Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Potahy sedacích souprav: Jaký typ vybrat?

22. červenec 2010 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

V předešlé části Potahy sedacích souprav jste se dozvěděli základní informace. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé typy potahů sedacích souprav a jejich cenovou relaci.

Reklama

Látkové potahy

Látkové potahy sedacích souprav bývají u prodejců v mnoha barevných a materiálových variacích. Vyskytují se tak látkové potahy vyrobené z bavlny, viskózy, polyesteru, vlny a dalších materiálů. Někdy výrobci přistupují i ke kombinaci jednotlivých materiálů, kdy předpokládají na určitých místech větší vytíženost a tudíž je potřeba dbát na spolehlivější odolnost.

Poté, co si vybereme konkrétní látkku, ze které by měl být potah vyroben, je dalším důležitým faktorem barva a její odstín. Zde platí pravidlo, že zvolená barva, popřípadě její odstín, by měl být v souladu s ostatním nábytkem, který se v pokoji nachází. Je také důležité si dobře promyslet, zda budeme pořizovat velmi světlou či spíše tmavou barvu látky.

Světlejší barva je totiž samozřejmě daleko více náchylnější k ušpinění a opotřebování, takže pokud pořizujeme sedací soupravu například dětem do dětského pokojíku, bude vhodnější zvolit spíše tmavší odstíny, na kterých případné nečistoty nebudou tolik patrné. V opačném případě bychom museli počítat s tím, že bude potřeba častěji nechat potah chemicky ošetřit speciálními přípravky a přístroji na čištění.

Při výběru látkového potahu je rovněž důležité se zaměřit na to, jaký je vztah materiálu k prachu. Existují kvalitní látkové potahy, které jsou antistatické, tudíž se na nich prach neusazuje zdaleka tolik, jako je tomu u jiných druhů látky.

Kožené potahy

Obecně se dá říci, že kožené potahy patří mezi finančně náročnější nežli látkové. Záleží však samozřejmě na kvalitě kůže, jejím zpracování a také na odolnosti. Výrobci uvádějí několik typů kožených potahů na sedací soupravy dle toho, jak jsou jejich jednotlivé vrstvy kvalitní. Za méně kvalitní jsou přitom považovány potahy z kůže, která je oddělená ze spodní vrstvy, jedná se o tzv. štepenku. Ta se na rozdíl od kůže oddělované z horní vrstvy často ošetřuje ještě různými ochrannými syntetickými látkami.

Zvláštní místo mezi koženými potahy pak má tzv. nabuk, což je kůže zbroušená z líce. Postupem času takováto kůže patinuje a získává tím nový nádech a vzhled.

U kožených potahů je třeba dbát zvláštních pravidel. Je například vhodné sedací soupravu potaženou tímto materiálem umístit spíše do stinného místa pokoje, neboť sluneční svit má na kůži negativní vliv, dochází k jejímu postupnému vyblednutí a potah rychle ztrácí svoji původní barvu. Rovněž bychom sedačku neměli dávat k topení či krbu, neboť přílišným teplem dochází k rychlému zestárnutí kůže.

Kožené potahy jsou obecně daleko lépe udržovatelé nežli látkové. Při jejich nenadálém znečištění například od potravin je stačí pouze otřít vlhkým hadrem, zatímco u látkových potahů je často třeba použít speciálních přípravků na odstranění špíny.

Alcantara

Kromě klasických látkových či kožených potahů získávají na oblibě také potahy z alcantary, umělý materiál vyrobený z 68 % polyesteru, 32 % polyuretanu a 10% bavlny. Použité speciální ultratenké mikrovlákno je 20x tenčí než lidský vlas, je tedy velmi příjemný na dotyk s lidským tělem. Tento materiál, který je vyvinutý japonskými a italskými specialisty, se dnes používá nejen v nábytkářství například právě pro potahy k sedacím soupravám, ale je využitelný třeba i pro automobilový průmysl.

Ceny potahů

Cena potahů sedacích souprav je vždy v první řadě závislá na druhu materiálu, ze kterého je potah vyroben, v druhé řadě pak na jeho kvalitě. Potahy tak lze pořídit již od několika stokorun, nejdražší varianty pak přesahují hranice desetitisíců korun.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Při zařizování domácnosti je dobré hledět i na různé drobné detaily. Například takové kliky ke dveřím dokážou přispět k celkovému sladění interiéru i exteriéru vaší domácnosti. Mnozí z vás si jistě říkají, že je jedno, jaký typ kliky zvolíte, vždyť j

Jaký je nejvýhodnější materiál pro zateplení domu?

Většina tepelných izolací je dlouhodobě na vzestupu. Češi se postupně učí šetřit na energiích a zjišťují, že zateplení jim přináší řadu výhod. Nejvýhodnějším materiálem (a také nejpoužívanějším) je pěnový polystyren, tzv. EPS, který je v poměru cena a kvalita jednoznačně lídrem.


Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Během rekonstrukce koupelny je vhodné položit si otázku, jaký způsob ohřevu vody zvolíte. V tomto článku se zaměřím na srovnání plynové karmy a elektrického bojleru.

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Palivové dřevo: Jak ho vybrat?

Vytápíte doma dřevem? Jak vybrat palivové dřevo, aby bylo vytápění efektivní? Kolik palivové dřevo stojí a jaké vlastnosti by mělo mít?


Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

Zima pomalu končí, a tak se mnoho z nás vydává na své zahrady, aby upravili terén po nánosech sněhu a připravili vhodnou půdu pro jarní výsev. Základem každé zeminy jsou vhodné živiny, které jsou součástí substrátů, speciálně upravených pro určitý druh rostlin. Aby vaše zahrada nebo balkon vzkvétaly…