Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak prát záclony, aby vám co nejdéle vydržely v původním vzhledu?

1. duben 2014 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Praní záclon nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí tuto činnost není potřeba provádět tak často. Záclony byste měli měnit zhruba po jednom až dvou měsících. Nejlepší je, pokud doma máte do zásoby více kusů, pak totiž záclony budete muset prát klidně i jednou za půlrok, a to všechny naráz. Víte ale, jak prát záclony, aby nedošlo k jejich poničení? Je lepší prát záclony ručně nebo v automatické pračce?

Reklama

Způsob praní záclon

Záclony jsou poměrně křehké. Proto je nutné dát si při jejich praní pozor na to, aby nedošlo k jejich potrhání. Nejlepší je, pokud je vyperete ručně. Na to ale asi většina z vás nemá čas ani nervy a raději využije pračku.

Pokud se tedy rozhodnete záclony vyprat v automatické pračce, zvolte co nejúspornější program. Moderní pračky už mají přímo programy, které jsou speciálně určeny na praní zvlášť jemného prádla, do něhož lze záclony zařadit.

Pračku nenaplňujte zcela, spíše jen tak do poloviny. Příliš naplněná pračka by mohla způsobit nedokonalé vyprání, záclony by se navíc mohly potrhat. Do pračky také nasypte přiměřené množství kvalitního pracího prášku na barevné prádlo.

Co dělat s vypranými záclonami? Po vyjmutí záclony z pračky je nechte řádně vysušit, ideálně venku na zahradě, kde oschnou velmi rychle.

Žehlení záclon

Některé materiály, z nichž se záclony vyrábějí se nemusejí vůbec žehlit. Proto si před prvním praním zkontrolujte, z jakých materiálů jsou záclony vyrobeny. Pokud jsou například z polyesteru, žehlením se vůbec nebudete muset zabývat. Stejně tak není nutné žehlit ani voály. Pokud ale používáte například záclony z organzy, se žehlením budete muset počítat, jinak by po vyvěšení do oken byly pomuchlané, což by rozhodně nedělalo dobrotu z estetického hlediska.

Praní záclon asi nikdy nebude zábavnou činností, zvláště pokud je perete ručně. Při ručním praní ale máte vždy přehled o tom, v jakém stavu záclony jsou. Praní v pračce je pohodlnější, ovšem může se stát, že z ní záclony vytáhnete poničené, protože jste například zvolili špatný program. Pak už vám nezbude nic jiného, než si jít koupit zcela nové záclony.

Foto: modernizaclony.cz

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Záclony vhodné do kuchyně

Záclony vhodné do kuchyně

Při výběru kuchyňské záclony do okna je třeba myslet nejen na estetické hledisko. Tato místnost je totiž vzhledem ke svému účelu dosti specifická, což krom jiného znamená, že ne všechny záclony se sem hodí.

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Součástí vybavení obýváku jsou v drtivé většině také záclony. Ty mají několik funkcí. Především slouží jako dekorační prvek, který se hodí k oknům, potažmo k balkonovým dveřím. Dále slouží jako stínící prvek, zejména v kombinaci se závěsy. Pokud nevíte, jak vybrat záclony, je právě pro vás určennásl…


Fotogalerie kuchyní: Inspirace pro vaši domácnost

Fotogalerie kuchyní: Inspirace pro vaši domácnost

Chystáte se rekonstruovat nebo zařizovat prostor kuchyně ve vaší domácnosti? Pak se nechte inspirovat z fotogalerie kuchyní od společnosti JN Interier. Některé ukázky si prohlédnete také v tomto článku.

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Prostěradlo je základem ložního povlečení. Stejně jako povlaky na polštáře a přikrývky plní několik funkcí. Abyste se ve vaší posteli vždy dobře a pohodlně vyspali, měli byste si proto pořídit právě co nejkvalitnější prostěradlo.


Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Konečně jste se dočkali své vytoužené rekonstrukce staré a nevzhledné koupelny, která pouze hyzdila moderní vizáž Vašeho nadčasového bytu? S vervou a nadšením jste se pustili do bourání prohnilého jádra s vidinou rychlé výstavby a brzkého užívání koupelny? Potom jste určitě během tohoto procesu nara…

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Při rekonstrukci či stavbě domu si vybírejme pokud možno co nejkvalitnější materiál, který bude dostatečně odolný vůči poškození a vydrží co nejdéle. Platí to například i při dělání fasády domu. Pokud zvolíme kvalitní fasádní barvy, budeme mít na dlouhá léta vystaráno.