Kdy se vyplatí investovat do nemovitosti a kdy zůstat v podnájmu?
28. únor 2012 - Rubrika: Komerční sdělení - reaguj na článekSituace na trhu s nemovitostmi v posledních měsících nahrává zájemcům o hypotéky. Hypotéky v roce 2012 totiž mají velmi dobré úrokové sazby, díky nimž se pořízení vlastního bydlení vyplatí více než dříve. Každý, kdo uvažuje o vlastním bydlení s tím, že si vezme hypotéku, by měl uvažovat nad tím, zda se mu hypotéka a vlastní bydlení oproti podnájmu vyplatí či nikoliv. V mnoha případech se totiž může stát, že nájem je výhodnější.
Výhody nájmu vs. pozitiva vlastního bydlení
V první řadě je potřeba zdůraznit, že bydlíme-li v nájemním bytě, pak se nemusíme starat o pojištění bytu a rovněž ani o případné opravy, tyto záležitosti jsou na majiteli bytu. U vlastního bydlení si vše musíme zařídit sami. V případě oprav pak může být zásah do rodinného rozpočtu znatelný. Vlastní bydlení má ale rovněž svoje přednosti. Jedná se o pocit jistoty, že bydlíme opravdu ve svém. Vlastní bydlení je také jakousi investicí do budoucna, byt v případě potřeby můžeme prodat, čímž získáme zpět velkou část svých investic, které jsme do koupi nemovitosti vložili.
Co je třeba si promyslet před sjednáním hypotéky
Na vlastní bydlení většina z nás nemá dostatek volných finančních prostředků a právě proto přistupuje ke sjednání hypotéky. Před tím, než je hypotéka sjednána, je ale potřeba si jasně stanovit, jakou nemovitost chceme financovat a také, v jaké lokalitě náš byt či dům bude. Při sjednávání hypotéky hraje podstatnou roli také fakt, jakou úrokovou sazbu bude daná hypotéka mít, jak dlouho ji budeme splácet a také jak dlouhá bude fixace úrokové sazby. V případě rozumné volby, kdy si zvolíme delší dobu splatnosti hypotéky s nízkou úrokovou sazbou, nás hypotéka vyjde levněji, než kdybychom platili nájem. To znamená, že splátka hypotéky bude maximálně ve stejné výši jako měsíční nájem za byt.
Při přemýšlení o tom, zda je lepší vlastní byt nebo nájem, je potřeba také zvážit faktor, zda se chystáme v dané lokalitě žít dlouhodobě, chceme si zde založit rodinu apod. V případě, že tomu tak není, vyplatí se spíše nájem.
Hypoteční kalkulačka
Pro výpočet výše hypotéky, délky splatnosti a úrokových sazeb je dobré využít internetové portály, kde je k dispozici hypoteční kalkulačka. Na ní stačí zadat základní údaje - cenu nemovitosti, výši úvěru a délku splatnosti.
Pakliže se rozhodneme pro vlastní bydlení namísto nájmu, je výhodou, že hypotéka se dnes dá bez větších obtíží sjednat po internetu. Tuto možnost nabízí kupříkladu Hypoteční banka.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!