Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Nebojte se v koupelně použít sklo

11. září 2014 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Pouštíte se do rekonstrukce koupelny, nebo vás už nebaví vzhled té stávající? Co ji oživit s pomocí skleněných prvků? Možností, které sklo v koupelně nabízí, je totiž opravdu mnoho.

Reklama

Vybírat můžete od tradičních poliček a zrcadel až po umyvadla, vany i nábytek. Malou inspiraci najdete například v sortimentu, který nabízí Keramika Soukup. Vhod přijdou také praktické tipy odborníka, jak o sklo v koupelně pečovat, aby bylo opravdu ozdobou, a ne ostudou.

Sklo může sloužit dlouhá léta. Na rozdíl od jiných materiálů dobře snáší vlhko, je odolné proti poškrábání a barevné sklo navíc nevybledne. V prostoru působí vzdušně, protože nepohlcuje světlo a netvoří se na něm koroze. Pokud tedy neutrpí obzvlášť tvrdou ránu, může sloužit dlouhá léta.

„Sklo patří k oblíbeným materiálům v celém interiéru. Ostatně se objevovalo již v dobách antiky v podobě vitráží. Z 80. let minulého století jsou pak známé skleněné tvárnice - luxfery. Ani dnešní domácnost se bez něj neobejde. A není třeba se ho bát ani v koupelně. Umí prostor odlehčit a prosvětlit, proto se hodí právě do tmavých koupelen bez přístupu denního světla. Je také antibakteriální, což je jeho velkou předností, “ uvádí Petr Laube, vedoucí nákupu Keramiky Soukup.

Praktické doplňky pro každou koupelnu

Výběr skleněných prvků do koupelny není vůbec složitý. Pokud se jedná pouze o doplňky, zvládne to opravdu každý. Běžně v obchodech narazíte na skleněné poličky, různé držáky na mýdlo a stojany na zubní kartáčky.

„Tyto doplňky zvolte, pokud chcete své koupelně dopřát něco nového a nechcete do ní příliš zasahovat. Pokud vybíráte více doplňků najednou, dbejte na to, aby nebyly každý v jiném designu a provedení. Oblé tvary nekombinujte s ostrými, čiré sklo s matným a stejně tak pozor na sjednocení chromových částí, “ radí Petr Laube.

Nebojte se v koupelně použít sklo
Nebojte se v koupelně použít sklo

Zrcadlo – sklo v té nejtradičnější podobě

Minimálně v koupelně ho má každý. Ráno je často prvním, kdo vidí náš rozespalý obličej a pomáhá nám jej dát zase dohromady. Čas od času se však stane, že při ranním spěchu se u něj někdy zapomeneme zastavit, a pak dáme za vděk obchodní výloze nebo oknům městské hromadné dopravy. Běžně se však bez zrcadla neobejdeme.

„Zrcadlo by nemělo chybět v žádné koupelně. I do malé koupelny se nemusíte bát pověsit zrcadlo větších rozměrů. Nejenže se v něm lépe uvidíte, ale také jeho pomocí opticky zvětšíte místnost, “ upozorňuje Petr Laube.

Zrcadla jsou dnes k dostání v mnoha tvarech i velikostech. Není výjimkou, že jsou v nich zabudovaná světla, vestavěná kosmetická zrcátka a dokonce i hodiny. Praktická je úprava proti zamlžení. Díky ní se v zrcadle uvidíte i po horké sprše, po které by běžné zrcadlo bylo naprosto neprůhledné.

Nenápadné sklo, za které se schováte

„Aby se koupelna během koupele či sprchování neproměnila v bazén, jsou vhodné uzavřené sprchové kouty či vanové zástěny. Ty skleněné jsou oproti igelitovým a textilním opravdu nepropustné. Také mají delší životnost. Nemusíme je často měnit, vydrží roky, “ říká Petr Laube .

A dodává: „Sprchové kouty i zástěny jsou vyráběny z tvrzeného bezpečnostního skla v různých šířkách, běžně od 3 mm do 8 mm. Koupit si můžete i patentovanou pneumatickou vanovou zástěnu, která umožňuje zvednutí a sklopení na stěnu nad baterii.“

Méně obvyklé využití skla

Sklo se v koupelně může objevit i v méně časté podobě, na umyvadlech, vanách i obkladech.

Skleněná umyvadla vypadají křehce, ale ve skutečnosti jsou vyrobena z bezpečnostního tvrzeného skla. „Běžné drobné nárazy umyvadlo nepoškodí. Pouze pokud ho zasáhnete opravdu silně, utvoří se v místě nárazu prasklina. V žádném případě se ale nerozpadne na kousky, protože je opatřeno speciální povrchovou úpravou. Podobně jako u skla v automobilech se sklo neroztříští a stále drží tvar, “ uvádí Petr Laube.

Pořídit se dají také celé obklady ze skla. „Skleněné obklady od výrobce Legát jsou praktické pro použití v koupelnách, ale i v dalších místnostech. Jejich použití je poměrně široké a nabízí variabilitu řešení pro všechny prostory. Obklady tvoří tvrzené sklo na jedné straně pokryté vysoce kvalitním lakem v různých barevných odstínech. Díky tomu získají neprůhledný vzhled.

Pro obklad koupelen lze navíc použít nejen jednobarevná skla ze stupnice barev RAL, ale i skla s dekorem digitálního tisku. V koupelně jsou skleněné obklady velmi praktické, protože nemají spáry, a proto se na nich neusazují nečistoty a plíseň. Sklo je navíc odolné vůči vlhku, proto jej můžete použít ve všech částech koupelny. Jeho povrch je přesto hladký a bezpečný, “ popisuje Petr Laube.

Skleněné obklady lze využít ve všech částech koupelny, protože obklad poskytuje velice odolný a hladký povrch. Netradiční vzhled mu zajistí také podsvícení.

Skleněné obklady v různých barvách a dekorech nemusí zdobit jen vaši koupelnu, jsou praktické pro každou část interiéru. Vytváří velmi moderní a jedinečný styl, který se skvěle hodí i do kuchyní.

Pokud nechcete jít do velkých jednolitých ploch, můžete zvolit skleněné mozaiky. S nimi snadno vytvoříte vlastní originální vzory a s mozaikami lepenými na síti lze obkládat i oblé netypické plochy.

Nebojte se v koupelně použít sklo
Nebojte se v koupelně použít sklo

Tip:

Použití skla konzultujte s odborníkem nebo designérem. Jedná se o specifický materiál, který by měl být sladěn i s dalšími prvky v koupelně. To platí především, máte-li v plánu kombinovat sklo s klasickým obkladem.

Péče o sklo

Nic se neobejde bez úklidu. A pro koupelnu to platí o to víc. „Nejspolehlivějším pomocníkem při úklidu jsou speciální přípravky, které sklo nejen vyčistí, ale poskytnou mu potřebnou ochrannou vrstvu. A pokud doma zrovna chybí, lze použít směs soli a octa. Rozhodně se však vyhněte všem abrazivním přípravkům, které obsahují mikročástice. Ty mohou sklo nenávratně poškrábat, “ doporučuje Petr Laube.

Pokud si chcete ušetřit část práce, vybírejte skleněné vybavení s úpravou pro snadné čištění. Úklidu se nevyhnete, ale nebudete jej muset provádět tak často. Po úklidu nezapomeňte ještě všechny skleněné plochy důkladně vyleštit.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Prostor koupelny je díky zvýšené vlhkosti v této místnosti velmi častým problémem. Jakmile zjistíte, že se v koupelně začíná vytvářet plíseň, je nutné ji ihned odstranit a provést úpravy k tomu, aby se zde v budoucnu plíseň vůbec netvořila. Mějte na paměti, že plíseň může způsobit velmi vážné zdravo…


Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Bydlíte v přízemí nebo máte prosklenou kancelář a chcete ji ochránit před slunečními paprsky nebo zloději? Řešení je jednoduché – nalepte si na sklo bezpečnostní nebo sluneční fólie. Jak fólie na sklo fungují a kde je koupit?

Vanové zástěny: Konec potopám v koupelně

Vanové zástěny: Konec potopám v koupelně

Máte-li doma v koupelně vanu, je dobré k ní připevnit nějakou clonu, která bude zabraňovat stříkání vody mimo ni. Během koupání či sprchování ve vaně se totiž voda odráží od stěny i od vašeho těla a směřuje mimo prostor vanu. Snadno se tak může stát,


Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

Tvorba plísní v bytě naznačuje, že zde není vše v pořádku z hygienického hlediska, případně v domácnosti máte přílišnou vlhkost, která tvorbě plísní vydatně napomáhá. Abyste zabránili tvorbě plísní v koupelně, kuchyni nebo i dalších místnostech, je důležité dbát na důkladnou prevenci. V následujícíc…

Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

V dnešní době se kuchyně stává multifunkčním prostorem. Často bývá propojen s jinou místností a stává se tak místem setkání, trávení příjemných rodinných chvil a třeba i místem, kde přijímáme a hostíme různé návštěvy.