Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak předejít zamrznutí okapů? Pomohou topné kabely do okapů

26. leden 2014 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

V zimních mrazech se jako majitelé rodinného domu můžete potýkat s problémem zamrzajících okapů. Jakmile teploty spadnou hluboko pod bod mrazu, v okapech vznikají rampouchy a led, který brání v jejich průchodnosti.

Reklama

Kousek ledu nebo malý rampouch v okapu nevadí. Horší je stav, kdy je okap zcela zamrzlý. Tající sníh a voda, která běžně stéká okapem do odpadu, si totiž hledá jinou cestu.

Může to pak mít za následek, že začne narušovat zdivo, v horším případě pak protéká dovnitř domu. V neposlední řadě pak led může způsobit také poškození samotného okapu.

Předejít se tomu dá řešením v podobě instalace topných kabelů. Ideální je, pokud jsou do okapů umístěny ještě před příchodem mrazů. I nyní, kdy je přes den celkem teplo, je ale možné si je nechat nainstalovat. Samotnou instalaci je vždy dobré nechat na odborné firmě.

Topné kabely řeší nejen problém se zamrzáním okapů, ale i dalších částí domu – střechy, svodů atd. Topné kabely, neboli elektrické vyhřívání okapů, zajistí, že se zde led a sníh budou rozpouštět a odtékat, takže nezpůsobí jejich ucpání a případně i další škody na majetku.

Topný kabelový systém s ručním spínáním

Topný kabelový systém se instaluje tak, že má vlastní okruh s jističi, takže není napojen na běžné zásuvky v domě. Při výběru tohoto zařízení máte na výběr v zásadě tři varianty. První systém má ruční spínání.

Ve chvíli, kdy přicházejí mrazy, jednoduše topné kabely zapnete. Nevýhodou je, že obvykle nejvíce mrzne v noci, ruční ovládání je tak značně nepraktické. Na druhou stranu je topný systém pro okapy s ručním spínáním nejlevnější.

Topné kabely s termostatem

Druhou možností je topný systém s intervalovými termostaty. Jakmile se teplota vzduchu dostane k hranici kolem bodu mrazu, systém se spustí.

Topný systém s čidlem

Poslední variantou, která je ale vhodná spíše pro velké objekty, je topný systém pro okapy a střechy, který má speciální čidlo.

Jakmile klesne teplota pod 1 stupeň Celsia a čidla zjistí přítomnost vody (a to v jakémkoliv skupenství), dojde ke spuštění topných kabelů. V momentě, kdy teplota opět stoupne, regulátor topné kabely sám vypne. Tento automatický systém je nejlepší, nicméně nutno podotknout, že také nejdražší.

Topné kabely dokážou účinně zabránit zamrzání okapů v zimě. Jedná se o řešení, které je hodně využíváno u moderních staveb. Vzhledem k poměrně snadné instalaci jde však o praktické řešení také pro starší objekty.

Nezapomeňte, že je také důležité vědět, jak vyčistit okapy od listí a dalších nečistot, které se v nich po celý rok usazují.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Hledáte úsporné, moderní a komfortní vytápění? Už jste v souvislosti s podlahovým vytápěním slyšeli o topných rohožích? Jak fungují, kolik energie ušetří a jak probíhá jejich instalace?

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

TZ: Spojení ohně s vodou: Efektivní topné zařízení

Krb nemusí znamenat jen atraktivní pohled do plamenů a jednu či dvě vyhřáté místnosti. Topné zařízení Schiedel Kingfire Aqua S obsahuje integrovanou krbovou vložku s výměníkem a přípravu připojení na teplovodní topení. Díky tomu umí poskytnout víc ne


Okapové systémy a jejich výběr

Okapové systémy a jejich výběr

Zima dokáže na domě udělat velkou paseku. Platí to i o okapech. Pakliže jsme nezvolili vhodný typ okapu, nebo byl špatně instalovaný, pak na jaře musíme přistoupit k jeho výměně. V následujícím článku se dozvíte o tom, jak vybírat okapový systém a jaké typy okapů se dnes prodávají.

5 tipů, jak na jarní úklid

5 tipů, jak na jarní úklid

S příchodem jara nastává ideální čas na generální úklid domácnosti. Díky tomu, že venku už nepanuje tak mrazivé počasí, máte možnost se krom jiného pustit třeba i do mytí oken, vstupních dveří či garážových vrat. Aby vám šla práce od ruky, přinášíme


Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

V letním období, kdy není topná sezona, je nejlepší čas se pustit do rekonstrukce našeho domácího vytápění. Pokud nám již nevyhovují staré radiátory, které spotřebovávají během zimy a chladného období spoustu energie, je možné zvolit úsporné radiátory.

Zazimování karavanu - jak na to

Zazimování karavanu - jak na to

Mnoho českých rodin si zvyklo cestovat na dovolené karavanem. Ten však může sloužit nejen pro daleké cesty po tuzemsku i zahraničí, ale může být i jakýmsi alternativním příbytkem na parcele, kde dosud nemáme postavenu chatu či chalupu. Pro někoho se tak karavan může stát i druhým domovem. Dnes se d…