Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

24. září 2010 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 1

Majitelé rodinných domů a zahrad si často lámou hlavou s tím, co by na vzhledu objektu ještě zlepšili, co na pozemku chybí. Mnoho lidí přitom při takovémto uvažování často opomíjí vliv venkovní dlažby na celkovém designu bezprostředního okolí domu. Venkovní dlažba může být totiž prvním prvkem, při kterém dochází k hodnocení celkové úrovně zahrady a celého exteriéru domu.

Reklama

Proto je při volbě venkovní dlažby pro dům nutné pečlivě posuzovat několik faktorů, od vzhledu až po volbu typu dlažby. Dnes je na výběr poměrně široké spektrum druhů venkovní dlažby, přičemž každý typ má jiné vlastnosti a je také často vhodný do konkrétního prostředí. Konečně venkovní dlažbu je třeba volit i dle její funkčnost, způsobu využití a vytížení. Volba správného typu dlažby by tedy neměla být otázkou na několik minut, je třeba ji pečlivě zvážit v mnoha kontextech, rovněž je dobré v tomto případě nechat názor na odbornících.

Druhy venkovní dlažby

K dispozici je dnes majitelům objektů, kteří se rozhodli vybudovat u domu venkovní dlažbu, a to z jakéhokoliv důvodu, několik druhů venkovních dlažeb. Je potřeba se při tomto výběru v první řadě řídit tím, k jakému účelu by měla dlažba sloužit.

Mezi nejčastější druhy venkovní dlažby lze zařadit tyto:

Zámková dlažba

Zámková dlažba je velmi oblíbená zejména pro vydláždění přístupových cest, ale je velmi vhodná také pro dláždění chodníků či rozlehlých nádvoří. Zámková dlažba je tvořena desítkami dlažebních kamenů, které jsou vytvarovány tak, aby do sebe vzájemně zapadaly. Výrobci dnes nabízejí dlažební kameny velmi rozmanitých tvarů i barev, mnohdy se dá celková dlažba udělat i z několika barevných kombinací jednotlivých dlažebních kamenů. Dlažba mívá zpravidla tloušťku od čtyř do deseti centimetrů, přičemž pro cesty, kde se počítá s vyšším zatížením, tedy zejména pro příjezdové cesty ke garáži apod., je vhodné zvolit co možná největší tloušťku, u chodníků či nádvoří pak postačí menší tloušťka. Zámková dlažba je pokládána buďto do kamenné drti, na železobetonovou desku, někdy se též využívá štěrkového podloží.

Celkový vzhled zámkové dlažby je tím hlavním důvodem, proč je v současnosti tolik oblíbená. Její elegantní design velmi zpříjemňuje celkový dojem z exteriéru. Samotné položení zámkové dlažby probíhá v několika fázích. V první fázi dochází k výkopu terénu, kde by měla být dlažba umístěna, poté se naváží zvolený typ podloží. Je-li podloží navezeno, začíná se dlažba osazovat nejprve obrubníky, následně pak dochází k utvrzení podloží tak, aby se postupem času nepropadalo. Na závěr jsou pak pokládány jednotlivé dlažební kameny. Po položení celé zámkové dlažby je ještě nutné přistoupit k vyplnění spár mezi jednotlivými kameny, které se provádí pomocí jemného křemičitého písku. Je nutné upozornit, že tento zásyp by měl být prováděn za sucha. V poslední fázi je pak potřeba pomocí vibrační desky zhutnit celou plochu dlažby.

Cihlová dlažba

Tento typ dlažby působí velmi přirozeně v souvislosti s okolím. Cihlové dlažby se nejčastěji používají při stavbách teras, zahradních cest, ale i jako příjezdová cesta do garáží. Vhodné jsou rovněž do prostoru pro posezení či například jako okraje záhonů. Cihlová dlažba by měla být vyráběna z kvalitní hlíny, to znamená, že by měla být probarvená v celé hmotě. Spektrum odstínů barev je i u cihlové dlažby velmi široké.

Pokládka se provádí buď do pískového nebo štěrkového podloží. Je potřeba podobně jako u pokládky zámkové dlažby, aby byly příhodné podmínky. Cihlová dlažba by měla být každopádně pokládána pouze v suchém prostředí, je tedy vhodné počkat na suché, teplé počasí, nejlépe bezvětrného. Cihlová dlažba bude lemována obrubníky, které jsou zality do betonu. Činí se tak proto, aby se dlažba postupně nerozjížděla a nedocházelo tak k jejímu rozpadu. Obrubníky mohou být rovněž cihlové, ale lze na ně jako materiál použít kupříkladu kamenné kostky či pásové železo.

Kamenná dlažba

Jedná se asi o nejpřirozenější typ dlažby vzhledem k přírodnímu typu materiálu. Výhodou kamenné dlažby je její poměrně slušná pevnost a odolnost. Většina zákazníků tento typ dlažby volí pro vydláždění teras, příjezdových cest a chodníků, ale svoje využití mnohdy nalézají například v okolí bazénů či zahradních jezírek. Dlažba se pokládá buď do betonu nebo do štěrkového lože. Záleží přitom na tom, jaká je tloušťka kamenů. Při tloušťce jednotlivých kusů kamene do ř cm je vhodnější zvolit jejich pokládku do betonu. Při takto malé tloušťce by totiž jinak mohlo dojít k postupnému odrolování kamene.

Venkovní kamenné dlažby určené dělané například jako příjezdová cesta, kdy se počítá s jejich větším zatížením, by měly být každopádně vyrobeny z kamenů o větší tloušťce, tedy až okolo 20 cm. Kamenná dlažba je také velmi oblíbená díky své snadné údržbě, kdy ji stačí pouze omýt vodou bez jakýchkoliv chemických prostředků. Nejčastěji používanými kameny jsou žula, křemen, mramor či opuka. Žulové dlažby snesou díky tvrdosti žuly velké zatížení, mramorové dlažby jsou pak velmi elegantní. Méně se lze setkat s dlažbami z čediče či břidlice.

Dřevěná dlažba

Dřevěná dlažba - používá se zejména v místech, kde se počítá s menším zatížením. Je tak vhodná spíše jako dlažba pro terasy, okolí bazénů či jezírek. Velmi používaná je v poslední době také u zahradních pergol. Dřevěnou dlažbu je nejvhodnější pokládat do kamenného podloží, pro spárování se používá křemenný písek. Nejčastěji používanými dřevinami při výrobě dřevěných venkovních dlažeb jsou smrk, borovice a dub. Lze použít zcela rozmanité tvary, nicméně se doporučuje dodržet doporučovanou tloušťku dřeva pro dlažbu v exteriéru. Měla by se pohybovat nejméně mezi 3 - 10 cm.

Keramická dlažba

Keramická dlažba - i keramické dlažby jsou mnohdy vhodným typem dlažeb do exteriéru. Venku se hodí zejména u nádvoří, někdy je lze také použít pro chodník. Je důležité, aby vzhledem ke svému spíše klouzavému povrchu byly umístěny zejména ´v prostorech, které nemají tak velký spád.

Jak správně vybrat dlažbu

Při správném výběru dlažby by měl majitel zahrady začít postupně. V první řadě je potřeba vyřešit problém s členitostí terénu a jeho spádem. Proto je třeba dlažbu správně a odborně navrhnout tak, aby posléze nedocházelo k jejímu znehodnocování například špatným odvodem vody. Kromě tohoto bychom měli myslet na to, že venkovní dlažba bude velmi zatížena počasím a teplotami. Proto je důležité v každém případě zvolit takový materiál, který je mrazuvzdorný.

Při výběru materiálu na dlažbu je nezbytné promyslet, jaká bude jeho zatíženost. Rozhodně není rozumné zvolit například keramickou dlažbu pro příjezdovou cestu ke garáži, naopak betonová dlažba se nebude příliš hodit k posezení pod pergolou. Každý materiál má jinou tvrdost a další vlastnosti, ale rozhodně žádný není nezničitelný. Obecně se tedy dá říct, že pro prostory, kde se bude pohybovat vůz, je nejvhodnější variantou zámková dlažba, která je velmi odolná.

Také protiskluzovost venkovní dlažby může ovlivnit samotný výběr. Pro cesty s vyšším sklonem by se tak měli zvolit materiály, kde nebude hrozit uklouznutí při každém kontaktu s povrchem dlažby.

Při výběru venkovní dlažby lze tedy shrnout, že budoucí majitel by měl dát na misku vah nejen cenu, ale i kvalitu a vhodnost materiálu, vzhled a další aspekty. Venkovní dlažba je totiž produkt, který bude dlouhodobě pokrývat část jeho pozemku. A nikdo si rozhodně nepřeje mít na zahradě před domem dlažbu, která se mu nebude líbit. Proto by mělo být mottem každého zájemce vybírat pečlivě a s rozvahou.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Radka

neděle, 5. květen 2019
06:12

My jsme vybírali nějakou dlažbu na terasu a nejvíc se nám líbila dlažba imitace dřeva, kterou jsme si objednali z https://www.koupelny-dlazba.cz/dlazba-imitace-dreva . Dlažba vypadá, jako dřevo, ale přitom je kvalitní a vydrží dlouho.


Napsal: Radka [Odpovědět]


Čtěte také...

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Trh s rezidenčním bydlením očekává v příštích měsících nárůst poptávky. Jedním z důvodů je jistě i to, že v současné době se dají u bank pořídit hypotéky za velmi zajímavých podmínek. Jedná se o stav, který je ekonomy považován za nejlepší od počátku ekonomické krize.

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.


Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Mít doma bazén není už v dnešní době žádnou zvláštností či nedostupným luxusem. Kromě bazénů se však nabídka rozšířila také na venkovní vířivky. Takové zahradní koupeli by určitě nepohrdnul nikdo z nás…

Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Žaluzie venkovní a vnitřní: Praktický doplněk do domácnosti i kanceláře

Potřebujete do vašeho bytu či kanceláře kvalitní žaluzie, které účinně zabrání pronikání slunečních paprsků? Vybírat můžete ze široké nabídky. Podívejte se na ni spolu s námi!


Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Osvětlení verandy a zahrady: jak vybrat světla pro venkovní prostor u domu

Prostor zahrady využíváme zejména během dne, kdy venku svítí sluníčko a je k dispozici dostatek denního světla. Mnoho z nás však chce zejména během letních měsíců trávit na zahradě či na verandě svého domu i večery, kdy už venku panuje tma. V tomto případě je nutné použít umělé osvětlení. Jak vybrat…

Vybíráme hypotéku na internetu - na co se zaměřit

Vybíráme hypotéku na internetu - na co se zaměřit

Pokud se rozhodneme vzít si na nové bydlení hypotéku, máme možnost si nabídky jednotlivých bank porovnat na internetu. Existují různé online kalkulačky na hypotéky, díky nimž se dá jednouše spočítat, kolik za hypotéku zaplatíme, jak dlouho ji budeme splácet a na kolik peněz nás každá splátka vyjde. …