Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

17. březen 2014 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Pořízení tepelného čerpadla je sice oproti elektrickým nebo plynovým kotlům dražší, v provozních nákladech se vám to ale brzy vrátí a z dlouhodobého hlediska jde dokonce o výhodnou investici. Tepelná čerpadla představují moderní a efektivní alternativu vytápění, která se vám bude líbit.

Reklama

Čerpejte teplo ze země, vody nebo vzduchu

Tepelná čerpadla přijímají teplo ze země, vody nebo vzduchu a využívají jej k ohřevu domácnosti. Fungují v podstatě na velmi podobném principu jako mrazák, jen s obráceným chodem.

Tepelná čerpadla typu země-voda (čerpají teplo ze země) ke sběru tepla využívají zemní kolektory nebo hloubkové vrty do země. Zemní kolektor je z pohledu instalace jednoduchý, pokládá se plošně pod povrch půdy, nejčastěji na zahradu. Oproti tomu hloubkový vrt není tak náročný na plochu a je, co se týče výkonu efektivnější, jeho vyhloubení je ale finančně nákladné.

Pořídíte-li si tepelné čerpadlo typu voda-voda (čerpají teplo z vody), budete potřebovat vydatný vodní zdroj nejlépe podzemní vody. Pro účely tepelného čerpadla se pak hloubí vrt podobný klasické studni, odkud se voda čerpá a nejčastěji na druhé straně zahrady se vytvoří vsakovací studna, kam se ochlazená voda vypouští.

Mezi nejčastěji využívaná tepelná čerpadla každopádně patří typ vzduch-voda (tedy čerpají teplo ze vzduchu). Tato čerpadla můžete vidět jako hlavní zdroj tepla pro domácnost, ale i jako doplňkový zdroj tepla například jen pro ohřev teplé vody. Jsou jednoduchá na instalaci a jejich pořizovací cena je v porovnání s ostatními typy velice příznivá. Vzhledem k tomu, že se odčerpává teplo ze vzduchu, je efektivita tepelného čerpadla přímo úměrná venkovní teplotě vzduchu.

Zabraňte únikům tepla, izolujte

Základní pravidlo vytápění domácnosti je zabránit únikům stávajícího tepla, jen takový přístup je efektivní a jen tak lze ušetřit na topení. Moderní technologické postupy staveb nyní již v projektové dokumentaci počítají s energetickou náročností budovy a uzpůsobují dle toho použitý materiál, izolaci a samozřejmě i vytápění.

Pokud patříte mezi majitele nízkoenergetického domu nebo dokonce pasivního domu, jistě o únicích tepla a způsobu izolace víte mnoho. Nízkoenergetický dům není sám o sobě tak náročný na vytápění, pokud tedy k takovému domu pořídíte tepelné čerpadlo, můžete si vybrat méně výkonné a tedy i levnější, ve výsledku ušetříte dvakrát. Nízkoenergetické nebo pasivní domy a tepelná čerpadla patří k sobě.

Autor: Webmaster

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Vytápění interiéru je pro každého majitele objektu velmi důležité. Jednat se může jak o klasické rodinné domy, tak i o průmyslové objekty, anebo domy bytové. Řešení celého systému vytápění je většinou založeno buď na klasickém plynovém kotli, ...

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Jedním z velmi účinných způsobů, jak snížit výdaje a náklady na vytápění, může být pořízení tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla se dnes stále více využívají nejen v průmyslových objektech, ale i v domácnostech, tedy rodinných domech, chatách a chalupách.


Nízkoteplotní vs. vysokoteplotní tepelná čerpadla

Nízkoteplotní vs. vysokoteplotní tepelná čerpadla

Do rodinných a bytových domů, kde jejich majitelé kladou důraz na co nejnižší spotřebu energií, je vhodné využít tepelná čerpadla. Tato zařízení zajišťují ohřev vody, která je následně využita pro domácí potřeby a také pro vytápění, kdy je vyvedena d

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

Tepelná čerpadla patří k úspornému a ekologickému způsobu vytápění rodinného domu. Oproti plynovému nebo elektrickému kotli ušetří až 60 % nákladů na energie. Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo? Pořiďte si ho nyní se slevou 25 %!


Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Ceny energií rok od roka rostou, což se negativně projevuje na výši našich faktur. Jestliže vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem, je jasné, že zaplatíte víc, než skutečně musíte. Jak snížit váš účet za energie? Řešením je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna.

Styl bydlení podle kuchyňské desky

Styl bydlení podle kuchyňské desky

Kuchyně, to je místo, kde každá z nás tráví hodně času. Proto chceme, aby měla styl, byla krásná na oko, a samozřejmě to nejdůležitější, musí být především praktická. Existuje mnoho typů kuchyní a každá žena si musí vybrat ten svůj.