Ventilátory a větráky aneb jak se v létě ochladit
13. červenec 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1Léto je v plném proudu a teploty překročily hranici snesitelnosti. Obyčejné vyvětrání oknem byt neochladí, protože venku je stejné vedro jako uvnitř, a tak nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po nějakých pomocnících, kteří nám parné dny pomohou zvládnout.
ReklamaRoleta odrazí sluneční paprsky
Okenní rolety by neměly chybět v žádném bytě, zvláště pak v pokojích, které jsou orientovány na jih nebo na východ, a proto je zřejmé, že do nich slunce bude pražit po celý den. Roleta nás ochrání před pichlavými slunečními paprsky. Navíc odrazí i část tepla a ochrání nás tak před nějakým tím stupněm celsia navíc.
Pokud se chystáte měnit okna, poohlédněte se po speciálních izolačních zasklení s vnitřní reflexní fólií, jež je umístěna mezi skly (tzv. Heat Mirror), která vás před slunečními paprsky a teplem uchrání ještě lépe.
Ventilátor místo klimatizace
Klimatizace je zcela jistě efektivním, i když finančně a energeticky náročným řešením, které nám umožní snížit teplotu v bytě na požadovanou hodnotu. Navíc ne každý klimatizované prostory dobře snáší.Pobyt v přehřáté místnosti nám zpříjemní i ventilátory, které jsou finančně dostupné a seženeme je v nejrůznějším barevném provedení i designu.
Existují tři základní druhy ventilátorů: stropní, podlahový nebo stolní. Zásadní otázkou proto je, kde budeme větrák používat. Pokud se chceme ochladit při práci na počítači, vystačíme si s malým stolním větrákem, který seženeme doslova za pár korun.
Jak vybrat správný větrák?
Stojací (podlahový) větrák využijeme například v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Ideální je, pokud ho postavíme do rohu místnosti a nasměrujeme na místo, které chceme nejvíce ochladit – v případě obývacího pokoje to může být například pohovka.
Stropní ventilátor je ze všech modelů nejefektivnější, protože dokáže víceméně ochladit prostor v celé místnosti.
Pozor na mřížku větráků (!) – to platí především pro rodiny s dětmi. Mřížka větráku by měla mít tak malé otvory, aby jimi ratolesti neprostrčily prsty. Dbát bychom měli také na stabilitu a kvalitu celého zařízení.
Ceny větráků
Větráky patří k levnějším spotřebičům. Stolní větrák lze sehnat už za cca 200 korun. V případě podlahových ventilátorů musíme několik stokorun přidat – kvalitní stojací ventilátor pořídíte už kolem 1 300 korun. Nejdražší jsou pochopitelně ventilátory stropní, jejichž koncovou cenu zvyšuje i náročnější instalace.
Autor: Jana Poncarová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Honza
úterý, 22. červen 202120:50
Dnes už skoro nemůžu uvěřit tomu, že jsem dokázal přežít život v panelovém domě během letních měsíců pouze s malým větrákem. Jelikož jsme si před několika měsíci nechali namontovat klimatizaci do celého bytu od firmy https://www.klimasplit.cz/montaz-klimatizace/, tak jsem si na komfort ve 23 stupních Celsia naprosto zvykl a cesta hromadnou dopravou je tak opravdové peklo Rozhodně doporučuji zvážit pořízení kvalitní klimatizace.
Napsal: Honza [Odpovědět]