Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Se zvýšením DPH se rozplynul sen o levnějším teple. Situaci mohou zachránit dotační programy.

19. únor 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

V lednu letošního roku došlo k jednoprocentnímu navýšení sazeb DPH. Očekává se tak zdražení v podstatě všeho – potravin, služeb i energií, včetně tepla. Výdaje za teplo přitom podle nedávného průzkumu* Sdružení EPS ČR tvoří nejčastěji okolo 10 % nákladů na chod domácnosti. Čtvrtina Čechů za něj vydá dokonce přes pětinu měsíčního rozpočtu. Právě začátek roku, kdy se teploty v průměru pohybují pod bodem mrazu, je tak pro rodinné peněženky náročným obdobím.

Reklama

„Novoroční zdražování energií se stalo již tradicí. Ani letos jsme se mu nevyhnuli, do hry navíc vstoupily nové, vyšší, sazby DPH. Teplo z ústředního vytápění se tak podle aktuálních ceníků zdraží v některých krajích až o 7 %,“ komentuje změny Ing. Pavel Zemene, Ph.D. předseda Sdružení EPS ČR.

Za šest let se teplo zdražilo o 50%

Ceny ústředního tepla rostou již několik let. Zatímco v roce 2006 jsme za jeden gigajoul (GJ) zaplatili okolo 400 korun, v roce 2013 to bylo již 560 korun. Nový rok pak přinesl ceny i přes 600 korun. Byt 3+1 v nezatepleném panelovém domě průměrně spotřebuje asi 44 GJ ústředního tepla za rok. Účty za takové vytápění se tak vyšplhají na částku přesahující 26 000 korun. Právě panelové domy přitom představují největší potenciál úspor. „Drtivé většině domácností ukrajují výdaje na vytápění 10 a více procent z rodinného rozpočtu. Pro 23 % rodin je to ale i pětina z prostředků, které mají na chod domácnosti. V České republice se ale stále nachází přes 200 milionů nezateplených obvodových stěn,“ doplňuje Ing. Pavel Zemene.

Graf růstu cen

Nejefektivněji náklady na teplo sníží zateplení

Útraty za teplo ovlivňuje několik faktorů. Kromě velikosti vytápěné plochy, dodavatele a zdroje tepla je to také konstrukční vybavení bytu či domu. Nejlépe lze náklady na topení snížit kvalitním a komplexním zateplením, protože zateplený objekt vykazuje mnohem nižší tepelné ztráty, než objekt bez izolační ochrany. „Zateplením lze ušetřit tisíce korun. Nejdražší vytápění je elektřinou, které při využití v rodinném domě může ročně vyjít i na 50 tisíc korun. Zateplením lze uspořit až 80 % nákladů. I když se nacházíme v hospodářsky méně vlídných časech, je zde ekonomická, legislativní i ekologická nutnost snižovat energetickou náročnost budov, které tvoří významnou část celkové spotřeby energie v ČR“ dodává Ing. Pavel Zemene.

Mohlo by vás zajímat: Jak na levný plny a elektřinu?

Největší náklady na teplo pociťují rodinné peněženky v lednu a únoru, kdy je nejnižší teplota vzduchu a mrzne. Za posledních 10 let se pohybuje průměrná teplota okolo -2 °C. Zejména únor roku 2012 byl nepříznivý a teploty klesly průměrně na -5 °C. Ani prognózy Českého hydrometeorologického ústavu letošní roku neslibují úspory – konec února by se měl nést ve znamení až -7 °C.

Na zateplení od srpna přispěje stát

Ministerstvo životního prostředí připravilo nový projekt, který má poskytnout prostředky na zateplení rodinných domů. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je připraveno 1,4 miliardy korun na rekonstrukce započaté po 1. lednu 2013. „Investice na zateplení se vrátí během pár let, přesto se její výše může pro některé investory jevit příliš vysoká. Dotační programy jsou tak zcela zásadním nástrojem pro splnění požadavků na snižování energetické náročnosti budov a emisí CO2. Nemluvě o přínosu zateplování na oživení stavebního sektoru a jeho podílu na podpoře zaměstnanosti,“ uzavírá Ing. Pavel Zemene.

Se zateplením mají Češi nejčastěji spojený pěnový polystyren

Zateplení přináší nejen finanční úspory, má i technické výhody. Odstraní se díky němu jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterým je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí. Zlepšuje také tepelnou pohodu v bytech a snižuje výkyvy teplot v různých částech místnosti. Tím se zvyšuje celková kvalita bydlení. V neposlední řadě se sníží poruchovost otopného systému, který je méně zatěžován. Podle statistik je nejčastěji využívaným izolačním materiálem pěnový polystyren, kterého se v roce 2011 v ČR spotřebovalo zatím rekordních 62 tisíc tun.

O průzkumu

Průzkum na téma Zateplení a ceny energie probíhal na Sousede.cz ve spolupráci se Sdružením EPS ČR a to ve dnech 9. až 20. září 2012. Zúčastnilo se ho celkem 306 respondentů z řad uživatelů portálu.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Infra topení: Posezení na zahradě v teple i během chladných večerů

Infra topení: Posezení na zahradě v teple i během chladných večerů

Při posezení na zahrádce či na terase je v chladnějším období nutné se tepleji obléci, což může být značně nepohodlné. Ve večerních hodinách, kdy sice panuje stále hezké počasí, může být na tričko přeci jen již chladno. Problém se však dá vyřešit velmi jednoduše, a to tím, že si pořídíme moderní inf…

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Byl váš účet za vytápění letos vyšší než obvykle? Je sice pravda, že letošní zima byla tuhá a dlouhá, ale vše na ni svést nelze. Možná je na čase zapřemýšlet nad výměnou oken nebo zateplením fasády domu. Jaro a léto jsou vhodnou dobou pro realizaci těchto stavebních úprav, na které lze navíc získat …


Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.


Využijte solární energie

Využijte solární energie

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela n…

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.