Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Úprava bonsají: Jaké jsou styly a jak bonsaje zasadit do misky

9. červenec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Bonsaje jsou miniaturizovanými stromky. Původ jejich pěstování je v Asii. K nám se tato zvláštní péče o rostliny dostala v hojnější míře relativně nedávno. Aby bonsaje vypadaly skutečně pěkně, je důležité si dát pozor na jejich správné tvarování.

Reklama

Postup tvarování

Existuje několik možností tvarování bonsají. Zdaleka nejlehčí je pravidelné rozložení větví, kdy pomocí nůžek zastřihnete větvičky, které stromek příliš zahušťují.

Dělá se to tím způsobem, že větvičky zohýbáte do libovolného tvaru a poté uštípnete jejich terminál. Důležité je větvičky ohýbat pomocí drátků, díky tomu dosáhnete přesných tvarů. Stromek pak bude působit celistvě.

Styly tvarů bonsají

Úprava bonsají se dá rozdělit do pěti základních stylů, a to podle tvaru kmene. V případě, že je kmen rovný a směřuje vzhůru, mluvíme o takzvaném vzpřímeném stylu.

V případě, že je kmen stromku již lehce zvlněný, pak jde o volně polovzpřímený styl.

U šikmého stylu je kmen již výrazněji zešikmený.

Dalšími styly tvarů bonsají jsou polokaskádový a kaskádový, kdy jsou kmeny ohnuté k zemi, případně dokonce pod její úroveň.

Při tvarování všech typů bonsají je důležité, aby byl vzniklý tvar stromku přirozený. K tomu, jak má bonsaj vypadat, využijte třeba nějakou předlohu starého stromu.

Koruna stromku musí být řídká, vždy by měl být vidět jeho kmen. Větvičky nesmí být příliš husté tak, aby si navzájem nebránily v růstu a dostalo se k nim světlo.

Vsazení do misky

Při úpravě bonsaje hraje důležitou roli také její správné usazení, což probíhá nejčastěji do misky. Zde je doporučováno využít jen mělké vrstvy zeminy tak, aby byly vidět vrchní části kořenů. I to imituje vzhled starých stromů. Výška misky musí být zhruba ve velikosti průměru kmene v té části, kde se stromek začíná větvit.

Zazimování venkovní bonsaje

Bonsaje mohou být ve venkovní i vnitřní variantě. Pakliže vysadíte venkovní bonsaje, je potřeba zazimovat rostliny ve skleníku nebo v místnosti, kde není teplota pod bodem mrazu. Teplota by však neměla přesáhnout více než 15 stupňů Celsia.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice patří k neodmyslitelným pomocníkům v současných domácnostech. Užívají se nepřetržitě, tím pádem se od nich vyžaduje vysoká funkčnost. Ledničky se dále vybírají podle velikosti a pozadu nezůstává ani design, který nejlépe zapadá do konkrétní místnosti, kde umístíte vaši ledničku.

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Byl váš účet za vytápění letos vyšší než obvykle? Je sice pravda, že letošní zima byla tuhá a dlouhá, ale vše na ni svést nelze. Možná je na čase zapřemýšlet nad výměnou oken nebo zateplením fasády domu. Jaro a léto jsou vhodnou dobou pro realizaci těchto stavebních úprav, na které lze navíc získat …


Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

V letních vedrech, kdy vám do oken domácnosti praží sluneční paprsky, je mimořádně praktické používat stínící prvek v podobě venkovních žaluzií. Předokenní žaluzie jsou mnohem účinnější nežli interiérové žaluzie. Jejich instalace je sice poněkud obtížnější a je potřeba počítat také s trochu vyšší …

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Malířské barvy Dulux: Jaké jsou vhodné pro malování interiéru?

Pokud se chceme sami pustit do malování bytu a jeho místností, pak je třeba si dát záležet hlavně na výběru barvy. Malířské barvy musí být pokud možno co nejkvalitnější, to znamená dostatečně kryjící a trvalé.


Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze patří dlouhodobě k nejatraktivnějším. Není proto divu, že zde vznikají neustále nové projekty, které nabízejí nové možnosti pro zájemce. Které jsou v posledních měsících ty nejžádanější? Jde o Britskou čtvrť a Rezidenci Letokruhy.

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

TZ: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti výběru kuchyňské desky?

Víte, která část kuchyně je nejvíce používaná a je nejvíce viditelná? Je jí pracovní deska. V něčem to je podobné jako s botami. Každý si jich všimne. Velmi drahý oblek v kombinaci s rozervanými křuskami neoslní, naopak krásné boty pozvednou i skromn