Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

16. únor 2015 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Ceny energií rok od roka rostou, což se negativně projevuje na výši našich faktur. Jestliže vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem, je jasné, že zaplatíte víc, než skutečně musíte. Jak snížit váš účet za energie? Řešením je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna.

Reklama

Fotovoltaická elektrárna

Kdo by se nechtěl stát nezávislým na dodávkách elektřiny od dodavatelů? Lákavá představa! A není nemožná. Jestliže chcete mít svou vlastní elektrárnu, instalujte si na střechu sluneční panely. Fotovoltaická elektrárna vám pak bude dodávat elektrický proud, který můžete buď sami spotřebovávat, nebo prodávat za výhodné výkupní ceny. O aktuálně nastavených cenách informuje Cenové rozhodnutí ERÚ č. 1/2014 z listopadu 2014.

Fotovoltaická elektrárna na střeše domu není již nic neobvyklého. Navíc ceny fotovoltaických panelů v současné době poklesly. Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je odhadována na cca 10 let a životnost panelů je asi 25 let.

Tepelné čerpadlo vyrábí levné teplo

Nejen elektřinu potřebuje každý dům. V zimě je důležité především vytápění, které nás každoročně stojí velké peníze. Zvláště pak v případě, že vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem. Přitom existují úsporné zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo zjednodušeně funguje tak, že si bere energii ze svého okolí (voda, země, vzduch), tuto energii ohřeje a pak využívá k topení nebo ohřevu užitkové vody. K oblíbeným typům patří vzduch-voda. Tepelné čerpadlo vzduch-voda si bere energii ze vzduchu a jeho instalace je oproti tepelnému čerpadlu země-voda snazší, protože odpadá nutnost hloubit zemní kolektory (vrty).

Tepelné čerpadlo a účinnost

Účinnost tepelných čerpadel ukazuje tzv. topný faktor (COP). Jeho hodnota se nejčastěji pohybuje mezi 2 – 5. Topný faktor v podstatě říká, kolik kW vyrobí tepelné čerpadlo z jednoho vloženého kW.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

Tepelná čerpadla patří k úspornému a ekologickému způsobu vytápění rodinného domu. Oproti plynovému nebo elektrickému kotli ušetří až 60 % nákladů na energie. Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo? Pořiďte si ho nyní se slevou 25 %!

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Vytápění interiéru je pro každého majitele objektu velmi důležité. Jednat se může jak o klasické rodinné domy, tak i o průmyslové objekty, anebo domy bytové. Řešení celého systému vytápění je většinou založeno buď na klasickém plynovém kotli, ...


Nízkoteplotní vs. vysokoteplotní tepelná čerpadla

Nízkoteplotní vs. vysokoteplotní tepelná čerpadla

Do rodinných a bytových domů, kde jejich majitelé kladou důraz na co nejnižší spotřebu energií, je vhodné využít tepelná čerpadla. Tato zařízení zajišťují ohřev vody, která je následně využita pro domácí potřeby a také pro vytápění, kdy je vyvedena d

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Jedním z velmi účinných způsobů, jak snížit výdaje a náklady na vytápění, může být pořízení tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla se dnes stále více využívají nejen v průmyslových objektech, ale i v domácnostech, tedy rodinných domech, chatách a chalupách.


Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Pořízení tepelného čerpadla je sice oproti elektrickým nebo plynovým kotlům dražší, v provozních nákladech se vám to ale brzy vrátí a z dlouhodobého hlediska jde dokonce o výhodnou investici. Tepelná čerpadla představují moderní a efektivní alternativu vytápění, která se vám bude líbit.

Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…