Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Specifika zateplení plochých střech. Víte o nich?

10. leden 2014 - Rubrika: Poradna - reaguj na článek

Ploché střechy, tedy střechy s nižším sklonem než 10 stupňů, patří v současné době mezi velmi oblíbená architektonická řešení.

Reklama

Svým majitelům totiž poskytují jedinečný prostor, který lze při špetce fantazie a kreativity velmi prakticky využít - zejména v zahraničí slouží ploché střechy např. jako relaxační nebo vegetační zóny, přičemž tyto trendy pomaloučku polehoučku prostupují také do českých luhů a hájů.

Zároveň ale ploché střechy přinášejí jistá negativa. Dlouhodobě se na nich udržuje srážková voda, led nebo sníh. A právě voda v jakémkoliv skupenství je jejich vůbec největším nepřítelem.

Základem je dobrá hydroizolace

Zatímco z šikmé střechy většina srážkové vody rychle odteče, na ploché střeše zůstává a jen pozvolna se odpařuje.

Nároky na kvalitu hydroizolace plochých střech jsou proto ještě vyšší, než je běžné. Nejčastěji se využívá asfaltových pásů, termoplastických fólií nebo fólií na bázi gumové pryže.

Elegantní a moderní řešení představují hydroizolační nátěry na akrylátové (resp. polymerové) bázi, které věrně kopírují tvar střechy a precizně zatěsňují i kritická místa.

Prim hraje i tepelná izolace

Vedle hydroizolační vrstvy je nutné nainstalovat také tepelně izolační vrstvu a právě zde najdeme velkou slabinu většiny starších domů.

Odhaduje se, že v případě nekvalitně provedené tepelné izolace uniká střechou asi 20 – 25 % tepla. V České republice se pro tepelnou izolaci dodnes nejčastěji využívá desek z minerálních a skleněných vláken, v menší míře i extrudovaného nebo expandovaného polystyrenu.

Ze zahraničí k nám pomalu pronikají také chytré izolační pěny, které vykazují skvělé izolační vlastnosti, ale zatím si nezískaly dostatečnou důvěru u zákazníků. To by se ale mělo v budoucnosti změnit.

Nezapomeňte na parozábranu

Poslední vrstvu izolace ploché střechy tvoří parozábrana. Na její provedení se používá rozmanitý materiál, klíčová je v tomto případě nepropustnost vlhkého vzduchu.

Nedostatečně účinná parotěsná vrstva totiž může způsobit řadu komplikací – snížit účinnost tepelné izolace nebo poškodit samotnou střechu.

V každém případě se před započetím rekonstrukce ploché střechy poraďte také s odborníkem. Jedině ten vám může zajistit, aby nová střecha (a hlavně pak její izolace) splňovala vše, co od ní očekáváte.

Komerční sdělení

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Víte, jak dlouho přežijete v případě katastrofy? S-kit zajistí přežití 14 dnů

TZ: Víte, jak dlouho přežijete v případě katastrofy? S-kit zajistí přežití 14 dnů

Přírodní a živelné katastrofy, potravinové krize, kolapsy rozvodových sítí, energetické blackouty, občanské nepokoje a krizové situace, kdy selže ochranná role státu. Myslíte si, že tyto výjimečné okolnosti v Česku nemůžou nastat?

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Každá domácnost je vybavena několika spotřebiči: v lednici uchováváme potraviny, rychlovarná konvice nám během chvilky uvaří vodu na čaj, pračka vypere prádlo, televize nám krátí dlouhé chvilky a přes počítač udržujeme kontakt se světem. Tito domácí pomocníci jsou ovšem také významnými konzumenty el…


Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Jste milovníci horkých nápojů, jakými je káva, cappuccino, čokoláda či latté? Uvažujete v poslední době o koupi kvalitního kávovaru, ale nevíte si rady, který z nich si vybrat? Co takhle zkusit kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo?

Jaký je nejvýhodnější materiál pro zateplení domu?

Většina tepelných izolací je dlouhodobě na vzestupu. Češi se postupně učí šetřit na energiích a zjišťují, že zateplení jim přináší řadu výhod. Nejvýhodnějším materiálem (a také nejpoužívanějším) je pěnový polystyren, tzv. EPS, který je v poměru cena a kvalita jednoznačně lídrem.


Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Jak silný polystyren na zateplení domu?

Jak silný polystyren na zateplení domu?

Zateplování domů je v současnosti velmi diskutovaným tématem. Zejména majitelé starších nemovitostí by měli vážně uvažovat nad tím, jak vylepšit izolaci fasády domu tak, aby se snížila její prostupnost a unikalo tak méně tepla. Investice do zateplení