Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak na rekonstrukci podkroví v domě?

10. červen 2015 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 3

Současné trendy a vzrůstající kvalita životní úrovně vede spoustu majitelů bytů a domů k rekonstrukci střech a podkroví. Většinou se jedná o poměrně časově i finančně náročnou rekonstrukci, která by měla být důkladně promyšlená, aby bylo dosaženo cíleného efektu. Co celková rekonstrukce podkroví obnáší, jak celá probíhá a na co je potřeba si dát pozor, to se dočtete v následujícím článku.

Na začátku

Před rekonstrukcí je nutné si nejprve stanovit výši finanční investice, díky tomu se vytvoří rámce, který určí rozsah a mírů rekonstrukce. Dále je důležité si určit priority a důvody, které vedly ke změně stávajícího podkroví. Zda je cílem rozšíření bytu, nová velká moderní kuchyň nebo druhá koupelna s rohovou vanou.

Pokud se jedná o byt, která je součástí bytového domu, tak je dobré si zjistit, zda není plánovaná revitalizace objektu. Během té by mohla být naplánovaná výměna oken, dveří nebo stoupaček, na které je možné získat státní dotace nebo množstevní ceny.

Čemu se vyvarovat

Při domlouvání a plánování rekonstrukce je vždy potřeba mít pár věcí jasně určených a promyšlených dopředu. Jedná se hlavně o smlouvu s firmou nebo s řemeslníky a další potřebnou dokumentaci. Je nutné, aby v ní bylo vše správně zanesené a nedocházelo k pozdějším komplikacím.

  • správný projekt
  • podrobná kalkulace
  • správně a kompletně pojmenovaný a popsaný použitý stavební materiál
  • časový horizont

Svépomocí, nebo se specialistou?

Při celkové rekonstrukci podkroví stojí za zvážení, zda se využije odborné pomoci, a nebo si se vším poradí sám majitel. Zvláště v rozsáhlé rekonstrukci se vyplatí konzultace se zkušenými odborníky, kteří mají přehled o potřebných povoleních, cenách materiálu a ušetří majiteli čas i energii.

Pomoc architekta

Využít znalostí a zkušeností se při rozsáhlé rekonstrukci jistě vyplatí. Zadat návrh architektovi, tak s sebou přinese funkční řešení, například na rozmístění místností nebo dispoziční možnosti bytu, které mohou vést k ušetření za náklady. Některé stavební firmy již s architektem spolupracují a cena za jeho služby je výrazně menší nebo zcela zdarma.

Stavební povolení

Po návrhu a určení míry rekonstrukce je potřeba zjistit, zda bude nutné spolupracovat se stavebním úřadem. Pro výměnu oken a u udržovacích a stavebních pracích, jako jsou výměna oken nebo dveří, stačí ohlášení stavebnímu úřadu. Stavební povolené je nutné až v případech, bude-li se zasahovat do nosných konstrukcí. To znamená, že změna využívání prostoru nebo vybourání otvoru pro dveře vyžaduje stavební povolení.

Rekonstrukce střechy

Mezi nejčastější důvody, proč se provádí rekonstrukce střechy, je zatékání do střešního pláště nebo nevyhovující estetická funkce stávající krytiny. V případě zatékání se jedná o nedostatečnou funkčnost střešního pláště a v tomto případě je rekonstrukce nebo oprava nezbytná. Co se týče estetické funkce, střecha funguje, jak má, ale majiteli se nelíbí např. barva, tvar nebo je potřeba její modernizace.

Rekonstrukce podkroví
Rekonstrukce podkroví

Vhodná doba

Rekonstrukce by měla probíhat v době, kdy bude co nejméně narušovat chod domácnosti. Je potřeba počítat s rušnými, špinavými a značně omezujícími pracemi, které se mohou z nečekaných důvodů protáhnout nebo zkomplikovat. Komplikace v podobě provedení elektroinstalace nebo odpadu nebo nerovnost podlah a další, mohou délku rekonstrukce značně protáhnout.

Financování

Majitelé jednotlivých bytových jednotek v panelových či rodinných domech mají několik možností, jak svou rekonstrukci zafinancovat. V případě nemají-li našetřený dostatek finančních prostředků, je zde několik možností.

 

  • spotřebitelská půjčka – doporučuje se na opravy do sta tisíc korun
  • stavební spoření – opravy za několik set tisíc korun
  • hypotéka – opravy za půl milionu a více

 

Za pomoc při zpracování článku děkujeme firmě MIRAS – rekonstrukce střech Hradec Králové

-zle-

Autor: PR inzerce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Lenickakocicka

středa, 21. duben 2021
21:39

Tak to my si s manželem udělali z podkrovní místnosti takovou malou domácí "klubovnu". Máme tam několik sedaček, domácí kino a nově i krásný krb. Aby to bylo co nejjednodušší, nechali jsme si udělat nerezový komín od sympatických odborníků z této stránky:https://www.kominycz.cz/nerezove-kominy/. Tady teda zafungovalo rčení: Zlaté české ručičky!


Napsal: Lenickakocicka [Odpovědět]

Lada32

středa, 28. září 2022
21:21

Nás čeká rekonstrukce podkroví v našem rodinném domě, který jsme zdědili po předcích už během příštího roku - nejspíše na jaře :-) Letos jsme všechno naše soustředění a síly totiž věnovali do výběru kvalitní komínové sestavy, jež by tu s námi mohla být spoustu let. Nakonec nám kamarád doporučil firmu https://www.poctivy-komin.cz/ - ta nám výběr velice usnadnila a my byli opravdu spokojeni.


Napsal: Lada32 [Odpovědět]

verka554656

úterý, 1. listopad 2022
08:33

Tak určitě se vám v podkroví budou hodit vyměnit asi okna ne? Předpokládám, že máte jako ve všech starších stavbách dřevěná oknahttps://www.jis.cz/drevena-okna/. Jestli je váš dům situován jen tak trochu do přítomnosti, tak se asi toho dřeva držte. Nemá cenu experimentovat, zvláště pak ne u rodinných domů, kdy jste na něco zvyklí.


Napsal: verka554656 [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak na rekonstrukci domu? Financovat ji lze půjčkou[noads]

Jak na rekonstrukci domu? Financovat ji lze půjčkou[noads]

Rekonstrukce domu je často velmi nákladnou záležitostí, může jít až do statisíců korun. Nemáte-li potřebnou částku naspořenou a přitom již opravu domu nelze dále odkládat, dá se problém vyřešit tím, že si požádáte o úvěr.

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Jak na výběr fasádní barvy při rekonstrukci domu?

Při rekonstrukci či stavbě domu si vybírejme pokud možno co nejkvalitnější materiál, který bude dostatečně odolný vůči poškození a vydrží co nejdéle. Platí to například i při dělání fasády domu. Pokud zvolíme kvalitní fasádní barvy, budeme mít na dlouhá léta vystaráno.


Vlhkost vzduchu v domě

Vlhkost vzduchu v domě

Mnoho lidí trpí dýchacími obtížemi, bolestmi v krku, případně pak také záněty v očích apod. Může to být způsobeno několika faktory. Často však tento problém má spojitost s tím, že mají doma špatnou vlhkost vzduchu.

Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?


Pro práci na domě si pořiďme pásovou pilu na kov

Pro práci na domě si pořiďme pásovou pilu na kov

Domácí kutilové, kteří si rádi na svém domě všechno opravují sami, se určitě čas od času dostanou do potíží s tím, pomocí čeho nařezat kovové předměty tak, aby provedené řezy byly co nejvíce přesné a zároveň hladké. S ručními pilkami na železo toho určitě nedocílí a je tak možná lepší se poohlédnout…

TZ: Nové aplikace pro mobilní telefony: Dopřejte si plnou kontrolu tepelné pohody ve vašem domě

TZ: Nové aplikace pro mobilní telefony: Dopřejte si plnou kontrolu tepelné pohody ve vašem domě

Mobilní telefon spadá do desítky nejvýznamnějších vynálezů 20. století. Avšak moderní doba plná nových technologických inovací posunuje tento dnes již „malý“ zázrak zase kupředu. Všichni preferujeme rychlost a efektivitu, proto současné mobilní telefony již neslouží jen k přenosu hlasu. Jsou obohace…