Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Používání pily: Hlavní bezpečnostní zásady, které je nutné dodržovat

13. červenec 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Při kutilské činnosti v dílně nebo na zahradě jistě mnozí z vás využívají elektrickou pilu. Ať už pracujete s kmitavou neboli přímočarou pilou, nebo zrovna máte spuštěnou okružní pilu, případně jiné varianty, je vždy nutné dodržovat bezpečnostní zásady. Alespoň některé z nich si vyjmenujeme.

Reklama

Bezpečnost práce je důležité nejen v profesním životě, na své zdraví i zdraví svého okolí musíte dbát také tehdy, pracujete-li na něčem doma. V případě používání elektrických pil platí obecné i speciální zásady, které je nutné bezpodmínečně dodržovat, jinak se může stát něco nepříjemného.

1.Používání ochranného oděvu

Bez ochranného oděvu se nedoporučuje s pilou pracovat. Jde nejen o to, že si díky tomu nezašpiníte svoje civilní oblečení. Pracovní obleky jsou obvykle uzpůsobeny tak, aby neměly žádné příliš volné části, které by se snadno při práci mohly připlést do pily. Došlo by k jejich potrhání, ovšem zároveň by jejich kontakt s pilou mohl ohrozit vaše zdraví.

2.Použití ochranných brýlí

Ochranné brýle jsou další nezbytnou součástí vybavení každé, kdo pracuje s pilou. Při řezání materiálů často dochází k odlétávání drobných částí, které se snadno dostanou do očí.

3.Ochrana sluchu

V případě, že používáte rušnější typ elektrické pily, dejte si velký pozor také na sluch. Rozhodně se při delší práci vyplatí nosit chrániče sluchu.

4.Používání vhodných pilových listů

Tato zásada je důležitá nejen z hlediska toho, že jedině listy v bezvadném stavu dokáží pracovat tak efektivně, jak od nich očekáváte. Špatně zvolený pilový list může dokonce poničit celou pilu a hlavně i materiál. Práce by se vám pak hodně prodražila.

5.Správné držení pily

Ať už používáte jakýkoliv typ pily, je doporučováno ji držet obouruč. Krom toho je samozřejmě nutné ji držet tak, jak doporučuje výrobce.

6.Ochranné pouzdro na pilu

Poté, co skončíte práci s pilou, vysuňte pilový list a na pilu nasaďte vhodné ochranné pouzdro. Zabráníte tak jejímu poškození.

Výše uvedené bezpečnostní zásady lze rozhodně doplnit o mnoho dalších. Máte s prací s elektrickými pilami zkušenosti a chcete nám sdělit, jaké zásady bychom všichni měli dodržovat? Pak nám neváhejte napsat. Každá rada dobrá, jak se říká.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zásady bezpečného používání vrtačky

Zásady bezpečného používání vrtačky

Při práci na domě e domácí kutilové zcela jistě dostanou také do kontaktu s vrtačkou. Moderní AKU vrtačky jsou poměrně výkonnými stroji, při práci s nimi je však potřeba si dávat pozor, abychom se neporanili, nebo nepoškodili věci v její blízkosti či dokonce vrtačku samotnou. Pakliže je vrtačka použ…

Kde využijeme pásové pily?

Kde využijeme pásové pily?

Pásové pily využívající pilové pásy řežou velice přesně a kvalitně. Dnes je lze zcela běžně pořídit i přes internet na webových stránkách specializovaných společností, mají široké využití, a to jak u profesionálů, tak i u amatérských kutilů, kteří se nespokojí s tím, že složitější věci za ně udělá n…


Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Úspory: Jak vybrat plastové okno, které dobře izoluje?

Ceny energií nejsou zrovna nejnižší a podle odhadů budou v dalších letech růst. Vyplatí se proto uvažovat nad tím, jak snížit náklady na vytápění. Hitem posledních let se stalo zateplování rodinných domů a výměna starých oken za nová, která dobře izolují. Pokud plánujete výměnu oken a hledáte vhodná…

Doplňky, které by neměly chybět v žádné kuchyni

Doplňky, které by neměly chybět v žádné kuchyni

Jsou věci, bez kterých se v kuchyni neobejdeme, pokud si chceme uvařit nějaké chutné jídlo. Kromě základních kuchyňských potřeb, jakými jsou hrnce, pánvičky, příbory atd., je v kuchyni zapotřebí mít i mnohé další kuchyňské doplňky, které nám pomáhají zjednodušit přípravu jídel a také usnadňují celý …


Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.

Pískoviště a další doplňky, které se hodí pro dětská hřiště na zahradu

Pískoviště a další doplňky, které se hodí pro dětská hřiště na zahradu

Postavit dětem na zahradě vlastní hřiště má nesporné výhody. Děti si zde mohou hrát ve volných chvílích, jakmile to umožňuje počasí. Nemusí přitom chodit někam na veřejná prostranství, takže jsou ve větším bezpečí a vy na ně snadno dohlédnete i ve ch