Bezdrátový vypínač pro ovládání osvětlení v domácnosti
7. listopad 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekPevně instalované vypínače světla v místnosti mohou být problémem v případě, kdy se například rozhodneme pro změnu rozestavení nábytku. Rázem se totiž může stát, že vypínač, kterým ovládáme lustr či lampu v místnosti, bude znepřístupněn, ocitne se třeba za novou skříní.
ReklamaV případě, že takovéto komplikace nastanou, nemusíme nutně nábytek opět přestěhovávat. Řešení totiž může spočívat v pořízení bezdrátového vypínače. Jím lze ovládat jednotlivá světla ( lampy, lustr), není problém pomocí něj ale ovládat veškeré osvětlení v bytě.
Chytrý vypínač ovládá osvětlení pomocí rediofrekvenčních signálů
Bezdrátové, jinak též nazývané chytré vypínače, jsou jednoduchým a zároveň mimořádně praktickým zařízením do domácnosti. Instalují se bezdrátově a ovládání světel probíhá přes vysílání a příjem radiofrekvenčního signálu. Chytrý vypínač lze ovládat i pomocí dálkového ovládání, kdy tak můžeme i z pohodlí gauče či postele dle libosti tlumit či zesilovat osvětlení.
Bezdrátový vypínač je možné umístit kamkoliv. Stačí jej pouze přilepit na zeď. Na první pohled tak působí dojmem, že se jedná o klasický vypínače, jen z něj nevedou žádné kabely. Na zdi se lepí pomocí samolepicích proužků, které se nacházejí na zadní straně vypínače.
Signály zachytává aktor
Pro to, aby bezdrátový vypínač mohl námi zvolené světlo ovládat, je potřeba na lampu či lustr připevnit ovladač, takzvaný aktor. V případě zapojení tohoto přístroje raději přivolejme na pomoc zkušeného elektrikáře. Aktor přijímá od vypínače pokyn pomocí radiofrekvenčního signálu.
Chytré vypínače pracují bezdrátově. Ke své funkci používají zpravidla třívoltové baterie, které v zařízení vydrží až deset let. Výhodou chytrých vypínačů je mimo jiné i to, že v momentě, kdy baterie slábne, vyšle vypínač do aktoru v lampě signál, že je potřeba baterii vyměnit. To se projeví tím, že lampa bude při zapínání či vypínání blikat.
Bezdrátové vypínače lze využít i pro mnohá jiná zařízení a spotřebiče
Chytré vypínače se dají využít nejen pro ovládání osvětlení domu, lze je nainstalovat i pro ovládání rolet, garážových vrat, ale také například pro regulaci klimatizací či kávovarů, tedy prakticky všech spotřebičů v kuchyni a dalších místnostech domu.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!