Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

PRŮVODCE výběrem matrace pro kvalitní spánek

16. květen 2012 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Neustále slýcháme, že matrace je pro zdravý spánek klíčová a že bychom do ní měli investovat relativně velké peníze. Matrace pak vyjde na větší částku než samotná postel. Jak vybrat tu správnou matraci, na které se vám bude spát jako v pohádce? Jaké jsou typy matrací a co je opravdu důležité vědět?

Reklama

Ještě než se vydáte na nákup matrace, je vhodné zjistit si co nejvíce praktických informací. I proto jsme pro vás připravili tento článek. Není totiž výjimkou, že v obchodě A vám doporučí určitý druh matrace, zatímco když zajdete do obchodu B, prodavač vám vychválí úplně jiný typ. Abychom vždy nakupovali kvalitu, měli bychom se jako spotřebitelé neustále vzdělávat. To je samozřejmě náročné a vyžaduje to čas. Nicméně investice do matrace není nízká a vyplatí se nad ní přemýšlet.

Tvrdá, nebo měkká matrace?

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo preferuje tvrdé matrace, jiný spíše matrace měkké. Jaké z nich jsou pro naše zdraví výhodnější? Podle odborníků je pravda někde uprostřed. Matrace by neměla být ani příliš měkká ani příliš tvrdá.

Abyste si však byli jisti, že vám matrace vyhovuje, vyzkoušejte ji. Odhoďte stud a lehněte si na ni. Obchody to běžně umožňují. Vydržte ale několik minut nebo se domluvte, že si matraci zapůjčete a vyzkoušíte si ji doma. Bohužel takové služby patří stále ještě v České republice k výjimkám.

Tloušťka a elasticita matrace

Kvalitní matrace by měla mít tzv. bodovou elasticitu – tedy promáčknout se jen v místě, kde na ni zatlačíte a po uvolnění tlaku se vrátit do původní polohy.

Při výběru matrace je také důležitá její tloušťka, která se odvíjí od použitého materiálu. Ne vždy platí, že čím tlustší matrace, tím je zdravější a lepší. Samozřejmě, že 10 cm molitanu je pro zdravé spaní více než nevhodné.

Spíše než tloušťka matrace je rozhodující její „nosnost“, tj. na jakou váhu je přizpůsobena. Údaje by vám měl vždy poskytnout výrobce nebo prodejce matrace. Nedivte se proto, když se vás prodavač zeptá na vaši váhu.

Materiál matrace je klíčový

V současné době je na trhu velké množství matrací z různých materiálů. Oblíbené jsou především matrace z líné pěny, které jsou přizpůsobivé tlaku našeho těla a rovnoměrně rozkládají jeho hmotnost. Jsou proto pohodlné a poskytují zdraví spánek.

Poslední dobou se také objevují tzv. taštičkou matrace. Jde v podstatě o matrace na bázi pružin, kdy je však každá pružina oddělena a umístěna do textilních taštiček. Matrace tak lépe reflektuje potřeby našeho těla.

Vyhledávané jsou i matrace ze studené pěny, která je velmi pružná a efektivně reaguje na váhu a rozložení našeho těla. Vyrábí se z ní pevné matrace a výhodou studené pěny je i vysoká prodyšnost, která zajišťuje dostatečnou hygienu.

Pokud máte doma alergika nebo alergií sami trpíte, dejte přednost antialergením matracím. Využít můžete také matrace z přírodních materiálů, které jsou známé jako futony. Jde o materiál, který se používá zejména v Japonsku a v Evropě i České republice poslední dobou roste jeho oblíbenost.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Trend dnešní doby: Matrace pro zdravý a kvalitní spánek

Trend dnešní doby: Matrace pro zdravý a kvalitní spánek

Také jste se ráno probudili celý rozlámaní, bolela vás hlava a vaše záda byla celá ztuhlá? A přitom by stačilo tak málo a váš spánek by se mohl stát kvalitním a především zdravým. Jak? To se dozvíte v mém dnešním článku.

Kvalitní ložní povlečení podpoří spokojený spánek

Kvalitní ložní povlečení podpoří spokojený spánek

Kvalitní spánek je pro každého z nás naprosto nepostradatelnou podmínkou k tomu, abychom si pravidelně odpočinuli a zregenerovali síly do dalších aktivit pracovních i svátečních dnů. Velice důležitým specifikem je i to, jak se v posteli cítíme.


Peřiny pro kvalitní a zdravý spánek: Jak na výběr kvalitních peřin?

Peřiny pro kvalitní a zdravý spánek: Jak na výběr kvalitních peřin?

Peřiny a polštáře plněné peřím používaly už naše praprababičky a dobře věděly proč. Ne nadarmo je také slovo peří základem slova peřina. Tyto deky a polštáře totiž díky svým vlastnostem vytváří optimální podmínky pro náš odpočinek a naopak nepříznivé podmínky pro roztoče.

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.


Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Průvodce tříděním odpadu: Od papíru k bioodpadu

Třídit plasty nebo papír je v dnešní době jednoduché. Téměř na každém sídlišti nebo návsi již najdete barevné kontejnery, do kterých můžete vyhodit plastovou láhev nebo staré noviny. Jenže třídění odpadu má svá jasně daná pravidla.

Zdravý spánek: Anatomické polštáře

Zdravý spánek: Anatomické polštáře

Zdravý spánek je pro lidský organismus nezbytný. Co však udělat pro to, abychom dopřáli našemu tělu kvalitní odpočinek? Základem je spánek na kvalitní matraci. Kromě matrace je však také velmi důležité zvolit vhodný polštář. Ten má zásadní vliv na to, v jaké poloze bude náš krk a hlava během spá…