Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Ventilátory a větráky aneb jak se v létě ochladit

13. červenec 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Léto je v plném proudu a teploty překročily hranici snesitelnosti. Obyčejné vyvětrání oknem byt neochladí, protože venku je stejné vedro jako uvnitř, a tak nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po nějakých pomocnících, kteří nám parné dny pomohou zvládnout.

Reklama

Roleta odrazí sluneční paprsky

Okenní rolety by neměly chybět v žádném bytě, zvláště pak v pokojích, které jsou orientovány na jih nebo na východ, a proto je zřejmé, že do nich slunce bude pražit po celý den. Roleta nás ochrání před pichlavými slunečními paprsky. Navíc odrazí i část tepla a ochrání nás tak před nějakým tím stupněm celsia navíc.

Pokud se chystáte měnit okna, poohlédněte se po speciálních izolačních zasklení s vnitřní reflexní fólií, jež je umístěna mezi skly (tzv. Heat Mirror), která vás před slunečními paprsky a teplem uchrání ještě lépe.

Ventilátor místo klimatizace

Klimatizace je zcela jistě efektivním, i když finančně a energeticky náročným řešením, které nám umožní snížit teplotu v bytě na požadovanou hodnotu. Navíc ne každý klimatizované prostory dobře snáší.Pobyt v přehřáté místnosti nám zpříjemní i ventilátory, které jsou finančně dostupné a seženeme je v nejrůznějším barevném provedení i designu.

Existují tři základní druhy ventilátorů: stropní, podlahový nebo stolní. Zásadní otázkou proto je, kde budeme větrák používat. Pokud se chceme ochladit při práci na počítači, vystačíme si s malým stolním větrákem, který seženeme doslova za pár korun.

Jak vybrat správný větrák?

Stojací (podlahový) větrák využijeme například v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Ideální je, pokud ho postavíme do rohu místnosti a nasměrujeme na místo, které chceme nejvíce ochladit – v případě obývacího pokoje to může být například pohovka.

Stropní ventilátor je ze všech modelů nejefektivnější, protože dokáže víceméně ochladit prostor v celé místnosti.

Pozor na mřížku větráků (!) – to platí především pro rodiny s dětmi. Mřížka větráku by měla mít tak malé otvory, aby jimi ratolesti neprostrčily prsty. Dbát bychom měli také na stabilitu a kvalitu celého zařízení.

Ceny větráků

Větráky patří k levnějším spotřebičům. Stolní větrák lze sehnat už za cca 200 korun. V případě podlahových ventilátorů musíme několik stokorun přidat – kvalitní stojací ventilátor pořídíte už kolem 1 300 korun. Nejdražší jsou pochopitelně ventilátory stropní, jejichž koncovou cenu zvyšuje i náročnější instalace.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Honza

úterý, 22. červen 2021
20:50

Dnes už skoro nemůžu uvěřit tomu, že jsem dokázal přežít život v panelovém domě během letních měsíců pouze s malým větrákem. Jelikož jsme si před několika měsíci nechali namontovat klimatizaci do celého bytu od firmy https://www.klimasplit.cz/montaz-klimatizace/, tak jsem si na komfort ve 23 stupních Celsia naprosto zvykl a cesta hromadnou dopravou je tak opravdové peklo :-) Rozhodně doporučuji zvážit pořízení kvalitní klimatizace.


Napsal: Honza [Odpovědět]


Čtěte také...

Malování bytu aneb změna je život - 1. část

Malování bytu aneb změna je život - 1. část

Máte poslední dobou pocit, že je váš byt poněkud zašedlý a staromódní a potřeboval by oživit? Neustále ho modernizujete, ale cítíte, že ani to nepomáhá? Zkuste konečně experimentovat a dejte vašemu domovu nový nátěr. Prozradím vám jak na to.

Levný plyn, aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Levný plyn,  aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Platby za energie tvoří významnou položku v každém rodinném rozpočtu. Již nějakou dobu ale mají domácnosti možnost vybrat si svobodně svého dodavatele plynu. Je to stejné jako s jakýmkoli jiným produktem na trhu. Také plyn nabízí více obchodníků za různé ceny. Změnou dodavatele plynu tak můžete ušet…


Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Malování bytu aneb změna je život - 2. část

Již jste si vybrali vhodné odstíny barev do vašeho bytu a vyhradili jste si potřebný čas na jeho vymalování? Nyní je tedy čas, pustit se do díla. Že si nevíte rady? Ve svém dnešním článku vám s tímto problémem poradím.

TEST úsporného osvětlení aneb na wattech nezáleží

TEST úsporného osvětlení aneb na wattech nezáleží

LED a halogenové žárovky a zářivky nevybírejte podle toho, kolik spotřebují, ale podle toho, jak svítí. Zapomeňte na watty, chtějte lumeny. Zaplatíte za roční svícení raději tři sta nebo sedmdesát korun? LED žárovky nemusí být nutně ekologičtější než


TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

TZ: Co pohlídat aneb důležité desatero pro stavbu střechy

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita. Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště.

Termostatické ventily dokáží vhodně regulovat teplotu v domácnosti

Termostatické ventily dokáží vhodně regulovat teplotu v domácnosti

Pro maximální pohodlí při bydlení je důležité, aby v místnostech v domě či bytě byla vždy optimální teplota. Pokud používáme radiátory, je možné dobře regulovat nastavení teploty pomocí termostatického ventilu. Používáním termostatických ventilů tak nejen správně „vyladíme“ teplotu domácnosti, ale m…