Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Je třeba prát povlečení před prvním použitím?

27. srpen 2014 - Rubrika: Interiér a nábytek - Komentáře: 1

Prodejci ložního povlečení vždy doporučují jej vyprat ještě před jeho prvním použitím. Jaké jsou pro to důvody a je to vlastně vůbec nutné?

Reklama

Možná si říkáte, že nové povlečení do postele, které jste si právě zakoupili, je přeci zcela čisté a tudíž jej není potřeba hned prát. Opak je ale pravdou. I kvalitně zabalené povlečení byste rozhodně před prvním použitím měli vyprat v pračce, pak nechat důkladně usušit a umožňuje-li to materiál, pak také vyžehlit.

Praním zbavíte povlečení prachu

Zcela zásadním důvodem je to, že se do povlečení při přepravě mohl dostat prach, pyl či jiné nečistoty. Ani sebelepší obal tomu nedokáže stoprocentně zabránit. Stejně jako se doporučuje před prvním použitím prát trička či kalhoty, totéž platí pro ložní povlečení.

Povlečení před prvním použitím změkne

Druhým, neméně důležitým důvodem, je fakt, že nové ložní prádlo přeci jen není tak měkké, naopak bývá dosti naškrobené. Vypráním změkne a bude tak už při prvním použití příjemné při kontaktu s vaší pokožkou. Například u lněného povlečení platí, že čím častěji jej perete, tím je čím dál víc měkčí.

Hlavní zásady, jak prát povlečení

Teplota praní

Už při prvním praní nezapomeňte na hlavní zásady. Pokud vás zajímá, jak prát povlečení, pak vězte, že drtivá většina materiálů snese pouze nižší teploty, povlečení tak perte maximálně na 60 stupňů Celsia.

Vhodné prací prášky

Při praní ložního povlečení také platí, že byste měli používat pouze jemné prací přípravky. Zároveň mějte na paměti, že pokud perete barevné povlečení do postele, není vhodné k němu přidávat bílé oblečení. To by se totiž mohlo zabarvit a došlo by tak k jeho znehodnocení.

Žehlení

Je také důležité si přečíst pokyny od výrobce, jež naleznete i přímo na výrobku. Je zde udána správná teplota, ale například i údaj, zda je možné a vhodné povlečení žehlit. Takové krepové povlečení se třeba po vyprání nemusí vůbec žehlit, u klasického bavlněného povlečení je tomu právě naopak. Bez žehlení by bylo nepřirozeně zmuchlané a nepůsobilo by v posteli tak pěkným dojmem.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Taťána Horká25

úterý, 31. leden 2023
21:55

Někdo už to tady určitě psal o tom, že mít kvalitní povlečení je také jedna velká starost. Ono to totiž musíte třeba prát a žehlit. Ale nemůže to dělat jen tak někdo. Místy je potřeba si opravdu najmout odborníka a nebo stejně jako obleky a šaty dávat věci do čistírny.


Napsal: Taťána Horká25 [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak prát záclony, aby vám co nejdéle vydržely v původním vzhledu?

Jak prát záclony, aby vám co nejdéle vydržely v původním vzhledu?

Praní záclon nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí tuto činnost není potřeba provádět tak často. Záclony byste měli měnit zhruba po jednom až dvou měsících.

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Výběr střešní krytiny: Životnost je na prvním místě

Rekonstruujete střechu nebo stavíte dům a vybíráte střešní tašky? Kvalitní střešní krytina je předpokladem pro dostatečnou ochranu domu a jeho tepelnou izolaci. Jak vybrat správnou střešní krytinu a na co dát pozor při výběru střešních tašek?


Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Jak vybrat prostěradlo do postele? Základní rady pro výběr ložního povlečení

Prostěradlo je základem ložního povlečení. Stejně jako povlaky na polštáře a přikrývky plní několik funkcí. Abyste se ve vaší posteli vždy dobře a pohodlně vyspali, měli byste si proto pořídit právě co nejkvalitnější prostěradlo.

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Chraňte se před syndromem nezdravých budov

Už před 30 lety trpělo podle Světové zdravotnické organizace až 30 % lidí tzv. onemocněním z nezdravých budov. Dnes je to více než 2x tolik. Tento problém nás navíc neohrožuje jen v kancelářských budovách, ale i doma.


Luxusní povlečení z pravé bavlny

Luxusní povlečení z pravé bavlny

Luxusní povlečení z pravé egyptské bavlny Vám poskytne dokonalý komfort. Dopřejte svému tělu ty nejkvalitnější materiály povlečení a vyberte si některý z nádherných vzorů bavlněného povlečení.

Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Nemáte dosud neblahou zkušenost s tím, že by váš dům navštívili zloději? Pak možná máte vaši domácnost dobře zabezpečenou, nebo jste zkrátka doteď měli jen štěstí. Tomu je však nutné jít naproti. Přinášíme vám pět tipů, jak co nejlépe vyzrát na zloděje, aby nepoznali, že nejste právě doma a byt či d…