Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vzduchotechnika s využitím rekuperace

15. květen 2012 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článek

Moderní objekty, tedy zejména rodinné domy, pro vyhřívání místností využívají moderních technologií a zařízení, díky nimž klesají náklady na provoz domácnosti. Příkladem je třeba vzduchotechnika, která využívá princip rekuperace.

Pojem rekuperace

Rekuperace znamená zpětné získávání tepla. Je založena na principu, kdy odpadní teplo, které je vyváděno z objektu, ohřívá příchozí čerstvý vzduch. Nedochází zde však k žádnému přímému kontaktu. Výsledkem je to, že ohřátý vzduch, který odchází z místnosti, není bez užitku vypuštěn mimo objekt, ale je ještě využit, neboť předá teplo novému, čerstvému vzduchu, který je do domu přiváděn. Tento princip je v podstatě velmi jednoduchý. V případě, že si pořizujeme větrací jednotky, které využívají rekuperaci ( hovoří se zde o rekuperační jednotce), pak je třeba je vybírat dle účinnosti zpětného získávání tepla. Běžně dostupné rekuperační jednotky mají obvykle účinnost od 30% do 90%.

Rekuperace v klimatizačních jednotkách

Rekuperace jsou vsazovány přímo do větrací či klimatizační jednotky. Díky tomu proudí do domu neustále čerstvý vzduch. V případě zimních měsíců dochází k oteplování přiváděného vzduchu, u klimatizačních jednotek pak rekuperace slouží i v letních měsících, kdy je naopak příchozí teplý vzduch ochlazován odváděným vzduchem.

Klimatizace

Součástí moderních staveb tedy není jen jednoduchá vzduchotechnika. Kvalitní vzduchotechnika dnes využívá právě rekuperaci. Pakliže však chceme zakoupit jen klimatizaci, pak je potřeba si rozmyslet, jaký typ by se do naší domácnosti hodil nejvíce. Existují tři základní typy - mobilní klimatizace, split klimatizace a multi-split klimatizace. Mezi nejvyužívanější přitom patří split klimatizace, které mají jednu část větrací jednotky vně domu, další pak uvnitř.

Komerční sdělení Placla.cz

Foto: sorke.eu

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.


Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…

Jak na zásobování domu či chaty vodou?

V některých případech, když dům nebo chata není napojena na veřejný vodovod, řeší majitelé zásadní problém, jak dostat do domu nebo chaty vodu. Řešení nabízejí domácí vodárny v podobě kompletního zařízení pro natažení vody až do domu. Je ale třeba si ujasnit několik kritérií při výběru domácí vodárn…


Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Stavíte dům nebo plánujete jeho koupi? Zvažujete, zda investovat do nízkoenergetického nebo pasivního domu, který slibuje úsporu energií? Kolik energie spotřebuje pasivní dům? Kde na jeho výstavbu získat dotace?

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Plánujete stavbu rodinného domu a hledáte vhodné varianty jeho výstavby? Přemýšlíte, zda se vrhnout do zděného domu nebo zda zvolit raději dřevostavbu? Porovnáváte výhody a nevýhody každého typu bydlení? Ať už zvolíte ten či onen model, nezapomeňte n