Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pořízení vlastního bydlení: Výstavba domu

27. únor 2014 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článek

Řešení vlastního bydlení patří mezi vůbec nejtěžší rozhodnutí, která člověk v životě musí učinit. V případě mladých lidí je to největší krok k osamostatnění, který je ovšem současně spojen se zatížením velkou zodpovědností především v otázce financí. Jen málokdo je schopen ihned po škole nebo těsně po nástupu do zaměstnání z vlastní kapsy zaplatit nové bydlení.

Někteří lidé se tak uchylují k placení nájmu. Je sice pravda, že nájemní bydlení je flexibilnější, pokud člověk nedělá velké plány do budoucna. Většina z nás chce ovšem mít jistotu, garanci, že bydlení nám již zůstane. Placením nájmu často vyhazujete pryč peníze, které byste jinak splácením hypotéky nebo jiné formy financování nemovitostí ukládali do svého bydlení, do vlastního majetku.

Prvním krokem k vlastnímu bydlení je závazné rozhodnutí o jeho budoucí podobě. Pořídím si byt nebo dům? A pokud si zvolím dům, bude lepší ho vystavět od základu nový nebo koupit starší stavbu a začít s rekonstrukcí? Byty obvykle představují levnější alternativu, ovšem pro mnohé jsou nepřijatelné vzhledem k omezenému prostoru a nemožnosti pobytu venku, pomineme-li případný balkon. Nedostatek soukromí je pak další věc. Vlastní dům je proto snem velké spousty lidí, ať už kvůli zahradě, většímu prostoru a také většímu soukromí (u nových zástaveb a satelitních městeček ovšem zase tolik neplatí).

Možnosti výstavby domu

K výstavbě nového domu potřebujete pozemek. Koupě pozemku vás přitom vyjde přibližně tolik, co menší byt a to jste ještě nezačali stavět. Nové pozemky v Olomouci, Praze, Brně nebo kterýchkoli jiných městech, i těch menších dnes obce rozdělují na stále menší parcely. Tím se dostáváme k problému s nedostatkem soukromí a prostoru, který mělo bydlení v rodinném domku řešit. Větší pozemek můžete často získat spíše koupí starého téměř rozpadlého domu se zahradou, kdy staré domy mívaly kolem sebe větší zahrady a tuto stavbu zbourat. K nákladům za pozemek pak ještě přičtete demolici a odvoz suti.

Jakmile máte k dispozici pozemek, je nutné vyřízení stavebního povolení a kontrola, že skutečně můžete na dané parcele stavět požadovaný typ nemovitosti. Pořizovací náklady novostavby se dnes značně liší v závislosti na tom, zda se jedná o zděnou stavbu nebo montovaný dům a také na jeho velikost. Typové montované dřevostavby těch nejmenších rozměrů pořídíte na klíč už přibližně za milion a půl, což se dá považovat za vůbec spodní mez, pod kterou dům pravděpodobně nepostavíte.

Foto: musilreality.cz

Komerční sdělení

-obs-

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Trh s rezidenčním bydlením očekává v příštích měsících nárůst poptávky. Jedním z důvodů je jistě i to, že v současné době se dají u bank pořídit hypotéky za velmi zajímavých podmínek. Jedná se o stav, který je ekonomy považován za nejlepší od počátku ekonomické krize.

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Láká vás bydlení na venkově? Máte vlastní pozemek a rozmýšlíte se, zda postavit dům? Chcete se vejít do rozpočtu, za který pořídíte levný panelákový byt? Jaké domy za cenu bytu je možné postavit?


Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?

Příspěvek na bydlení v tuzemsku využívají tisíce lidí. Jedná se o finanční pomoc od státu ve chvíli, kdy mají rodiny či jednotlivci nízké příjmy a nemohli by tak bydlení zaplatit.


Mobilní domy k trvalému bydlení

Mobilní domy k trvalému bydlení

Přemýšlíte, že si pořídíte vlastní dům, ale nemáte našetřené peníze, nechcete si brát hypotéku a nemáte čas čekat, až vyřídíte stavební povolení a postavíte dům? Pokud potřebujete bydlet levně, rychle a pohodlně, jsou řešením mobilní domy.

Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Bydlet se dá v různých objektech. Zatímco většina z nás si s pojmem bydlení spojí klasický rodinný dům nebo byt, někteří nadšenci si vytvořili zcela jiný prostor, v němž žijí. Velmi zajímavou alternativou ke klasickým rodinným domům a bytům jsou takzvané lofty.