Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Záclony do bytu: Ano, nebo ne?

13. květen 2012 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Dovedete si váš byt nebo dům představit bez závěsů a záclon? Jste jejich přívržencem nebo naopak odpůrcem? Jak zařídit byt bez záclon a závěsů?

Reklama

Jestliže rekonstruujete byt nebo se stěhujete do nové domácnosti, musíte se rozhodnout, zda si pořídíte závěsy a záclony, nebo se obejdete bez nich. Pravdě, někdo nad touto otázkou vůbec přemýšlet nebude, protože mít v oknech záclony je přece přirozené. Opravdu?

V zahraničí si můžete povšimnout, že okna se dobře obejdou i bez záclon. Ne každému se ovšem takové „holé“ okno zamlouvá. Může mít například pocit, že přišel o své soukromí. Ano, může to být chvilku možná zvláštní pocit. A jestliže nejste rozhodnuti, zda záclony do bytu ano, či ne, podívejte se na srovnání výhod a nevýhod.

Pro záclony

Výhodou záclon i závěsů je, že zútulní každý byt. Působí hřejivě, romanticky, dekorativně. Skryjí nevzhledná okna nebo parapety. Jsou však také praktické – brání hmyzu v přístupu do bytu, vytvářejí pocit soukromí, závěsy stíní před pouličními lampami nebo prudkým sluncem.

Proti záclonám

Na druhou stranu, podobnou a vlastně ještě lepší službu poskytnou žaluzie, které bezvadně stíní. Nevýhodou záclon je, že se na nich uchycuje prach a další alergeny. Záclony také představují práci – jejich pravidelné sundávání a praní je někdy úmorné.

Záclony jen do určitých interiérů

Jsou interiéry, které by bez záclon vypadaly divně – staré chaloupky a chalupy, selská stavení apod. jsou jako dělaná na romantické záclony, které by v nich neměly chybět. Na druhou stranu, do moderního bytu záclony ne vždy pasují a je těžké sladit nábytek a další prvky se vzorem záclon, který je často tradiční.

Pozor si také dávejte na levné záclony, které působí nevkusně a lacině. Takové záclony i závěsy dokážou z estetického hlediska udělat v interiéru opravdu paseku. Když už se pro záclony rozhodnete, vybírejte kvalitní produkty, jejichž vzor přizpůsobíte interiéru.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Záclony vhodné do kuchyně

Záclony vhodné do kuchyně

Při výběru kuchyňské záclony do okna je třeba myslet nejen na estetické hledisko. Tato místnost je totiž vzhledem ke svému účelu dosti specifická, což krom jiného znamená, že ne všechny záclony se sem hodí.

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Podle čeho vybírat záclony do obýváku?

Součástí vybavení obýváku jsou v drtivé většině také záclony. Ty mají několik funkcí. Především slouží jako dekorační prvek, který se hodí k oknům, potažmo k balkonovým dveřím. Dále slouží jako stínící prvek, zejména v kombinaci se závěsy. Pokud nevíte, jak vybrat záclony, je právě pro vás určennásl…


Jak prát záclony, aby vám co nejdéle vydržely v původním vzhledu?

Jak prát záclony,  aby vám co nejdéle vydržely v původním vzhledu?

Praní záclon nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí tuto činnost není potřeba provádět tak často. Záclony byste měli měnit zhruba po jednom až dvou měsících.

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Nákup nemovitosti: Je lepší starý,  nebo nový byt?

Budete kupovat nový byt a váháte, zda je lepší novostavba nebo starší bytový dům? Jaké jsou výhody a nevýhody nového a starého bytu?


Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Venkovní vířivka - relaxace na zahradě nebo terase

Mít doma bazén není už v dnešní době žádnou zvláštností či nedostupným luxusem. Kromě bazénů se však nabídka rozšířila také na venkovní vířivky. Takové zahradní koupeli by určitě nepohrdnul nikdo z nás…

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Plovoucí podlahy: laminát nebo dřevo?

Díky rychlosti pokládky, snadné údržbě, vysoké odolnosti, přijatelné ceně a pěknému vzhledu, patří plovoucí podlahy k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Mezi kterými druhy může zákazník vybírat? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plovoucích podlah?