Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak silný polystyren na zateplení domu?

10. leden 2014 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Zateplování domů je v současnosti velmi diskutovaným tématem. Zejména majitelé starších nemovitostí by měli vážně uvažovat nad tím, jak vylepšit izolaci fasády domu tak, aby se snížila její prostupnost a unikalo tak méně tepla. Investice do zateplení objektu je sice poměrně nákladná, během několika let se však navrátí. Důležité je, aby izolační vrstva byla dostatečně silná. Pro zateplení domů se jako izolační materiál využívá polystyren.

Reklama

Ideální tloušťka polystyrenu

Polystyren je materiálem, který má velmi dobré izolační vlastnosti. Je ale podstatné a důležité, aby byla polystyrenová vrstva silná. V případě pasivních domů se doporučuje použít polystyren v tloušťce minimálně dvacet pět centimetrů.

Někdy se uvádí jako dostatečná tloušťka polystyrenu kolem deseti až patnácti centimetrů. Je ale třeba myslet na budoucnost. Zatímco v dnešních měřítkách je takováto tloušťka dostačující pro většinu novostaveb, nároky se neustále zvyšují a je tak pravděpodobné, že za několik let již takováto tloušťka nebude vyhovovat. Vždy je lepší myslet na budoucnost a raději zvolit silnější zateplovací vrstvu.

Čím silnější vrstva, tím lepší tepelná izolace

Platí zásada, že čím silnější vrstva polystyrenu se pro zateplení domu použije, tím bude dům energeticky úspornější. Je ale pravdou, že se izolace, kde bude použito například třiceticentimetrové vrstvy polystyrenu, dosti prodraží.

Odpověď na otázku, jak silný polystyren na zateplení domu použít, není jednoznačná. Vždy je potřeba brát v potaz konkrétní stavbu.

Pakliže si objednáte firmu, která vám má provést izolaci, obvykle vám sama sdělí, jak silnou izolační vrstvu použije. Většina tuzemských firem dnes provádí izolace s tloušťkou polystyrenu do 25 centimetrů. Dá se i říci, že na silnější vrstvy nemají dostatečnou technologii.

V každém případě je nevyhovující, pokud izolace z polystyrenu bude mít tloušťku pouze kolem 10 centimetrů. Ta už z dnešního hlediska nevyhovuje.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jaký je nejvýhodnější materiál pro zateplení domu?

Většina tepelných izolací je dlouhodobě na vzestupu. Češi se postupně učí šetřit na energiích a zjišťují, že zateplení jim přináší řadu výhod. Nejvýhodnějším materiálem (a také nejpoužívanějším) je pěnový polystyren, tzv. EPS, který je v poměru cena a kvalita jednoznačně lídrem.

Zateplení domů a izolace fasád se systémem Novabrik

Zateplení domů a izolace fasád se systémem Novabrik

Topná sezóna letos přišla dřív než obvykle a radiátory už pár dnů jedou na plné obrátky. Ceny energií (plyn, elektřina, uhlí…) nejsou zrovna nejnižší a lze očekávat jejich nárůst. Přemýšlíte, jak na vytápění ušetřit a ulehčit svému rodinnému rozpočtu? Elegantním řešením je zateplení fasády! Nejenže …


Kolik stojí v průměru zateplení rodinného domu a jaká část z této sumy je za izolační materiál?

Kvalitní zateplovací systém tzv, ETICS stojí v průměru kolem 1 000 až 1 400 Kč/m2, když budete počítat veškeré práce a technické vybavení, tj. pronájem lešení, kotvení systému apod. Podíl samotného izolačního materiálu je přitom asi 10-15 % ceny.

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení budov: Proč je důležité?

Zateplení domů se stalo současným trendem, který vyplývá nejen z požadavků Evropské unie, ale především ze zvyšujících se nákladů na vytápění. Proč je výhodné budovy zateplovat?


Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.

Specifika zateplení plochých střech. Víte o nich?

Specifika zateplení plochých střech. Víte o nich?

Ploché střechy, tedy střechy s nižším sklonem než 10 stupňů, patří v současné době mezi velmi oblíbená architektonická řešení. Svým majitelům totiž poskytují jedinečný prostor, který lze při špetce fantazie a kreativity velmi prakticky využít - zejména v zahraničí slouží ploché střechy např. jako…