Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem

10. březen 2014 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Dominantou interiérů domácností mladých lidí se stále častěji stávají kousky průmyslového designu minulých let. Kontrast retro industriálního nábytku v moderním interiéru je tak zajímavý a netradiční, že si lidé do svých kuchyní zavěšují tovární lampy, místo skříně používají kovovou skříňku z nemocnice a čas jim doma ukazují nádražní hodiny.

Kreativní využití průmyslového nábytku a doplňků z továren, starých kin či tělocvičen je stále oblíbenější. Kde však k takovým věcem přijít? Vsadit můžete na odborné obchody s retro designem. Jejich sortiment Vás může vždy inspirovat. Jedním z nich je například Nanovo, který se zaměřuje na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z druhé poloviny 20. století.

3 otázky o retro industriálním designu pro Nanovo:

1. Proč je industriální design v poslední době tak oblíbený?

„Jedná se o archetypální kusy. Jde o předměty, které byly vyrobeny jen za účelem své funkce a tomu je podřízen i vzhled. Jinými slovy, neexistuje jednodušší forma. Z židle z továrny nebo ze světla už nelze ubrat více materiálu. Jde prostě o kusy bez jakéhokoli dekoru, příkras, nebo kudrlinek a naopak s určitou surovostí a právě industriálním vzhledem. V jednoduchosti těchto kousků a jejich kontrastu s moderním interiérem je krása, a to se lidem líbí,“ vysvětluje Jirka Mrázek z Nanovo.

2. Odkud přišla inspirace?

„V momentě, kdy se lidé začali do opuštěných továren či jiných industriálních prostor stěhovat kvůli levnějšímu nájmu nebo dostupnosti bydlení, začali si prostory přizpůsobovat.

Bylo to v době, kdy pro ně byla industrializace dostatečně vzdálená a místo toho, aby jim továrna přišla pro bydlení nevhodná, objevili v ní eleganci a styl. Z mého pohledu se něco podobného událo na několika místech zároveň, ale jmenujme třeba Brooklyn v New Yorku. Dnes je industriální prostorné bydlení jedním z nejžádanějších a tak i tento nábytek a bytové doplňky,“ popisuje Adam Karásek z Nanovo.

3. Jaká jsou pravidla pro kombinaci industriálního designu a moderního interiéru?

„Vkusná kombinace průmyslového retro designu a moderního interiéru je především o jednoduchosti. Hlavní roli většinou hrají barvy bílá, šedivá, hnědá a černá a materiály dřevo, kůže a kov s prvky skla. Kombinace těchto barev a materiálů působí dobře snad ve všech případech. Dominantou místnosti pak může být klidně švédská bedna nebo retro kino sedačka. Ale jedno je hlavní, zařiďte a přizpůsobte si vše tak, aby se vám doma dobře žilo a bydlelo,“ říká Jiří Mrázek z Nanovo.

Nanovo nabízí průmyslový designový nábytek a bytové doplňky převážně československé výroby. V sortimentu najdete vybavení, ale také netradiční doplňky ze škol, nádraží, továren či laboratoří z 20. století.

Výběr z nabídky průmyslového designu Nanovo

Švédská bedna

 • Ze sedmi dílů.
 • Dřevěná konstrukce ze smrkového dřeva.
 • Vrchní díl je polstrovaný pravou kůží.
 • Československo, 60. - 70. léta
 • Cena: 9 500 Kč
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem

Průmyslová lampa typ 24 401

 • Používala se v továrnách nebo jako drážní osvětlení.
 • Československo, 60. - 80. léta.
 • Cena 4 700 Kč
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem

Kino sedačka Thonet

 • Dubová divadelní/kino sedačka v původním stavu.
 • Výrobce Thonet.
 • Československo, 50. - 60. léta
 • Cena 6 000 Kč
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem
Retro průmyslový design nábytku je velkým hitem

O Nanovo

Nanovo je internetový obchod zaměřený na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z 60., 70. a 80. let. Na jeho virtuálním pultu www.nanovo.cz najdete převážně tradiční československý design, který je doplněn o několik kousků zahraničních autorů. Nabídka zahrnuje nábytek, sklo, svítidla, bytové doplňky a průmyslový design.

Nanovo tým tvoří dvojice Adam Karásek (1984) a Jiří Mrázek (1984), kteří se pro založení obchodu Nanovo společně rozhodli v roce 2010. Více se dočtete na nanovo.cz/o-nas/.

Tisková zpráva nanovo.cz

Autor: PR inzerce

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Dekorační materiály ke květinám: Hitem je lávová drť

Dekorační materiály ke květinám: Hitem je lávová drť

Možností, jak zdekororovat květináč, je mnoho. Oblíbenými materiály jsou mramorová drť či oblázky. Jsou příjemné na pohled, ale vyžadují jistou údržbu. Lávová drť nabízí řešení právě v údržbě. Nevyžaduje totiž skoro žádnou.

Pásové brusky jsou velkým pomocníkem v řemeslnictví i v domácích dílnách

Pásové brusky jsou velkým pomocníkem v řemeslnictví i v domácích dílnách

V průmyslné a řemeslné výrobě se často řeší problém, kdy je potřeba určitý materiál obrousit tak, aby byl jeho povrch co nejhladší. Své o tom ví například truhláři, kteří pracují se dřevem. Proto je třeba si pořídit brusky, které dokáží tuto záležitost velmi rychle a efektivně vyřešit.


Péče o teflonovou pánev

Péče o teflonovou pánev

Teflonové pánve byly před několika lety velkým hitem. Přestože se dnes už častěji používají moderní titanové pánve, stále se najde dost domácností, v jejichž kuchyních nechybí pánve z teflonu.

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Jednou z možností, jaký nábytek zvolit na zahradu, může být ten, který je vyroben z kovu. Kovové židličky nebo stolky na zahradě působí moderně. Lze však u nich spatřovat i další výhody, ovšem zároveň je jistě vhodné připomenout také zápory, které kovové materiály mají.


Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Bydlet se dá v různých objektech. Zatímco většina z nás si s pojmem bydlení spojí klasický rodinný dům nebo byt, někteří nadšenci si vytvořili zcela jiný prostor, v němž žijí. Velmi zajímavou alternativou ke klasickým rodinným domům a bytům jsou takzvané lofty.

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!