Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Nebojte se v koupelně použít sklo

11. září 2014 - Rubrika: Interiér a nábytek - Komentáře: 1

Pouštíte se do rekonstrukce koupelny, nebo vás už nebaví vzhled té stávající? Co ji oživit s pomocí skleněných prvků? Možností, které sklo v koupelně nabízí, je totiž opravdu mnoho.

Reklama

Vybírat můžete od tradičních poliček a zrcadel až po umyvadla, vany i nábytek. Malou inspiraci najdete například v sortimentu, který nabízí Keramika Soukup. Vhod přijdou také praktické tipy odborníka, jak o sklo v koupelně pečovat, aby bylo opravdu ozdobou, a ne ostudou.

Sklo může sloužit dlouhá léta. Na rozdíl od jiných materiálů dobře snáší vlhko, je odolné proti poškrábání a barevné sklo navíc nevybledne. V prostoru působí vzdušně, protože nepohlcuje světlo a netvoří se na něm koroze. Pokud tedy neutrpí obzvlášť tvrdou ránu, může sloužit dlouhá léta.

„Sklo patří k oblíbeným materiálům v celém interiéru. Ostatně se objevovalo již v dobách antiky v podobě vitráží. Z 80. let minulého století jsou pak známé skleněné tvárnice - luxfery. Ani dnešní domácnost se bez něj neobejde. A není třeba se ho bát ani v koupelně. Umí prostor odlehčit a prosvětlit, proto se hodí právě do tmavých koupelen bez přístupu denního světla. Je také antibakteriální, což je jeho velkou předností,“ uvádí Petr Laube, vedoucí nákupu Keramiky Soukup.

Praktické doplňky pro každou koupelnu

Výběr skleněných prvků do koupelny není vůbec složitý. Pokud se jedná pouze o doplňky, zvládne to opravdu každý. Běžně v obchodech narazíte na skleněné poličky, různé držáky na mýdlo a stojany na zubní kartáčky.

„Tyto doplňky zvolte, pokud chcete své koupelně dopřát něco nového a nechcete do ní příliš zasahovat. Pokud vybíráte více doplňků najednou, dbejte na to, aby nebyly každý v jiném designu a provedení. Oblé tvary nekombinujte s ostrými, čiré sklo s matným a stejně tak pozor na sjednocení chromových částí,“ radí Petr Laube.

Nebojte se v koupelně použít sklo
Nebojte se v koupelně použít sklo

Zrcadlo – sklo v té nejtradičnější podobě

Minimálně v koupelně ho má každý. Ráno je často prvním, kdo vidí náš rozespalý obličej a pomáhá nám jej dát zase dohromady. Čas od času se však stane, že při ranním spěchu se u něj někdy zapomeneme zastavit, a pak dáme za vděk obchodní výloze nebo oknům městské hromadné dopravy. Běžně se však bez zrcadla neobejdeme.

„Zrcadlo by nemělo chybět v žádné koupelně. I do malé koupelny se nemusíte bát pověsit zrcadlo větších rozměrů. Nejenže se v něm lépe uvidíte, ale také jeho pomocí opticky zvětšíte místnost,“ upozorňuje Petr Laube.

Zrcadla jsou dnes k dostání v mnoha tvarech i velikostech. Není výjimkou, že jsou v nich zabudovaná světla, vestavěná kosmetická zrcátka a dokonce i hodiny. Praktická je úprava proti zamlžení. Díky ní se v zrcadle uvidíte i po horké sprše, po které by běžné zrcadlo bylo naprosto neprůhledné.

Nenápadné sklo, za které se schováte

„Aby se koupelna během koupele či sprchování neproměnila v bazén, jsou vhodné uzavřené sprchové kouty či vanové zástěny. Ty skleněné jsou oproti igelitovým a textilním opravdu nepropustné. Také mají delší životnost. Nemusíme je často měnit, vydrží roky,“ říká Petr Laube .

A dodává: „Sprchové kouty i zástěny jsou vyráběny z tvrzeného bezpečnostního skla v různých šířkách, běžně od 3 mm do 8 mm. Koupit si můžete i patentovanou pneumatickou vanovou zástěnu, která umožňuje zvednutí a sklopení na stěnu nad baterii.“

Méně obvyklé využití skla

Sklo se v koupelně může objevit i v méně časté podobě, na umyvadlech, vanách i obkladech.

Skleněná umyvadla vypadají křehce, ale ve skutečnosti jsou vyrobena z bezpečnostního tvrzeného skla. „Běžné drobné nárazy umyvadlo nepoškodí. Pouze pokud ho zasáhnete opravdu silně, utvoří se v místě nárazu prasklina. V žádném případě se ale nerozpadne na kousky, protože je opatřeno speciální povrchovou úpravou. Podobně jako u skla v automobilech se sklo neroztříští a stále drží tvar,“ uvádí Petr Laube.

Pořídit se dají také celé obklady ze skla. „Skleněné obklady od výrobce Legát jsou praktické pro použití v koupelnách, ale i v dalších místnostech. Jejich použití je poměrně široké a nabízí variabilitu řešení pro všechny prostory. Obklady tvoří tvrzené sklo na jedné straně pokryté vysoce kvalitním lakem v různých barevných odstínech. Díky tomu získají neprůhledný vzhled.

Pro obklad koupelen lze navíc použít nejen jednobarevná skla ze stupnice barev RAL, ale i skla s dekorem digitálního tisku. V koupelně jsou skleněné obklady velmi praktické, protože nemají spáry, a proto se na nich neusazují nečistoty a plíseň. Sklo je navíc odolné vůči vlhku, proto jej můžete použít ve všech částech koupelny. Jeho povrch je přesto hladký a bezpečný,“ popisuje Petr Laube.

Skleněné obklady lze využít ve všech částech koupelny, protože obklad poskytuje velice odolný a hladký povrch. Netradiční vzhled mu zajistí také podsvícení.

Skleněné obklady v různých barvách a dekorech nemusí zdobit jen vaši koupelnu, jsou praktické pro každou část interiéru. Vytváří velmi moderní a jedinečný styl, který se skvěle hodí i do kuchyní.

Pokud nechcete jít do velkých jednolitých ploch, můžete zvolit skleněné mozaiky. S nimi snadno vytvoříte vlastní originální vzory a s mozaikami lepenými na síti lze obkládat i oblé netypické plochy.

Nebojte se v koupelně použít sklo
Nebojte se v koupelně použít sklo

Tip:

Použití skla konzultujte s odborníkem nebo designérem. Jedná se o specifický materiál, který by měl být sladěn i s dalšími prvky v koupelně. To platí především, máte-li v plánu kombinovat sklo s klasickým obkladem.

Péče o sklo

Nic se neobejde bez úklidu. A pro koupelnu to platí o to víc. „Nejspolehlivějším pomocníkem při úklidu jsou speciální přípravky, které sklo nejen vyčistí, ale poskytnou mu potřebnou ochrannou vrstvu. A pokud doma zrovna chybí, lze použít směs soli a octa. Rozhodně se však vyhněte všem abrazivním přípravkům, které obsahují mikročástice. Ty mohou sklo nenávratně poškrábat,“ doporučuje Petr Laube.

Pokud si chcete ušetřit část práce, vybírejte skleněné vybavení s úpravou pro snadné čištění. Úklidu se nevyhnete, ale nebudete jej muset provádět tak často. Po úklidu nezapomeňte ještě všechny skleněné plochy důkladně vyleštit.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

verka554

čtvrtek, 29. září 2022
15:54

I já se snažím s manželem bavit na to téma, abychom používali více skla v domácnosti. On z toho má neustále nějaký strach, ale to je podle mě úplně zbytečné. Stále mně tvrdí že si máme pořídit maximálně takhttps://www.jis.cz/drevena-okna/ dřevěná okna. Je to s ním k nevydržení když jde o interiér.


Napsal: verka554 [Odpovědět]


Čtěte také...

Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Prostor koupelny je díky zvýšené vlhkosti v této místnosti velmi častým problémem. Jakmile zjistíte, že se v koupelně začíná vytvářet plíseň, je nutné ji ihned odstranit a provést úpravy k tomu, aby se zde v budoucnu plíseň vůbec netvořila. Mějte na paměti, že plíseň může způsobit velmi vážné zdravo…


Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Fólie na sklo: Bezpečnost a ochrana před sluncem

Bydlíte v přízemí nebo máte prosklenou kancelář a chcete ji ochránit před slunečními paprsky nebo zloději? Řešení je jednoduché – nalepte si na sklo bezpečnostní nebo sluneční fólie. Jak fólie na sklo fungují a kde je koupit?

Vanové zástěny: Konec potopám v koupelně

Vanové zástěny: Konec potopám v koupelně

Máte-li doma v koupelně vanu, je dobré k ní připevnit nějakou clonu, která bude zabraňovat stříkání vody mimo ni. Během koupání či sprchování ve vaně se totiž voda odráží od stěny i od vašeho těla a směřuje mimo prostor vanu. Snadno se tak může stát,


Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

Plíseň v bytě: Jak zabránit jejímu vzniku

Tvorba plísní v bytě naznačuje, že zde není vše v pořádku z hygienického hlediska, případně v domácnosti máte přílišnou vlhkost, která tvorbě plísní vydatně napomáhá. Abyste zabránili tvorbě plísní v koupelně, kuchyni nebo i dalších místnostech, je důležité dbát na důkladnou prevenci. V následujícíc…

Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

V dnešní době se kuchyně stává multifunkčním prostorem. Často bývá propojen s jinou místností a stává se tak místem setkání, trávení příjemných rodinných chvil a třeba i místem, kde přijímáme a hostíme různé návštěvy.