Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kam s nefunkční žárovkou? Recyklujte ji.

16. červen 2012 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 1

Rozbila se vám žárovka a nevíte, kam s ní? Je možné ji vhodit do běžného směsného komunálního odpadu, nebo pro její likvidaci platí jiná pravidla? Před touto otázkou stojí možná každý, komu žárovka či zářivka dosloužila.

Reklama

Stále více domácností používá takzvané úsporné, nebo-li kompaktní zářivky. Jejich užívání je v dnešní době takřka hitem už jen kvůli úspoře energie. Dosud běžné wolframové žárovky jsou už pomalu na ústupu. Ale ať tak, či onak, jednou doslouží jak ty klasické, tak i úsporné. Co s nimi pak? Je řešením vhodit je do směsného odpadu, nebo je třeba s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem? Pravda je taková, že záleží, o jaký typ žárovky se jedná.

Wolfram versus úsporná zářivka, aneb na složení záleží

Klasické wolframové žárovky jsou netoxické. To je jejich velké plus. Obsažený kov, tedy wolfram, bezpečně odolá i vysokým teplotám, aniž by se přetavil. Tím se docílí vysoké citlivosti. Jelikož je dutina plněna neškodným inertním plynem, který brání vyhoření argonového vlákna, nehrozí nám žádné nebezpečí, a to ani v případě prasknutí žárovky. Jediným rizikem jsou střepy, které nám mohou přivodit při nesprávné manipulaci úraz.

A jak je to tedy s úspornou (kompaktní) zářivkou, nebo s LED žárovkou? Jejich velkou předností je zaručená úspora energie, protože oproti klasickým žárovkám spotřebují jen čtvrtinu energie. Ale naopak slabinou je jejich obsah. Ten je nebezpečný, jelikož ho tvoří mimo jiné jedovatá rtuť.

Možnosti recyklace

V případě, že žárovka vypověděla službu, máte několik možností, jak je odstranit. Pokud je nefunkční klasická wolframová žárovka, nemějte obavy a klidně ji vhoďte do běžného směsného odpadu. Taková žárovka bude zneškodněna v městské spalovně komunálního odpadu. Zde budou skleněné střepy přetaveny a zbylá kovová patice podlehne jako železný šrot recyklaci. V případě, že žárovka skončí na skládce, bude rozdrcena masivními koly kompaktoru.

Chcete-li se ale zbavit úsporné zářivky, pak rozhodně neriskujte postup jako u klasických žárovek. Kompaktní zářivky totiž do směsného odpadu nepatří! Možností pro jejich odstranění a recyklaci je několik. Klidně odevzdejte vysloužilou zářivku v obchodě, kde se takové produkty prodávají. Zde ji vezmou bez jakéhokoliv poplatku. Nebojte se obrátit ani na Českou inspekci životního prostředí. Speciální nádoby na žárovky jsou i na úřadech či školách.

Nejčastějším způsobem je ale odevzdání ve sběrném dvoře. Tam je s nimi zacházeno ze zákona jako s nebezpečným odpadem. Jedinou podmínkou je, aby byla nepoškozená a celá. Pokud poškozena je, nepodléhá tak bezplatnému odběru, ale obec za její likvidaci požaduje určitý poplatek, jako je tomu v případě běžného odpadu.

Dejte šanci recyklaci

Věděli jste, že až 40% zářivek zbytečně končí ve směsném odpadu? Přitom jejich správná likvidace a následná recyklace je výhodná! Až 90% materiálu zářivky se dá znovu použít. Recyklací je zářivka rozdrcena a jednotlivé kousky jsou odděleny. Sklo se užije jako izolační materiál ve stavebnictví a i rtuť najde své uplatnění. Ta se totiž použije do nové zářivky.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Ivulínek

čtvrtek, 7. leden 2021
23:48

Děkuji moc a super článek o recyklaci. My jsme hrozně dlouho nevěděli a to ani v práci, kam se takové žárovky dají. Je to jako bychom v práci měli snad nějaké prokletí na to, že se nám rozbíjí žárovky snad pořád. Ještě k tomu všemu jsme teď museli řešit nově https://www.rocnihlaseni.cz/cenik/ roční hlášení o odpadech, takže toho bylo docela dost... Ale díky vašemu článku v tom máme konečně jasno :-) Takže děkuji.


Napsal: Ivulínek [Odpovědět]


Čtěte také...

Vysoušení vlhkého zdiva domu moderní metodou

U starých domů mají majitelé velmi často potíže s tím, že se jim nedaří z domu odvádět vlhkost, stěny jsou mokré a původní hydroizolace již nefunguje. Problém nastává ve chvíli, kdy není možné využít opravu izolace a nepomáhají například ani svislé izolace či mapové fólie. V tomto případě může přijí…

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.


Šetřete doma elektřinu!

Šetřete doma elektřinu!

Jaký byl váš poslední účet za elektřinu? Říkáte si, že už s těmi vysokými částkami za energie musíte něco udělat? Jak ale na to? Nevěste hlavu – v každé domácnosti existuje velký potenciál úspor. Poradíme vám, kde je hledat!