Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání
16. únor 2015 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článekCeny energií rok od roka rostou, což se negativně projevuje na výši našich faktur. Jestliže vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem, je jasné, že zaplatíte víc, než skutečně musíte. Jak snížit váš účet za energie? Řešením je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna.
ReklamaFotovoltaická elektrárna
Kdo by se nechtěl stát nezávislým na dodávkách elektřiny od dodavatelů? Lákavá představa! A není nemožná. Jestliže chcete mít svou vlastní elektrárnu, instalujte si na střechu sluneční panely. Fotovoltaická elektrárna vám pak bude dodávat elektrický proud, který můžete buď sami spotřebovávat, nebo prodávat za výhodné výkupní ceny. O aktuálně nastavených cenách informuje Cenové rozhodnutí ERÚ č. 1/2014 z listopadu 2014.
Fotovoltaická elektrárna na střeše domu není již nic neobvyklého. Navíc ceny fotovoltaických panelů v současné době poklesly. Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je odhadována na cca 10 let a životnost panelů je asi 25 let.
Tepelné čerpadlo vyrábí levné teplo
Nejen elektřinu potřebuje každý dům. V zimě je důležité především vytápění, které nás každoročně stojí velké peníze. Zvláště pak v případě, že vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem. Přitom existují úsporné zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo zjednodušeně funguje tak, že si bere energii ze svého okolí (voda, země, vzduch), tuto energii ohřeje a pak využívá k topení nebo ohřevu užitkové vody. K oblíbeným typům patří vzduch-voda. Tepelné čerpadlo vzduch-voda si bere energii ze vzduchu a jeho instalace je oproti tepelnému čerpadlu země-voda snazší, protože odpadá nutnost hloubit zemní kolektory (vrty).
Tepelné čerpadlo a účinnost
Účinnost tepelných čerpadel ukazuje tzv. topný faktor (COP). Jeho hodnota se nejčastěji pohybuje mezi 2 – 5. Topný faktor v podstatě říká, kolik kW vyrobí tepelné čerpadlo z jednoho vloženého kW.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!