Jak na čištění fasády domu?
5. květen 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článekZnečištění fasády domu je velmi nepříjemnou záležitostí, s níž se bohužel musí čas od času vypořádat snad každý majitel. Pakliže se jedná o „přirozené“ znečištění, které je způsobeno vlivem klimatických podmínek, je náprava poměrně snadná, horší je to však v případech, kdy se na fasádě domu realizují sprejeři. Grafitti a různé podpisy na zdech jsou totiž mnohem hůře omyvatelné a stojí nejen spoustu námahy, ale mnohdy přijdou majitele domu také na nemalé finanční prostředky. V následujícím článku si alespoň stručně nastíníme, jak provést čištění fasády domu.
ReklamaV první řadě je potřeba si rozdělit nečistoty, které vzniknou na fasádě domu, na dvě základní skupiny. První skupinu tvoří takzvané atmosférické nečistoty, druhou pak organické nečistoty. Pokud chcete fasádu kompletně renovovat, postup ze dozvíte zde.
Jak zbavit fasádu od prachu a špíny
Atmosférické nečistoty vznikají vlivem působení deště, větru, ale také přítomnosti smogu a prachu v ovzduší. Těmto znečištěním se nevyhne žádný rodinný dům. Je ale logické, že v městské zástavbě se nečistoty tvoří mnohem více nežli někde na samotě u lesa, kde je relativně čisté ovzduší.
Na nečistoty vzniklé vlivem dešťů či prachových částic nám nepostačí obyčejná voda. Je zapotřebí využít chemických čistících roztoků a substrátů, které mají dostatečně účinné látky k odstranění těchto nečistot. Čištění fasády v tomto případě probíhá tak, že se na zašpiněnou plochu fasády nanese daný roztok, poté se nějakou dobu (minimálně několik hodin) nechá působit tak, aby se „zažral“ do špíny.
Doba působení je závislá na druhu a kvalitě roztoku, obvykle je to uvedeno na obalu výrobku či v přiloženém návodu. Jakmile uplyne doba, po kterou je potřeba nechat roztok působit, přichází na řadu opláchnutí fasády, ideálně pomocí wapky, tlakového přístroje. V případě potřeby je nutné tyto kroky i několikrát opakovat.
Ve chvíli, kdy je fasáda znovu čistá, je ještě vhodné ji ošetřit ochrannými prostředky, které zamezují rychlému znovuusazování nečistot.
Odstranění organických nečistot
V případě organických nečistot se jedná zejména o tvorbu plísní či mechů. Ty se tvoří hlavně na té straně domu, která není vystavena slunečním paprsků, případně na ni trvale působí vlhkost. I v tomto případě se používají speciální postřiky, které nejprve zajistí odumření usazených organických nečistot a zároveň zamezí také jejich další tvorbě. Po nanesení chemických přípravků je opět zapotřebí nechat je působit několik hodin, poté je smyjeme tlakovou vodou.
Tvorbě plísní se dá do jisté míry zamezit také tím, že váš dům bude mít provětrávanou fasádu.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!