Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Bobrovky: Tradiční střešní krytina

22. duben 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Na střechách domů se stále v hojném počtu můžeme setkat s pálenými střešními taškami, které se označují jako bobrovky. Co jsou vlastně bobrovky zač a odkud pochází jejich netradiční název?

Reklama

Bobrovky jsou střešní krytinou, která má velmi charakterické tvary. Zejména její obloukové zakončení je oproti ostatním střešním krytinám atypické. Právě tvar zaoblení konců dalo této střešní krytině její lidový název, neboť do jisté míry připomíná ocas bobra.

Využití bobrovek

Využití bobrovek je poměrně rozmanité. V současné době se bobrovky používají spíše při rekonstrukcích střech historických objektů, jako jsou kostely, fary a podobné stavby. Typické je také jejich využití ve starších hospodářských objektech a obecně stavbách, které již mají nějakou historii. Můžeme se však setkat i s tím, že bobrovky najdeme u novostaveb, u nichž jejich majitelé chtějí docílit originálního a do značné míry retro stylu.

Plusy a mínusy bobrovek

Bobrovky neuvidíme u moderních rodinných domů, které se v dnešní době stavějí, především z toho důvodu, že se jedná o poměrně drahý materiál oproti jiným typům střešních krytin. Navíc jsou docela těžké, při klasických rozměrech váží jedna bobrovka více než 1,5 kilogramu. Pokud je řeč o běžných rozměrech, pak v případě bobrovek platí rozměry 17,5×38 cm, jde tedy o maloformátovou střešní krytinu.

V minulosti byly bobrovky výhradně pálenými taškami. V dnešní době výrobci nabízejí také betonové varianty bobrovek, které jsou přeci jen odolnější a také výrazně levnější.

Vrátím-li se k využití bobrovek, jejich velkou výhodou je, že se dají použít i pro střechy atypických rozměrů, tedy u složitějších staveb, které mají vikýře či různá zaoblení. Obecně lze říci, že jsou bobrovky vhodné pro sedlové, pultové a valbové střechy.

Bobrovky se pokládají na latě. Drobnou nevýhodou je také fakt, že pro pokrytí střechy je jich zapotřebí poměrně značné množství, zejména pokud jsou používány jako dvojitá tašková krytina.

I přese všechny nevýhody, které jsem v článku naznačil, jsou bobrovky i v dnešní době velmi populární. Mají zkrátka své kouzlo, pohled na střechu z bobrovek je velmi příjemný, navíc bobrovky dokáží efektivně chránit objekt před nepříznivými klimatickými podmínkami.

Foto: cs.wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Betonová střešní krytina: Vlastnosti betonových tašek

Betonová střešní krytina: Vlastnosti betonových tašek

V tuzemsku se při realizaci a renovaci střechy, respektive její pokládce, hojně používají betonové střešní tašky. Tento tradiční materiál má své přednosti i nedostatky. Vyhodnocení kladů a záporů betonové střešní krytiny je potřeba zvážit ve chvíli,

Šindele: Asfaltová střešní krytina, která váš dům ochrání před nepřízní počasí

Šindele: Asfaltová střešní krytina, která váš dům ochrání před nepřízní počasí

Jednou z možností střešní krytiny pro váš dům se mohou stát šindele. Tato střešní krytina je velmi zajímavou alternativou. Lze ji využít nejen pro rekreační objekty či starší rodinné domy, ale dokonce i pro moderní novostavby. Předurčují je k tomu vynikající vlastnosti. O nich se dozvíte v následují…


Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Rekonstruujete střechu nebo stavíte dům a vybíráte střešní tašky? Kvalitní střešní krytina je předpokladem pro dostatečnou ochranu domu a jeho tepelnou izolaci. Jak vybrat správnou střešní krytinu a na co dát pozor při výběru střešních tašek?

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.


Druhy střešních krytin: Pálená taška nebo jiná volba?

Druhy střešních krytin: Pálená taška nebo jiná volba?

Stavíte dům a přemýšlíte o tom, jakou zvolíte střešní krytinu? Pak je důležité vzít v potaz několik aspektů při výběru, zdaleka ne každá střešní krytina bude pro Váš dům vhodná. Záleží nejen na tvaru střechy, ale také například na prostředí, v němž dům stojí.

Plechová střecha se i dnes používá na mnoha objektech

Plechová střecha se i dnes používá na mnoha objektech

Plechové střechy jsou k vidění na poměrně velkém množství budov, soukromí majitelé plechy využívají nejčastěji pro chaty a chalupy. Není snadné odpovědět na otázku, zda je plech na střechu tím pravým materiálem či nikoliv, jisté je však to, že se jedná o poměrně levný materiál, díky čemuž má i do da…