Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Nízkoteplotní vs. vysokoteplotní tepelná čerpadla

13. říjen 2014 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Do rodinných a bytových domů, kde jejich majitelé kladou důraz na co nejnižší spotřebu energií, je vhodné využít tepelná čerpadla. Tato zařízení zajišťují ohřev vody, která je následně využita pro domácí potřeby a také pro vytápění, kdy je vyvedena do otopné soustavy. Pokud uvažujete o pořízení čerpadla, máte na výběr z několika variant. Základní dělení spočívá v tom, na jak vysokou teplotu je zařízení schopno vodu ohřát.

Reklama

Nízkoteplotní čerpadla

Pro novostavby a domy, které spadají do nízkoenergetického režimu, jsou vhodným typem nízkoteplotní čerpadla. Jde o zařízení, která jsou schopna ohřát vodu až na teplotu 55°C, a to i za ztížených klimatických podmínek.

Jde-li o tepelná čerpadla vzduch/voda, mohou pracovat s vysokou účinností i tehdy, je-li venkovní teplota hluboko pod bodem mrazu, až kolem -25°C. Přitom nedochází k nijak velké spotřebě elektrické energie, která je zapotřebí k provozu zařízení. Tepelná čerpadla jsou tudíž velmi ekonomická. Ročně díky nim uspoříte oproti jiným způsobům vytápění a ohřevu vody tisíce korun.

Vysokoteplotní čerpadla

Další možností jsou vysokoteplotní čerpadla. Ta jsou oproti prvnímu typu schopna ohřívat vodu až k 80°C.

Je to dáno tím, že zde dochází k dvoustupňovému ohřívání. Nejprve je voda ohřívána podobně jako u nízkoteplotního čerpadla na 55°C. Následně je ale možné využít i jednorázového ohřevu, a to až na zmíněnou hodnotu kolem 80°C. To je umožněno i za nízkých venkovních teplot pod bodem mrazu.

Tepelná čerpadla jsou ekonomickým řešením hlavně z toho důvodu, že pro ohřev vody využívají přírodní zdroje, z nichž získávají teplo. Podle druhu čerpadla je energie získána buď ze vzduchu, vody nebo země.

Nejčastěji jsou využívána kompresorová čerpadla, kdy v kompresorech dochází ke stlačení chladícího média. Díky tomu nastává zvýšení teploty. Teplo je pak předáno vodě a médium přechází do výparníku, kde opět přijímá teplo. Tento proces se pak při provozu čerpadla neustále opakuje.

Tepelná čerpadla Daikin

Nízkoteplotní a vysokoteplotní čerpadla pro rodinné i bytové domy vyrábí společnost Daikin. Její produkty se vyznačují vysokou účinností a topným faktorem a jsou schopna pracovat i v náročných podmínkách za nízkých teplot. Je možné je využívat 24 hodin denně, a to celoročně.

Návratnost investice

Tepelná čerpadla jsou zařízeními, která dokážou bez větších problémů sloužit po celé desítky let, pakliže dochází k jejich pravidelné údržbě. V současné době jsou k dostání za příznivé ceny, čímž se snižuje návratnost vaší investice. Ta bývá obvykle kolem 5 let, záleží však na tom, jak jsou využívána, případně jak vysoké náklady na vytápění domu a ohřev vody jste měli před pořízením čerpadel. V každém případě se investice vyplatí, a to zejména v případě, že bydlíte v nízkoenergetickém domě či novostavbě.

Foto: cerpadla-daikin.cz

Komerční sdělení

-pla-

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Tepelná čerpadla Vaillant ušetří náklady

Vytápění interiéru je pro každého majitele objektu velmi důležité. Jednat se může jak o klasické rodinné domy, tak i o průmyslové objekty, anebo domy bytové. Řešení celého systému vytápění je většinou založeno buď na klasickém plynovém kotli, ...

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Tepelná čerpadla od Klima Rapid: Produkty značek Daikin a Sanyo

Jedním z velmi účinných způsobů, jak snížit výdaje a náklady na vytápění, může být pořízení tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla se dnes stále více využívají nejen v průmyslových objektech, ale i v domácnostech, tedy rodinných domech, chatách a chalupách.


KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

Tepelná čerpadla patří k úspornému a ekologickému způsobu vytápění rodinného domu. Oproti plynovému nebo elektrickému kotli ušetří až 60 % nákladů na energie. Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo? Pořiďte si ho nyní se slevou 25 %!

Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Pořízení tepelného čerpadla je sice oproti elektrickým nebo plynovým kotlům dražší, v provozních nákladech se vám to ale brzy vrátí a z dlouhodobého hlediska jde dokonce o výhodnou investici. Tepelná čerpadla představují moderní a efektivní alternativu vytápění, která se vám bude líbit.


Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Úspora energie: Tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny - srovnání

Ceny energií rok od roka rostou, což se negativně projevuje na výši našich faktur. Jestliže vytápíte elektrickým nebo plynovým kotlem, je jasné, že zaplatíte víc, než skutečně musíte. Jak snížit váš účet za energie? Řešením je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna.

Jak efektivně vytápět? Poradíme vám

Jak efektivně vytápět? Poradíme vám

Topit potřebujeme v současné době hlavně v období topné sezony. Jelikož v tuto dobu topení doslova nevypínáme, je třeba hledět i na celkovou efektivitu a samotné náklady. Podívejte se společně s námi na možnosti, které aktuálně existují. Nejprve se p