Pokud máme v karavanu ledničku, pak ji určitě na zimu rozmrazme a ponechme otevřenou.

Větrání

Dále je dobré si odnést domů z karavanu všechny věci, které by mohli nějakým způsobem být poškozeny případnými mrazíky a zvýšenou vlhkostí. Pakliže máme možnost v karavanu zapnout na zimu topení, nastavme teplotu kolem pěti až sedmi stupňů. Důležité je také větrání. K tomu se doporučuje nechat otevřené skříňky, aby se do nich dostal vzduch, zatuchlina po zimě by Vás jinak mohla porazit.

Ochrana před hlodavci

Pokud máme provedeny všechny výše zmíněné úkony, pak ještě udělejme něco proti tomu, aby se do karavanu nedostali žádní živočichové, zejména hlodavci, kteří by zde mohli hledat útočiště před mrazy. Do karavanu dejme pastičky, karavan je dobré také nastříkat speciálními postřiky, které hlodavce odradí.

Karavan na zimu přehoďme plachtou, a to tak, aby mezi karoserií a plachtou byl prostor, kterým bude proudit vzduchu, jinak by mohlo dojít ke zplesnivění plachty.

Na konec zazimování je dobré karavan nadzvednout na špalky. Platí to dvojnásob pro karavany, které budou zimu přečkávat venku. Netrpí tak tlumiče vozu, což se projeví při prvních jarních cestách.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zazimování stromů: Jak připravit vaše rostliny k zimnímu spánku

Zazimování stromů: Jak připravit vaše rostliny k zimnímu spánku

Tak jako se lidé i zvířata připravují na zimu, také rostliny potřebují důkladnou péči ještě předtím, než padnou první noční mrazy. Některé květiny a stromky v květináčích přemístíme dovnitř do místností nebo zimních zahrad. Jiné, zpravidla ty mohutnější, které se nevejdou do interiéru, necháváme cel…

Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…


Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Možnou alternativou ke klasickému bydlení v rodinném domě, bytě či v letní sezóně na chatě nebo chalupě může být mobilní dům. Mobilní domy sice u nás ještě zdaleka nemají takovou popularitu jako na západ od českých hranic, nicméně postupně zde obliba tohoto způsobu bydlení roste. Mobilní domy se daj…

Úprava bonsají: Jaké jsou styly a jak bonsaje zasadit do misky

Úprava bonsají: Jaké jsou styly a jak bonsaje zasadit do misky

Bonsaje jsou miniaturizovanými stromky. Původ jejich pěstování je v Asii. K nám se tato zvláštní péče o rostliny dostala v hojnější míře relativně nedávno. Aby bonsaje vypadaly skutečně pěkně, je důležité si dát pozor na jejich správné tvarování.


Podzimní údržba zahrady

Podzimní údržba zahrady

Léto je za námi a je třeba se připravit na chladnější počasí a změnu klimatu. Stejně tak se dostávají do pohotovosti všichni zahrádkáři a majitelé zahrad, neboť před příchodem zimy pro ně nastává mnoho práce. Ne každý se při podzimní úpravě zahrady rozhodne využít služeb profesionálů, kteří toto maj…