Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

17. říjen 2015 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.

Pozorujete na sobě první příznaky?

Prvním a typickým příznakem je vysychání sliznic. Pálení očí, sucho v ústech nebo dráždivý kašel tak mohou být prvními signály, že je v interiéru něco špatně. Při dlouhodobém, pravidelném pobytu v nezdravém prostředí pak hrozí i další problémy: jako jsou bolesti hlavy, nespecifická únava, zhoršení vnímání vůní a chuti… Čím dál častěji je tento syndrom zmiňován i v souvislosti se závažnými onemocněními jako je astma, zhoršení funkce plic nebo dokonce rakovina.

Příčiny syndromu nemocných budov

Nezdravé vnitřní prostředí budov způsobuje mnoho faktorů. Nejčastěji pak jejich kombinace. Zejména ve městech v ovzduší narůstá podíl nebezpečných oxidů uhlíku, které v kombinaci s vydýchaným vzduchem v interiéru představují největší riziko. K němu se přidává i přítomnost znečišťujících částic jako je prach, pyl a především výtrusy – tzv. spory – z plísní. Nejvíce jsou k tomu náchylné koupelny, kuchyně a jiné prostory s vyšší vlhkostí a ztíženým odvětráváním.

Jak doma zjistit kvalitu vzduchu? A co dál?

Máte-li pochybnost o kvalitě vzduchu ve svém bytě či domě, pořiďte si, nebo zapůjčte, měřič koncentrace CO2. Stojí kolem 4 000 Kč. Základní přehled o teplotě a vlhkosti vám však dá i obyčejná meteostanice. Pokud stále topíte některým ze zastaralých způsobů, možná by stálo za to pouvažovat o změně. Moderní tepelná čerpadla lze napojit na systémy řízeného větrání, takže vzduch v místnosti stále proudí a riziko nezdravého prostředí se tak výrazně snižuje.

Pomohou i moderní klimatizace

Zatímco dříve byly označovány za jedno z rizik nezdravého, suchého prostředí, dnes je tomu naopak. Moderní klimatizace do bytu pomáhají udržovat stálou vlhkost a díky speciálním filtrům vzduch zbavují prachu, pylu i jiných škodlivých částic včetně bakterií a virů. Výrobce Samsung dokonce přišel s řešením, jak bojovat s únavným nedostatkem kyslíku. Jejich klimatizace samy díky systému Virus Doctor aktivně vytvářejí uvolňující ionty kyslíku.

A nezapomeňte – i zde platí staré dobré: „Čistota, půl zdraví!“ Nezapomeňte proto pravidelně utírat prach a vysávat vysavačem s HEPA filtrem.

Foto: pixabay.com

Komerční sdělení

Autor: PR inzerce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Prezident Klaus vetoval novelu zákona zajišťujícího snižování energetické náročnosti budov

Prezident Václav Klaus tento týden vetoval zákon o hospodaření energií, který se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tento zákon je podle prezidenta jedním z nejškodlivějších zákonů, o jehož podpis byl za dobu jeho působení požádán.

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?


Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

AKTUÁLNĚ: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila souhlas s implementací směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov. Tato směrnice je velmi zásadní. Jde v ní o to, že veškeré novostavby, které budou vznikat od roku 2020, budou muset mít jen minimální energetickou náročnos…

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Bydlíte v přízemí nebo máte prosklenou kancelář a chcete ji ochránit před slunečními paprsky nebo zloději? Řešení je jednoduché – nalepte si na sklo bezpečnostní nebo sluneční fólie. Jak fólie na sklo fungují a kde je koupit?


Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Nemáte dosud neblahou zkušenost s tím, že by váš dům navštívili zloději? Pak možná máte vaši domácnost dobře zabezpečenou, nebo jste zkrátka doteď měli jen štěstí. Tomu je však nutné jít naproti. Přinášíme vám pět tipů, jak co nejlépe vyzrát na zloděje, aby nepoznali, že nejste právě doma a byt či d…

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!