Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vybíráme novou ledničku: Jaké parametry sledovat?

22. květen 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Máte doma starou ledničku, která vám každý měsíc zvyšuje účet za elektřinu? Chcete si pořídit novou, moderní a úspornou ledničku? Na co se ptát, když přijdete do obchodu? Jaké parametry sledovat? Na co si dát pozor?

Reklama

Stará lednička je neúsporná, to už dnes ví každý. Lednička společně s mrazákem patří k nejvýznamnějším žroutům energie v českých domácnostech. Jestliže váš spotřebič dosluhuje a vlastníte ho už více než deset let, vyplatí se ho vyměnit.

Investice do nové ledničky je sice nákladnější, ale při rostoucích cenách energií se vyplatí. V závislosti na energetické spotřebě stávajícího i nového spotřebiče se návratnost investice pohybuje v řádech několika málo let.

Sledujte energetický štítek

Jak moc je nový spotřebič úsporný, nám prozradí energetický štítek. Jde o cedulku, kterou má na sobě dnes již každá lednice. Energetický štítek označuje třídu spotřebiče, kdy nejúspornější ledničky jsou v současné době v třídě A+++ (ještě před nedávnem A+ nebo A++). Nejhorší kategorie je v případě lednic B, protože od července 2010 nesmí být na trh v Evropské unii uváděny chladničky a mrazničky v kategorii B a horší.

Spotřeba lednice se samozřejmě liší v závislosti na prostředí a ovlivňuje ji mj. také uspořádání jídla nebo nastavení teploty. Obecně platí, že bychom lednici neměli nikdy umístit v blízkosti zdroje tepla (kamna, topení, sporák), protože ji tak nutíme více chladit a zvyšujeme tak její spotřebu.

Věděli jste, že...

Chladničky a mrazničky ve třídě A++ mají přibližně o 25 % nižší spotřebu než spotřebiče ve třídě A+.

Jaký je vhodný objem lednice?

Pokud toužíte po velké lednici "amerického" typu, připravte se na to, že si za elektřinu připlatíte. Příliš malá lednice ovšem není praktická, především pro rodinu. Obecně platí, že pro jednu osobu stačí objem mezi 50–70 litrů. Každých 10 litrů navíc navyšuje roční spotřebu chladniček až o 20 kWh.

Při výběru objemu lednice myslete také na to, zda ho skutečně využijete. Lednička by měla být zaplněna minimálně ze 70 procent, jinak se také zvyšuje spotřeba energie.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Vybíráme elektrické kladivo. Pro jaké se rozhodnout?

Vybíráme elektrické kladivo. Pro jaké se rozhodnout?

Bourací a vrtací kladiva. Nenahraditelní pomocníci profesionálních řemeslníků i amatérských kutilů, stejně jako stavebních firem. V porovnání s příklepovými vrtačkami je práce s nimi výrazně jednodušší, zejména při vrtání do tvrdých stavebních materiálů.

Pořizujete si novou vinylovou podlahu? Poradíme 5 značek, ze kterých si můžete vybrat

Pořizujete si novou vinylovou podlahu? Poradíme 5 značek, ze kterých si můžete vybrat

Podlaha je v jakémkoliv interiéru komponentem, který udává hlavní charakter designu celé místnosti. Kromě vzhledu jsou vyhledávanými aspekty i kvalita či životnost. Všechny tyto atributy splňují vinylové podlahy.


Vybíráme hypotéku na internetu - na co se zaměřit

Vybíráme hypotéku na internetu - na co se zaměřit

Pokud se rozhodneme vzít si na nové bydlení hypotéku, máme možnost si nabídky jednotlivých bank porovnat na internetu. Existují různé online kalkulačky na hypotéky, díky nimž se dá jednouše spočítat, kolik za hypotéku zaplatíme, jak dlouho ji budeme splácet a na kolik peněz nás každá splátka vyjde. …

Vybíráme garážová vrata: Porovnání typů

Vybíráme garážová vrata: Porovnání typů

Ke každému domu patří pořádná garáž, kam schováte auto i sebe, když potřebujete něco nutně kutit. A žádná garáž se neobejde bez kvalitních garážových vrat. Jak je vybrat, aby dobře sloužily?


Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Majitelé rodinných domů a zahrad si často lámou hlavou s tím, co by na vzhledu objektu ještě zlepšili, co na pozemku chybí. Mnoho lidí přitom při takovémto uvažování často opomíjí vliv venkovní dlažby na celkovém designu bezprostředního okolí domu. Venkovní dlažba může být totiž prvním prvkem, při k…

Vybíráme kvalitní mrazáky do domu i do bytu

Vybíráme kvalitní mrazáky do domu i do bytu

Nepochybně velmi důležitým vybavením do domácnosti je mraznička. Díky mrazáku můžeme uchovávat potraviny i několik měsíců. Při výběru mrazáku bychom si měli ujasnit, jaký požadujeme jeho objem a rozměry. Důležitým kritériem při výběru by pak kromě ceny měla být také jeho kvalita a zejména spotřeba e…