Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Symbolika adventních věnců

26. listopad 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Adventní věnce patří k hlavním symbolům Vánoc a jsou důležitou součástí těchto svátků již od 19. století.Vůbec poprvé se adventní věnec objevil v Hamburku, kde jej na dveře zavěsil teolog Johann Heinnrich Wichterm v roce 1837. Pod věnec dal pokladničku a do ní kolemjdoucí vhazovali peníze pro sirotky. Na věnci bylo 24 svící a každý den se rozsvěcovala jedna. Původně tedy zdobilo adventní věnec 24 svící a až postupně se počet snížil na dnešní čtyři.

Reklama

Svíce na adventním věnci a jejich symbolika

  • Čtyři svíce symbolizují jednotlivé týdny a podle liturgie by měly být 3 fialové a jedna růžová. Růžová značí třetí adventní neděli, kdy se i kostel zdobí květinami (jinak je v době adventu výzdoba květinami zakázána).
  • Třetí neděli se slaví tzv. den Gaudete a lidé by se měli radovat z toho, že se narození Páně již přiblížilo. Nicméně, v současné době se adventní věnce zdobí svíčkami různých barev, což souvisí s módními trendy. Setkáme se tak s rozličným aranžmá adventních věnců.
  • Adventní věnce ale nesymbolizují pouze 4 týdny. Každá ze svící je spojena s určitými charakteristikami. První svíce by měla přinášet mír, druhá víru, třetí lásku a čtvrtá naději pro lepší budoucnost.

Podoba adventního věnce se ozvláštňuje, ale základ by měl zůstat stejný

I když trendy přichází se vším možným, správný adventní věnec musí splňovat určitá kritéria. Především musí mít 4 svíce a musí být kulatý. Zní to sice jako banalita, ale v současné době už se objevují různé podkovy či štoly. Nicméně pouze kulatý věnec přináší tu pravou vánoční atmosféru a podle tradice by měl chránit obydlí před zlými vlivy. Na věnec by také měly být použity přírodní materiály.

Chcete moderní adventní věnec, který by splňoval všechna vaše kritéria? V tom případě si jej raději vyrobte sami! Můžete se třeba inspirovat v následujícím článku: Jak vyrobit adventní věnec

A čtěte také: Jak vyrobit dušičkový věnec?

Autor: Veronika Miklasová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...