Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kdy se vyplatí investovat do nemovitosti a kdy zůstat v podnájmu?

28. únor 2012 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článek

Situace na trhu s nemovitostmi v posledních měsících nahrává zájemcům o hypotéky. Hypotéky v roce 2012 totiž mají velmi dobré úrokové sazby, díky nimž se pořízení vlastního bydlení vyplatí více než dříve. Každý, kdo uvažuje o vlastním bydlení s tím, že si vezme hypotéku, by měl uvažovat nad tím, zda se mu hypotéka a vlastní bydlení oproti podnájmu vyplatí či nikoliv. V mnoha případech se totiž může stát, že nájem je výhodnější.

Výhody nájmu vs. pozitiva vlastního bydlení

V první řadě je potřeba zdůraznit, že bydlíme-li v nájemním bytě, pak se nemusíme starat o pojištění bytu a rovněž ani o případné opravy, tyto záležitosti jsou na majiteli bytu. U vlastního bydlení si vše musíme zařídit sami. V případě oprav pak může být zásah do rodinného rozpočtu znatelný. Vlastní bydlení má ale rovněž svoje přednosti. Jedná se o pocit jistoty, že bydlíme opravdu ve svém. Vlastní bydlení je také jakousi investicí do budoucna, byt v případě potřeby můžeme prodat, čímž získáme zpět velkou část svých investic, které jsme do koupi nemovitosti vložili.

Co je třeba si promyslet před sjednáním hypotéky

Na vlastní bydlení většina z nás nemá dostatek volných finančních prostředků a právě proto přistupuje ke sjednání hypotéky. Před tím, než je hypotéka sjednána, je ale potřeba si jasně stanovit, jakou nemovitost chceme financovat a také, v jaké lokalitě náš byt či dům bude. Při sjednávání hypotéky hraje podstatnou roli také fakt, jakou úrokovou sazbu bude daná hypotéka mít, jak dlouho ji budeme splácet a také jak dlouhá bude fixace úrokové sazby. V případě rozumné volby, kdy si zvolíme delší dobu splatnosti hypotéky s nízkou úrokovou sazbou, nás hypotéka vyjde levněji, než kdybychom platili nájem. To znamená, že splátka hypotéky bude maximálně ve stejné výši jako měsíční nájem za byt.

Při přemýšlení o tom, zda je lepší vlastní byt nebo nájem, je potřeba také zvážit faktor, zda se chystáme v dané lokalitě žít dlouhodobě, chceme si zde založit rodinu apod. V případě, že tomu tak není, vyplatí se spíše nájem.

Hypoteční kalkulačka

Pro výpočet výše hypotéky, délky splatnosti a úrokových sazeb je dobré využít internetové portály, kde je k dispozici hypoteční kalkulačka. Na ní stačí zadat základní údaje - cenu nemovitosti, výši úvěru a délku splatnosti.

Pakliže se rozhodneme pro vlastní bydlení namísto nájmu, je výhodou, že hypotéka se dnes dá bez větších obtíží sjednat po internetu. Tuto možnost nabízí kupříkladu Hypoteční banka.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej bytu je důležitým milníkem v našem životě. Pokud se rozhodneme, že svůj dosavadní byt či dům prodáme a přestěhujeme se do nového, lepšího, pak je třeba si prodej řádně promyslet a naplánovat tak, abychom jej zbytečně neprodali pod cenou. Ceny nemovitostí se dost výrazně liší podle lokality, o…


Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?

Vyplatí se hypotéka na nemovitost k pronájmu?

Vyplatí se hypotéka na nemovitost k pronájmu?

Dlouhodobě se hovoří o tom, že investice do nemovitostí je zlatý důl, který vám v budoucnosti zajistí slušný přísun peněz. Takzvaně na stáří. Avšak zavázat se hypotékou pouze na nemovitost k pronájmu má i svá úskalí. Na vhodnou investici totiž musíte


Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Budete kupovat nový byt a váháte, zda je lepší novostavba nebo starší bytový dům? Jaké jsou výhody a nevýhody nového a starého bytu?

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Ne vždy se vyplatí kupovat levné vybavení do domácnosti. Často je to totiž na úkor kvality. Raději investovat více peněz a mít jistotu, že vám daný produkt vydrží a nebudete jej muset brzy opravovat, měnit a pořizovat nový. Přesně tuto zásadu uplatně