Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Mezigenerační soužití je dnes minulostí. Vymizí také mezigenerační solidarita?

1. říjen 2012 - Rubrika: Komerční sdělení - Komentáře: 2

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny žije drtivá většina rodičů současných čtyřicátníků a padesátníků samostatně ve svých domácnostech. Jen 13 procent Čechů žije v tomto věku se svými rodiči a pouze 7 procent uvažuje, že se v důchodovém věku nastěhuje ke svým dětem. Soužití více generací je v dnešní době překonané, z naší společnosti se však začíná vytrácet i mezigenerační solidarita.

Mezigenerační bydlení

Více jak 80 procent rodičů dětí narozených v 60.- 70. letech žije samostatně. Zatímco v minulosti byly vícegenerační domy běžné, až automatické, dnešní společnost se vyznačuje pravým opakem. Mezigenerační bydlení je dnes spíše výjimkou. „Se ženou a dvěma dětmi bydlíme společně s mými rodiči ve vlastním dvougeneračním domě. V našem soužití spatřuji spíše výhody – pořád je někdo doma, prarodiče jsou stále v kontaktu s vnoučaty, babička na hlídání je vždy při ruce a zároveň kdyby se cokoli dělo jsme prarodičům k dispozici i my. Navíc se moji rodiče nemusí o své bydlení starat sami a tím ušetří dost peněz. Většina nákladů spojených s provozem a údržbou domu se jich netýká. Samozřejmě ale vše má i svá mínus. Tak třeba ne vždy si musí tchýně se snachou stoprocentně porozumět,“ říká padesátiletý Jaroslav Novák z Prahy.

Trend dnešní společnosti – atomizace rodin

„Existuje stále hodně případů, kdy si rodiny v minulosti postavily větší domy s představou, že tam s nimi budou jejich děti nejen vyrůstat, ale žít i v dospělosti. Realita se však s tímto záměrem minula a tak rodiče, dnes již v důchodovém věku, žijí ve velkém domě sami a často mají problémy s jeho údržbou,“ komentuje Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny, která se ve svém programu PRObudoucnost věnuje tématu bydlení v seniorském věku.

Trend atomizace rodin potvrzují i další čísla. Pouze 7 procent současných čtyřicátníků a padesátníků zvažuje možnost, že ve stáří bude bydlet v jedné domácnosti se svými dětmi.

Mezigenerační solidarity ubývá

Alarmující je fakt, že polovina Čechů ve věku 40 až 55 let nevidí potřebu cokoli podnikat ve věci bydlení svých rodičů. „Neuvědomují si, že stáří klade na bydlení jiné nároky, že je mnohdy zapotřebí různých stavebních úprav od redukce schodů, odstranění prahů, rekonstrukce koupelny až po vhodné úpravy kuchyně či správné rozestavění nábytku,“ dodává Renata Zikmundová.

Mezinárodní den seniorů

První říjen je od roku 1998, kdy byl generálním tajemníkem OSN vyhlášen Mezinárodním dnem seniorů, věnován na celém světě starším lidem. „Je to ideální příležitost k zamyšlení se nad tím, zda můžeme něco udělat pro seniory kolem nás, a vhodný okamžik pro změnu lhostejného postoje k lidem, kteří si zaslouží naši pozornost a pomoc,“ říká Vendula Kodetová z Diakonie ČCE.

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření  od roku 1993, kdy vstoupila na trh jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Patří do rodiny Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny na rakouském trhu.

Provozuje širokou síť více než 200 poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Mezi produkty stavebního spoření nabízí také výhodné úvěry na bydlení. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

Tisková zpráva rsts.cz

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

jiří hon

úterý, 2. říjen 2012
17:08

Publikovaná sdělení jsou zajímavá, ale...Prosím o sdělení kdo, kdy a jakou metodou a technikou byl výzkum proveden a kde bych se celou studií mohl seznámit. Děkuji.


Napsal: jiří hon [Odpovědět]

Jelínková Ivana

pátek, 5. říjen 2012
14:05

Průzkum realizovala pro Raiffeisen stavební spořitelnu výzkumná agentura STEM/MARK v lednu 2012, a to metodou CAWI (internetové dotazování). Byl proveden na reprezentativním vzorku ČR mezi 612 respondenty ve věku 40 až 55 let.
Výsledky průzkumu naleznete v tiskové zprávě zde: http://www.rsts.cz/jak-budeme-bydlet-v-duchodu-o-to-se-cesi-nestaraji. Současně přikládáme prezentaci z tiskové konference z 16. 2. 2012, kde byly výsledky zveřejněny.


Napsal: Jelínková Ivana [Odpovědět]


Čtěte také...

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Konečně jste se dočkali své vytoužené rekonstrukce staré a nevzhledné koupelny, která pouze hyzdila moderní vizáž Vašeho nadčasového bytu? S vervou a nadšením jste se pustili do bourání prohnilého jádra s vidinou rychlé výstavby a brzkého užívání koupelny? Potom jste určitě během tohoto procesu nara…

Plechová střecha se i dnes používá na mnoha objektech

Plechová střecha se i dnes používá na mnoha objektech

Plechové střechy jsou k vidění na poměrně velkém množství budov, soukromí majitelé plechy využívají nejčastěji pro chaty a chalupy. Není snadné odpovědět na otázku, zda je plech na střechu tím pravým materiálem či nikoliv, jisté je však to, že se jedná o poměrně levný materiál, díky čemuž má i do da…


Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Letní dny plné slunka se blíží, a pokud přemýšlíte, čím udělat vašemu dítěti radost, měli byste zapřemýšlet o dětských hřištích, jejichž součástí bude i dětmi tolik oblíbená skluzavka. Jaké jsou v současné době možnosti?

Město nebo venkov? Vylidňování venkova nehrozí

Město nebo venkov? Vylidňování venkova nehrozí

Není tomu tak dávno, co se značná část venkovských obyvatel hrnula do měst za lepším. Dnes ale podle mnohých tento trend již zdaleka není tak patrný. Vylidnění venkova tak určitě není hrozbou. Město i venkov mají jisté přednosti. Záleží na tom, v jaké fázi života se nacházíte a co k pohodlnému způso…


Domácí vířivé vany dokáží skvěle zregenerovat tělo

Domácí vířivé vany dokáží skvěle zregenerovat tělo

Pro regeneraci těla a uvolnění mohou sloužit kromě sauny například také vířivé vany. Dnes již není potřeba chodit do veřejných lázní a bazénů, které mají zabudovány rovněž vířivky, je mnohem lepší si pořídit vířivé vany přímo domů.

Stojany na vánoční stromek

Stojany na vánoční stromek

Dávno pryč jsou doby, kdy se pro usazení vánočního stromku používaly dřevěné stojany. Měly tu nevýhodu, že je bylo potřeba přesně ořezávat tak, aby se do nich vešel kmen stromku, pozor jsme si však museli dávat také na to, aby otvor nebyl příliš velký, neboť pak by stromek neměl dostatečnou stabilit…