Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zateplení budov: Proč je důležité?

31. leden 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?

Reklama

Zateplení budov se stalo hitem 21. století. Zateplují se fasády, střechy a okna, a to jak komerčních, tak soukromých objektů. Hlavním důvodem je především výrazné snížení tepelných ztrát. Díky zateplení vzniká výrazná úspora nákladů na vytápění. Zateplení přináší ale i další výhody.

Prodloužení životnosti budovy

Jednou z výhod, které zateplení přináší, je prodloužení životnosti zateplené budovy. Je důležité si uvědomit, že během zimních měsíců obvodové zdivo promrzá skoro do poloviny své tloušťky. Vzhledem k tomu, že každý materiál obsahuje určitou vlhkost a tato vlhkost po zmrznutí nabývá na objemu, je pochopitelné, že zde poté dochází k pozvolné erozi.

Pokud dojde k zateplení budovy, zdivo bude chráněno před působením větru, deště, sněhu či nadměrným světlem a především nebude docházet k promrzání stěn! Životnost zatepleného domu se tak razantně prodlouží.

Zvýšení vnitřní povrchové teploty

Díky izolantu, který je součástí zateplovacího systému, se zvyšuje tzv. vnitřní povrchová teplota. Před samotným zateplením se teplota pohybuje někde kolem 13 stupňů (závisí především na tepelně izolačních vlastnostech stávajícího zdiva). Po zateplení se pak vnitřní povrchová teplota pohybuje kolem 18 stupňů a díky tomu jsou pak obvodové zdi teplejší a nevystupuje z nich chlad.

Snížení výskytu plísní

Možná to znáte – orosená okna a plíseň v rohu. Jak se toho zbavit? Zateplením! Jak již bylo zmíněno výše, díky zateplení se zvyšuje teplota na povrchu zdi a díky tomu se vzdušná vlhkost přestává měnit na vodu. Pokud dodržíte zásady správného větrání, rosení a následné plísně se po zateplení budovy zbavíte.

Zateplením se zbavíte rosení oken a plísní. Důležité je ale správné větrání. Nejlépe intenzivní a krátké, cca 3-5 minut.
Zateplením se zbavíte rosení oken a plísní. Důležité je ale správné větrání. Nejlépe intenzivní a krátké, cca 3-5 minut.

Odstranění konstrukčních nedostatků

Zateplením budovy často dochází také k odstranění konstrukčních nedostatků, jako bývají např. tepelné mosty, které vznikly nekvalifikovanou volbou tloušťky zdiva, či neaktivní spáry.

Zateplené budovy jsou estetičtější

V neposlední řadě je zateplení fasády přínosem z hlediska estetiky stavby. Stačí se podívat na paneláková sídliště českých měst. Díky zateplení a novým fasádám vypadají veseleji a živěji.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Komín, který je součástí rodinného domu, je často příčinou neštěstí. Při jeho nesprávné údržbě a špatném technickém stavu totiž snadno může dojít k zahoření usazených zplodin. Často se také stává, že neprůchodný komín způsobí, že spaliny nevycházejí z domu, naopak se dostávají do interiéru. To se pa…


Prezident Klaus vetoval novelu zákona zajišťujícího snižování energetické náročnosti budov

Prezident Václav Klaus tento týden vetoval zákon o hospodaření energií, který se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tento zákon je podle prezidenta jedním z nejškodlivějších zákonů, o jehož podpis byl za dobu jeho působení požádán.

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.


Jaký je nejvýhodnější materiál pro zateplení domu?

Většina tepelných izolací je dlouhodobě na vzestupu. Češi se postupně učí šetřit na energiích a zjišťují, že zateplení jim přináší řadu výhod. Nejvýhodnějším materiálem (a také nejpoužívanějším) je pěnový polystyren, tzv. EPS, který je v poměru cena a kvalita jednoznačně lídrem.

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

Energetická náročnost budov: Nová legislativa přinese desetitisícové úspory za energie

AKTUÁLNĚ: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila souhlas s implementací směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov. Tato směrnice je velmi zásadní. Jde v ní o to, že veškeré novostavby, které budou vznikat od roku 2020, budou muset mít jen minimální energetickou náročnos…