Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

18. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. Studie totiž prokázaly vliv tepelných izolací budov na snížení respiračních onemocnění až o 50 %, pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Kvalitní zateplení tak napomáhá chránit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví.

Reklama

Kvalitní zateplení má pozitivní vliv nejen na naše peněženky. Ředitelka programu výzkumu bydlení a zdravotnictví Philipa Howden-Chapmanová z univerzity v Otagu na Novém Zélandě prokázala pozitivní dopad zateplení na lidský organismus. V rámci studie 1) zkoumal vědecký tým členy 1352 náhodně vybraných domácností.

Rovněž profesor Marmot z oddělení epidemiologie a veřejného zdraví na University College London potvrzuje v práci nazvané „Vliv chladných domácností a palivové chudoby na zdraví“ 2) společenský přínos tepelných izolací.

Zateplením k pevnému zdraví

Podle novozélandské studie došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných. Tématem zateplení a lidského zdraví se zabýval i doktor JD Healy z irské University College Dublin. Ten prokázal vliv zateplení na zimní úmrtnost – země s vyšším počtem zateplených domů registrují v zimním období menší nárůst úmrtí než země, které se tepelným izolacím věnují v menším měřítku. Nejvíce jsou zasaženi obyvatelé s tzv. palivovou chudobou, tedy ti, kteří nemají odpovídající prostředky na kvalitní energetické zdroje.

Přínosy zateplení

Lidé žijící v izolovaných domech jsou na tom po zdravotní stránce lépe. Tito lidé jsou méně nemocní, a méně absentují v práci či ve škole. Podle novozélandské studie na každý dolar vydaný na izolaci domu připadají celé dva dolary uspořené ve zdravotnictví. „Výsledky profesorky Howden-Chapmanové ukazují obrovský potenciál zateplení v oblasti úspor veřejných financí,“ zhodnotil Ing. Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Pokud je dům dobře izolován, snižuje se také fluktuace jeho obyvatel a to má pozitivní dopad např. na kvalitu vzdělávání dětí, ale i na sociální vztahy v rodině a ve společnosti.

Zateplením domů navíc dochází k výraznému snížení energetické náročnosti budov. „Úspory nákladů na vytápění díky zateplení dosahují v České republice v průměru 50 %, u samostatně stojících rodinných domů z poválečného období do počátku 80. let minulého století to při komplexním zateplení může činit až 80 %,“ doplnil Pavel Zemene. Při současných cenách energií, které v lednu činily v průměru 4,64 Kč za kWh, tak mohou úspory za elektrickou energii v průměrně velkém bytě 70 m2 dosáhnout téměř 26 000 korun ročně.

Nižší spotřebou energií tak šetříme nejen výdaje domácnosti, ale i životní prostředí a energetické zdroje. Izolace však mají i další výhody – pěnový polystyren je ekologický a jeho recyklací, po skončení životnosti stavby, lze získat až 80 % energie spotřebované na jeho výrobu. Během 50 let prokázané životnosti zateplovacího systému zamezí použitý pěnový polystyren 400krát většímu množství emisí CO2 než je vyprodukováno při jeho výrobě.

Věděli jste, že:

  • … v zemích s nížší energetickou náročností budov pro bydlení se projevuje podstatně méně tzv. zvýšená zimní úmrtnost (ZZÚ)?
  • ... ZZÚ je téměř třikrát vyšší v domácnostech patřících mezi 25 % nejchladnějších v porovnání s 25 % nejteplejších?
  • ... okolo 33 % ZZÚ je připisováno respiračním onemocněním?
  • ... okolo 40 % ZZÚ mají na svědomí kardiovaskulární onemocnění?
  • ... chladné domácnosti zvyšují pravděpodobnost méně závažných onemocnění jako je nachlazení nebo chřipka?
  • ... děti do dvou let věku mají 10krát vyšší riziko plicních onemocnění, žijí-li ve vlhkých a špatně větraných domech?
  • izolace domů je od roku 1977 na Nové m Zélandě povinná?
  • … úmrtnost v zimě je často horší v zemích s mírným klimatem, protože je zde snížená tendence přijímat preventivní opatření proti chladu?
  • … průměrný starý dům ztrácí 34 % svého tepla stropem, 27 % zdmi, 26 % okny a 13 % podlahou?

Tisková zpráva Sdružení EPS ČR

Autor: Sdružení EPS ČR

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zateplením ušetříte peníze na vytápění

Zateplením ušetříte peníze na vytápění

Evropská unie již za osm let nepovolí stavbu jiných domů než těch, které budou mít téměř nulovou spotřebu energie. A jsou to právě ceny energií, které každoročně znamenají velké položky v rozpočtu domácnosti. Nová směrnice EU tímto nabízí řešení pro rodinné rozpočty. V současné době je pro stávající…

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?


Může si zručný kutil zateplit svůj dům sám?

Česká republika je plná zručných kutilů, ale pro správné provedení celého zateplení je potřeba nejen znalost teorie, ale i značné zkušenosti a technické vybavení. Mnoho domácích kutilů ve výsledku nezvládne dodržet přísné doporučené technologické postupy a navíc nemají kontakty na dodavatele kvalitn…

TZ: Se zvýšením DPH se rozplynul sen o levnějším teple. Situaci mohou zachránit dotační programy.

TZ: Se zvýšením DPH se rozplynul sen o levnějším teple. Situaci mohou zachránit dotační programy.

V lednu letošního roku došlo k jednoprocentnímu navýšení sazeb DPH. Očekává se tak zdražení v podstatě všeho – potravin, služeb i energií, včetně tepla. Výdaje za teplo přitom podle nedávného průzkumu* Sdružení EPS ČR tvoří nejčastěji okolo 10 % nákladů na chod domácnosti. Čtvrtina Čechů za něj vydá…


Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.

Domov může být rájem pro alergiky

Domov může být rájem pro alergiky

Čím dál více se ve větších městech rozmáhají alergie způsobené moderním životním stylem. Podle epidemiologických studií zaviní znečištěné ovzduší úmrtí až 300 tisíc občanů EU ročně. Lidé se špatnou aktivací protilátek na prach nebo pyl ale mají možnost najít útočiště v nízkoenergetických domech a by…