Stavební řezivo: druhy a využití
15. duben 2013 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článekV dnešní době stavitelé preferují dřevo namísto jiných stavebních materiálů, jakými jsou beton, železo a další. Dřevo je totiž ekologickým materiálem, který nezatěžuje životní prostředí.
Je také vhodné z toho důvodu, že se jedná o obnovitelný zdroj, což v praxi znamená, že jej je neustále dostatek. Stačí si uvědomit, že v momentě, kdy objekt, který bude postavený ze dřeva, dosáhne maxima své životnost, jsou již v lesích vzrostlé zcela nové stromy, které lze využít k další výstavbě.
Na stavbách různých typů se využívá stavební řezivo. V našich podmínkách se nejvíce pro stavební řezivo využívají zdejší dřeviny, zejména jsou to:
- Smrk
- Borovice
- Jedle
- Modřín
Využít lze také některé listnaté dřeviny.
Druhy stavebního řeziva
Stavební řezivo na lesní sruby, chaty a chalupy či na klasické rodinné domy lze rozdělit do několika kategorií. Jsou to:
Stavební prkna
- toto stavební řezivo je využíváno zejména pro realizaci podlah objektů či na zpevnění střech a stropů
Stavební latě
- latě jsou využívány k mnoha účelům. Dají se využít při výstavbě střech a půd, ovšem velmi oblíbené jsou rovněž při realizaci menších zahradních objektů, chat a srubů
Stavební fošny
- jedná se o desky, které stavitelé používají hlavně při výstavbě zahradních altánů.
Stavební hranoly
- hraněné stavební řezivo jsou hojně používány při realizaci krovů a dalších částí střechy.
Firmy, které prodávají stavební řezivo, nabízejí všechny zmíněné varianty v mnoha velikostech a tvarových provedeních. Samozřejmostí pak bývá také realizace přesně na míru dle potřeb jednotlivých zákazníků.
Dřevo má jako stavební materiál bohatou minulost a dá se předpokládat, že ani v blízké budoucnosti zájem o něj neopadne, ba spíše naopak. Nárůst moderních dřevostaveb to ostatně jen a jen dokazuje.
Dřevo se samozřejmě využívá také k vytápění objektů. Hojně využívanými produkty jsou zejména dřevěné pelety.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!