Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Luxfery jsou opět v kurzu

5. duben 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Při stavbě rodinného domu se opět vrací do módy takzvané luxfery. Ty jsou oblíbené už od počátku minulého století, kdy byly hojně využívány v tehdy moderních funkcionalistických stavbách. Kvůli příliš častému a hlavně ne příliš vhodnému využívání však jejich obliba šla postupem času výrazně dolů. Dnes se architekti ke skleněným tvárnicím opět vrací.

Reklama

Co jsou luxfery

Jak již bylo naznačeno, luxfery se rozhodně nehodí pro každou domácnosti a je potřeba je využívat jen tam, kde je to efektivní a také efektní. Nejprve si pojďme představit, co to vlastně luxfery jsou. Jedná se o skleněné tvárnice různých velikostí a barev, k dostání jsou i v mnoha povrchových úpravách.

Využití luxfer

Využívají se zejména k oddělení prostor, jakou jsou koupelny a záchody, ve vstupních halách domů a případně i jako součást stěn stavby. Vzhledem k tomu, že luxfery jsou vyrobeny ze dvou tlustých skleněných částí, mají dobré izolační vlastnosti, to znamená, že skrz ně prochází jen minimum zvuku. Díky sklu jsou schopny velmi dobře propouštět světlo, hodí se tak do místností, které trpí nedostatkem světla. Luxfery se hojně využívají i jako prvek, kterým chceme docílit vytvoření určitého soukromí, což je vhodné zejména právě v koupelnách či na toaletách. Vidět je můžeme nejen v moderních rodinných domech a bytech, často se využívají také ve veřejných budovách, sportovních halách apod. Někteří majitelé domů je dokonce instalují také na svých zahradách, a to zejména u teras.

V obchodech se stavebními materiály se dají zakoupit čiré luxfery, které propouštějí 100% světla. Častěji si však zákazníci pořizují matné luxfery, které mohou mít jen desetinovou propustnost.

Při montáží luxferů se nejčastěji používá betonových nebo hliníkových rámů, použít se dá také speciální flexibilní lepidlo.

Jedná se o poměrně drahý materiál

Při vhodném využití se luxfery mohou stát jednou z velmi pěkných ozdob v domě. S jejich použitím bychom to však rozhodně neměli přehánět. Už jen proto, že se nejedná o zrovna levný materiál, vždyť za jeden luxfer o základním rozměru dáte v obchodě až 250 Kč.

Foto: cs.wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze patří dlouhodobě k nejatraktivnějším. Není proto divu, že zde vznikají neustále nové projekty, které nabízejí nové možnosti pro zájemce. Které jsou v posledních měsících ty nejžádanější? Jde o Britskou čtvrť a Rezidenci Letokruhy.

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety jsou důležitou součástí domu

Předokenní rolety zkrášlují tvář domu, jejich další funkcí je ochrana před rozmary počasí a dalšími rušivými vlivy zvenčí.


Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice a ledničky: Jaké jsou trendy a novinky?

Lednice patří k neodmyslitelným pomocníkům v současných domácnostech. Užívají se nepřetržitě, tím pádem se od nich vyžaduje vysoká funkčnost. Ledničky se dále vybírají podle velikosti a pozadu nezůstává ani design, který nejlépe zapadá do konkrétní místnosti, kde umístíte vaši ledničku.

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Dotace Zelená úsporám: Jaké jsou nové podmínky?

Byl váš účet za vytápění letos vyšší než obvykle? Je sice pravda, že letošní zima byla tuhá a dlouhá, ale vše na ni svést nelze. Možná je na čase zapřemýšlet nad výměnou oken nebo zateplením fasády domu. Jaro a léto jsou vhodnou dobou pro realizaci těchto stavebních úprav, na které lze navíc získat …


Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Možnou alternativou ke klasickému bydlení v rodinném domě, bytě či v letní sezóně na chatě nebo chalupě může být mobilní dům. Mobilní domy sice u nás ještě zdaleka nemají takovou popularitu jako na západ od českých hranic, nicméně postupně zde obliba tohoto způsobu bydlení roste. Mobilní domy se daj…

Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

Automatické ovládání venkovních žaluzií: Jaké jsou možnosti?

V letních vedrech, kdy vám do oken domácnosti praží sluneční paprsky, je mimořádně praktické používat stínící prvek v podobě venkovních žaluzií. Předokenní žaluzie jsou mnohem účinnější nežli interiérové žaluzie. Jejich instalace je sice poněkud obtížnější a je potřeba počítat také s trochu vyšší …