Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak na nákup stavební parcely

23. listopad 2012 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Poměrně hodně lidí dává při pořizování vlastního bydlení přednost nákupu stavební parcely, kde si posléze nechají postavit rodinný dům dle svých představ, před zakoupením již hotové stavby. Důvodů může být několik. V první řadě může tento postup být cenově výhodný, výhodou je nepochybně i fakt, že si majitelé stavebních parcel mohou postavit dům přesně na míru, tak jak si vysnili. Při nákupu stavební parcely je však nutné si dá pozor na několik věcí, v opačném případě se může koupě pozemku stát doslova noční můrou.

Reklama

Výběr stavební parcely

V první řadě je potřeba zvolit vhodné místo a rozměry. Velikost parcely by měla být závislá na tom, jak ji chceme využít. Kromě stavby rodinného domu je určitě vhodné počítat i s volným prostorem pro zahradu. Podstatným kritériem při výběru stavební parcely může být také to, zda je zde vhodně vyřešena příjezdová komunikace, zapomenout nesmíme ani na další záležitosti, jako jsou vybudované inženýrské sítě apod. Jejich absence může být při stavbě domu a jeho následném užívání velkou překážkou.

Geologický průzkum

Před nákupem pozemku je vhodné nechat si udělat detailní geologický průzkum, kdy budoucí majitel zjistí, zda je parcela skutečně vhodná pro stavbu rodinného domu či nikoliv. Průzkumem zjistí například kvalitu podložních vrstev, přítomnost spodní vody atd.

Velmi důležitou součástí nákupu stavební parcely jsou také otázky právního charakteru. Je samozřejmě nezbytné si důkladně zjistit, kdo je skutečným majitele pozemku. Někdy se stává, že je prodávaný pozemek ve spoluvlastnictví. Typicky jde o pozemky, které náleží rozvedeným manželům. V tomto případě je důležité mít souhlas od obou stran.

Výpisem z listu vlastnictví lze také zjistit, zda se k pozemku nevztahují nějaká omezení vlastnických práv. typicky se může jednat třeba o omezení na základě zástavního práva, kterým disponuje banka či věřitelé.

Smlouva o koupi pozemku

V momentě, kdy přistupujete již k samotnému podpisu smlouvy o koupi pozemku, dejte si pozor na to, aby smlouva měla všechny nezbytné náležitosti. Prodávají vám musí také doložit všechny smlouvy, které dokladují, že se jedná o skutečného majitele pozemku. Při kontrole těchto smluv a podpisu smlouvy o koupi pozemku je rozhodně doporučováno spolupracovat s právníky.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Ne vždy se vyplatí kupovat levné vybavení do domácnosti. Často je to totiž na úkor kvality. Raději investovat více peněz a mít jistotu, že vám daný produkt vydrží a nebudete jej muset brzy opravovat, měnit a pořizovat nový. Přesně tuto zásadu uplatně

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Přemýšlíte o tom, že si do domácnosti pořídíte posuvné dveře, avšak nevíte, jak náročná bude jejich montáž, případně co je k nim potřeba pořídit? Pak vám pomůžeme osvětlit jejich princip, výhody a také to, jakým způsobem se ukotvují.


Stavební spoření 2011

Stavební spoření 2011

V posledních měsících stránky českých novin plní zprávy o změnách ve stavebním spoření. Vláda nejprve snížila podporu stavebního spoření, Ústavní soud poté některé změny ve stavebním spoření zrušil. Jak to tedy nyní je? Vyplatí se v současné době sta

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Budete kupovat nový byt a váháte, zda je lepší novostavba nebo starší bytový dům? Jaké jsou výhody a nevýhody nového a starého bytu?


Rychlý nákup a prodej bytu? Pomůže realitní kancelář

Rychlý nákup a prodej bytu? Pomůže realitní kancelář

Před oslovením realitní kanceláře, která nabízí pronájem a prodej bytů, kanceláří a domů, si však pečlivě najděme vhodnou společnost. Realitní kanceláře by měly mít dostatečně silné zázemí a postavení na trhu s realitami, profesionálně vyškolené zástupce a také vstřícný přístup ke každému klientovi.

Město nebo venkov? Vylidňování venkova nehrozí

Město nebo venkov? Vylidňování venkova nehrozí

Není tomu tak dávno, co se značná část venkovských obyvatel hrnula do měst za lepším. Dnes ale podle mnohých tento trend již zdaleka není tak patrný. Vylidnění venkova tak určitě není hrozbou. Město i venkov mají jisté přednosti. Záleží na tom, v jaké fázi života se nacházíte a co k pohodlnému způso…