Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Japonský nůž Santoku - moderní univerzální nůž pro domácnost

6. listopad 2010 - Rubrika: Kuchyně - reaguj na článek

Jak profesionální kuchaři, tak i amatérští nadšenci, kteří si rádi připraví vynikající jídla, by v každém případě měli mít doma kvalitní kuchyňské nože. K dispozici je dnes u výrobců celá řádka nožů, a to jak speciálních, které se používají vždy pro určitý úsek kuchyně (na řezání, sekání, na zeleninu a ovoce apod.), tak i univerzálních.

Reklama

Japonský nůž Santoku

Jedním z moderních univerzálních nožů je i japonský nůž Santoku. Jedná se o nůž, který je sice považován za zcela univerzální, nicméně byl vytvořen a designován zejména pro přípravu japonské kuchyně. A vzhledem k tomu, že je určen pro zdejší trh, byly jeho vlastnosti, jako například čepel, lehce uzpůsobeny evropským trendům.

Nač se Santoku nůž používá, je vlastně obsaženo již v jeho názvu. Volným překladem tohoto slova totiž zjistíme, že Santoku znamená cosi jako „tři účely“. A přesně pro tři základní účely v kuchyni nůž Santoku slouží. Dá se sním skvěle krájet, sekat a kostkovat.

Japonský nůž Santoku se bude hodit do Vaší kuchyně jak pro porcování a přípravu ryb, tedy typického asijského produktu, tak i pro přípravu zdejších mas. Dá se s ním však rovněž pohodlně krájet zelenina, neztratí se ani při úpravě ovoce. Zkrátka japonský nůž Santoku je jeden velký univerzální pomocník, který obohatí naše nádobíčko v kuchyni.

A v čem tkví kouzlo Santoku?

Řezání či sekání je s tímto nožem velice jednoduché a pohodlné mimo jiné proto, že má velmi kvalitní tenké ostří, vyrobené zpravidla z temperované oceli. Díky tomu lze uříznout i ty nejtenčí plátky masa či zeleniny bez větších potíží.

Intergastro

Povrch nožů a nanonože

Povrch nožů Santoku je nepřilnavý, což rovněž ocení každý kuchtík, i ten méně zkušený. Na trh se v poslední době dostává také naprostá novinka - nanonože , jejichž povrch je vyroben pomocí nanotechnologie. Dobrou vlastností těchto nožů je rovněž i to, že materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je velmi lehký. Manipulace s noži je tak velmi pohodlná. Mají některé podobné vlastnosti jako keramické nože.

Pokud si budete chtít pořídit nějaký kvalitní nůž na zpracování ryb, masa či zeleniny, pak japonský nůž Santoku bude zcela jistě správnou volbou. Můžete si navíc vybrat i délku čepele. Běžně se prodávají Santoku s čepelí od 12 cm do 20 cm, záleží jen na Vás, na co jej budete nejčastěji používat.

Japonci mají mnoho věcí takřka geniálních a jedinečných. I tento nůž se může mezi tyto věci řadit. Ne nadarmo patří v Asii mezi nejběžněji používané nože v profesionálních kuchyních.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví našel v zahradách univerzální uplatnění a přitom je zároveň ekologicky šetrný. Při zbavování se odřízlých či odpadlých větví totiž nemusíte podstoupit riziko nekontrolovatelného požáru, které hrozí při klasickém pálení dřeva.

Fotogalerie kuchyní: Inspirace pro vaši domácnost

Fotogalerie kuchyní: Inspirace pro vaši domácnost

Chystáte se rekonstruovat nebo zařizovat prostor kuchyně ve vaší domácnosti? Pak se nechte inspirovat z fotogalerie kuchyní od společnosti JN Interier. Některé ukázky si prohlédnete také v tomto článku.


Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Nejste příznivcem všech těch chemických prostředků, které je možné zakoupit v drogérii? Příčí se vám dezinfekce a přistupujete ke své domácnosti se zdravým selským rozumem? Pak se vám bude hodit několik tipů, jak si doma uklidit bez chemie!

Praktické bytové doplňky a vkusný nábytek, který rozzáří vaši domácnost

Praktické bytové doplňky a vkusný nábytek, který rozzáří vaši domácnost

Aby se z vaší domácnosti stalo útulné místo, je potřeba ji náležitě vybavit. A to nejen vkusným a stylovým nábytkem, ale také různými drobnými či většími doplňky a dekoracemi, které místnostem dodají tu pravou atmosféru. Celou řadu potřeb do domácnos


Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Tepelná čerpadla představují moderní styl vytápění

Pořízení tepelného čerpadla je sice oproti elektrickým nebo plynovým kotlům dražší, v provozních nákladech se vám to ale brzy vrátí a z dlouhodobého hlediska jde dokonce o výhodnou investici. Tepelná čerpadla představují moderní a efektivní alternativu vytápění, která se vám bude líbit.

Vytváříme moderní zahradu

Vytváříme moderní zahradu

Ke každému moderně zařízenému rodinému domu patří neodmyslitelně i moderně založená zahrada. Efekt moderní zahrady zdokonalíme použítím aktuálních trendů v oblasti zahradnictví, ale velkou roli také hraje rozmístění a množství všech živých i neživých prvků v zahradě. Pokud se už pustíte do zkrášlová…