Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Linoleum: Přírodní materiál vede

29. srpen 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Jedním z dalších typů podlah, jež si získali mezi Čechy oblibu, je linoleum. Jedná se o přírodní materiál, který patří mezi nejlevnější podlahové krytiny vůbec. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody linolea?

Reklama

Linoleum (tzv. marmoleum) je vyrobeno z přírodního materiálu, což jistě ocení nejeden zákazník. Existuje několik materiálů, ze kterých může být linoleum vyrobeno. Nejčastějším materiálem je plněný olej, dále korková či dřevitá moučka. Může být ale vyrobeno i z pryskyřice, či vápence. Jako základ se používá jutová tkanina.

Oblíbené již za první republiky

Linoleum není produktem jednadvacátého století. Linoleum jako podlahová krytina se na trhu objevilo již v roce 1863. Jeho název představuje spojení dvou latinských výrazů: len (linum) a olej (oleum).

Již za první republiky bylo velmi oblíbené. Pokud se Vám podaří navštívit některou z prvorepublikových vil, s velkou pravděpodobností zjistíte, že právě lino bylo nejčastěji využívanou podlahovou krytinou.

Za komunistického režimu, konkrétně v sedmdesátých letech byla výroba linoleí pozastavena a obnovena byla až v letech devadesátých. Od té doby linoleum znovu získalo na oblibě. Přírodní materiály začínaly být postupně nahrazovány plastem. V současné době naopak můžeme pozorovat návrat k přírodním materiálům (tzv.marmoleum). Právě marmoleem se budeme v tomto článku zabývat.

Výhody linolea

Mezi největší výhody linolea patří cena. Jedná se o jednu z nejlevnějších podlahových krytin vůbec. Navíc je vysoce odolné vůči mechanickému poškození a jeho údržba je velmi snadná. Z tohoto důvodu se lino pokládá v prostorách s častým provozem, např. v kuchyních, halách a chodbách.

V současné době si můžete vybrat z velkého množství dekorů. Výběr je opravdu široký. Navíc životnost linolea je cca 20-30 let, jedná se tedy o poměrně dobrou investici. Při správném ošetřování je možné docílit životnosti dokonce až 50 let!

Pokud si pořídíte lino, nemusíte se obávat, že by sousedé pod vámi slyšeli každý váš krok. Lino tlumí zvuk stejně dobře jako jiné podlahové krytiny. Jeho velkou výhodou je také skutečnost, že v případě požáru linoleum nepřispívá k šíření ohně a navíc není samovznítivé.

Výhodu představuje jeho přírodní původ. Lino je biologicky rozložitelné. Navíc je také přirozeně antibakteriální, proto se často používá i na místech, kde se shromažďuje více lidí, např. ve školkách, školách, či kancelářích.

Nevýhody linolea

Hlavní nevýhodou linolea je malá odolnost vůči ostrým předmětům. Pokud vám na podlahu spadne ostrý předmět, je možné, že se vám prořeže.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kvalitní linoleum vypadá na podlaze skvěle

Kvalitní linoleum vypadá na podlaze skvěle

Najít ideální podlahovou krytinu je jedním z velkých úkolů při návrzích a realizacích interiérů. Všeobecně platí, že by i podlahy měly být v souladu s dalším vybavením či designem celé místnosti.

Jak na přírodní barvení vajíček na Velikonoce?

Jak na přírodní barvení vajíček na Velikonoce?

Zahoďte letos chemické barvy na vajíčka a obtisky. Poradíme vám, jak si na Velikonoce přírodně obarvit vajíčka a vykouzlit na nich zajímavé a netradiční ozdoby.


TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

TZ: Přírodní kámen od Dunaje pro zkrášlení vaší zahrady

Zahrady tvoří neoddělitelnou součást domova, kde s oblibou trávíme příjemné chvíle s rodinou. Při jejich budování či obměně se vždy snažíme, aby prostor byl nejen funkční, ale také působil esteticky.

Jaký je nejvýhodnější materiál pro zateplení domu?

Většina tepelných izolací je dlouhodobě na vzestupu. Češi se postupně učí šetřit na energiích a zjišťují, že zateplení jim přináší řadu výhod. Nejvýhodnějším materiálem (a také nejpoužívanějším) je pěnový polystyren, tzv. EPS, který je v poměru cena a kvalita jednoznačně lídrem.


Kolik stojí v průměru zateplení rodinného domu a jaká část z této sumy je za izolační materiál?

Kvalitní zateplovací systém tzv, ETICS stojí v průměru kolem 1 000 až 1 400 Kč/m2, když budete počítat veškeré práce a technické vybavení, tj. pronájem lešení, kotvení systému apod. Podíl samotného izolačního materiálu je přitom asi 10-15 % ceny.

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka.