Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zateplením ušetříte peníze na vytápění

6. srpen 2012 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 2

Evropská unie již za osm let nepovolí stavbu jiných domů než těch, které budou mít téměř nulovou spotřebu energie. A jsou to právě ceny energií, které každoročně znamenají velké položky v rozpočtu domácnosti. Nová směrnice EU tímto nabízí řešení pro rodinné rozpočty. V současné době je pro stávající rodinné domy nejlepším řešením kvalitní zateplení. Dosud nejvyhledávanějším izolačním materiálem je pěnový polystyren, tzv. EPS.

Reklama

Co přinese zateplení

Zateplování je již řadu let vysoce aktuálním tématem. Češi mu od roku 2000 přicházejí stále více na chuť a zjišťují, že se jim vyplatí nejen po ekonomické stránce, ale také po té technické. Vezmeme-li v úvahu také rostoucí tlak na snižování zátěže životního prostředí, představuje zateplení optimální řešení. Mezi hlavní důvody, proč zateplit rodinný dům, pak z pohledu našich peněženek patří úspornost.

Kvalitní zateplení významně snižuje únik tepla z objektu a díky tomu umožňuje dosažení až 50% úspor nákladů na vytápění. U samostatně stojících rodinných domů z poválečného období do počátku 80. let minulého století to při komplexním zateplení může činit až 80 %. Odstraní se díky němu také jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterým je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí.

Mezi další přednosti zateplení patří jistě i související zlepšení tepelných vlastností bytů, které majitelé ocení zejména v zimních, ale i letních měsících, kdy jsou výkyvy venkovních teplot největší. Dojde ke zvýšení celkové kvality bydlení a výrazně se sníží poruchovost otopného systému, který je méně zatěžován. Pro některé majitele domu hraje prim i estetické hledisko a právě zateplovací systémy jim mohou vylepšit vzhled domu dle jejich představ. Vybrat si totiž mohou z nepřeberných možností omítek v různých barevných odstínech s různými grafickými detaily.

Kromě toho, že v zateplení jde primárně o tepelnou izolaci, rovněž dochází ke zlepšení ochrany rodinných domů (obytných jednotek) před nadměrným hlukem. Vliv má i na zdravotní stav obyvatel domů. Dostupné studie např. z Nového Zélandu či University College v Londýně dokládají, že zateplení snižuje respirační onemocnění.

Proč právě pěnový polystyren?

V České republice najdeme několik druhů systémů pro zateplení, z nichž každý má své unikátní vlastnosti. Nejpoužívanější tepelnou izolací je však EPS. Dlouhodobý pozitivní trend spotřeby EPS souvisí především s neustále rostoucími cenami energií, ale také s nezbytnou reakcí na zvyšující se legislativní požadavky. V roce 2011 dosáhla spotřeba EPS magických 62 000 tun, což je nejvíce za posledních 11 let monitoringu spotřeby tohoto materiálu. Oblíbenost pěnového polystyrenu a jeho vedoucí pozice mezi izolačními surovinami však spočívá i v jeho praktických vlastnostech.

Čtěte také...

Hluk dnes pro lidské zdraví představuje podobný problém jako znečištění ovzduší

Knauf Výzkumy světové zdravotnické organizace dokládají nepříznivý vliv hluku na lidské zdraví. Život a především spánek v hlučném prostředí má negativní vliv hlavně na psychiku a kardiovaskulární systém člověka. Lidé tráví až 90 % času uvnitř budov, proto by jejich akustické vlastnosti neměly zůstávat v pozadí zájmu.

Ideální poměr ceny a kvality

Hlavním benefitem EPS je zejména ideální poměr ceny a kvality. Opomenout však nelze ani základní charakteristiky pěnového polystyrenu, pro které si jej stavební firmy oblíbily. Pěnový polystyren se vyznačuje lehkostí, protože obsahuje 98 % vzduchu. Navzdory tomu je velmi stabilní, pevný a dobře se s ním manipuluje. Je tedy možné jej bez problémů brousit, řezat, lepit nebo kotvit hmoždinkami. Při všech těchto úpravách se polystyren chová velmi poddajně, nevznikají žádné škodliviny, nedochází ke dráždění kůže, očí apod. Při použití v rámci zateplovacího systému zamezí během 50 let až 400krát většímu množství emisí CO2 než je vyprodukováno při jeho výrobě. Po zabudování ve fasádě si dlouhodobě uchovává svoje vlastnosti a investorům tak zaručuje očekávanou úsporu peněz na několik desítek let.

Více informací se dozvíte také na www.epscr.cz.

Autor: Sdružení EPS ČR

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rosnička

čtvrtek, 9. srpen 2012
14:25

A proč zrovna polystyren? O nevýhodách a důsledcích spojených se zateplením polystyrenem raději autor mlčí. Jsou i jiné, dokonalejší a trvanlivější fasádní systémy, než tato pěnová syntetická hmota...


Napsal: Rosnička [Odpovědět]

Tereza82

úterý, 28. únor 2023
10:12

Jestli bychom mohli ušetřit tak velké peníze, tak to bychom pak mohli ještě dělat investice do P2P a to by mě zase jako bavilo. Já se totiž chci vzdělávat v tom oboru financí, jen co je pravda. Je to pro mě sice velká neznámá, ale chci ty peníze nějak zhodnotit.


Napsal: Tereza82 [Odpovědět]


Čtěte také...

Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Přesklení oken: Ušetříte tisíce korun za vytápění

Okna jsou kritickou součástí každého domu. Jde totiž o místo, kterým uniká největší množství tepla – tedy i peněz. Abyste ušetřili, nemusíte hned vyměňovat celá okna. Velká část energie se totiž ztrácí přes skla oken. Proto je velmi účinné jejich přesklení!

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. Studie totiž prokázaly vliv tepelných izolací budov na snížení respiračních onemocnění až o 50 %, pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Kvalitní zateplení tak napomáhá chránit…


Kuchyňský návrhář ušetří čas, peníze i nervy

Kuchyňský návrhář ušetří čas, peníze i nervy

Zatímco v minulosti byl chloubou domácnosti obývací pokoj, v dnešní době jednoznačně vede kuchyň. Na trhu se objevuje celá řada komplexních i dílčích návrhů a mnozí z vás si jistě lámou hlavu nad tím, jak zařídit právě tu svou kuchyni. Od toho tu jsou kuchyňští návrháři, kteří vám poradí!

Myslete již nyní na zimu: vyměňte okna a ušetříte!

Myslete již nyní na zimu: vyměňte okna a ušetříte!

Léto je v plném proudu, a však již nyní je ten správný čas připravit své domy a byty na zimu tak, abychom nemuseli platit horentní sumy za vytápění. Finanční prostředky za energie lze ušetřit například výměnou oken. Jak ji realizovat levně a kvalitně, poradí Hornbach.


S nákupem nové chladničky neotálejte: oceníte praktické funkce a ušetříte za provoz

S nákupem nové chladničky neotálejte: oceníte praktické funkce a ušetříte za provoz

Tisková zpráva - Nové moderní chladničky Indesit a Hotpoint přinášejí promyšlené funkce, o kterých se majitelům starých spotřebičů ani nezdálo. Jejich provoz je navíc tichý a maximálně úsporný, takže zásadně šetří objem spotřebované energie v domácnosti. Novinkou právě vstupující na český trh je řa…

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

V letním období, kdy není topná sezona, je nejlepší čas se pustit do rekonstrukce našeho domácího vytápění. Pokud nám již nevyhovují staré radiátory, které spotřebovávají během zimy a chladného období spoustu energie, je možné zvolit úsporné radiátory.