Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak si zařídit byt ve skandinávském stylu?

3. leden 2011 - Rubrika: Interiér a nábytek - reaguj na článek

Prosvětlený a vzdušný interiér, nábytek ze světlého masivu a doplňky v sytých, ale nikoli umělých barvách. Tak lze ve zkratce popsat bydlení ve skandinávském stylu. Podívejte se, jak si zařídit dům a byt jako ve Švédsku nebo Finsku.

Reklama

Materiály a barvy skandinávského interiéru

Interiér zařízený ve skandinávském stylu je prosvětlený a vzdušný. Převládají v něm světlé barvy, jako je bílá, béžová nebo barva přírodního dřeva. Skandinávské interiéry ale nejsou nudné. Světlé barvy jsou zpravidla doplněny výraznými barvami a textilem. Typické jsou barevné polštářky nebo závěsy. Barvy se ovšem ve skandinávském interiéru nikdy nepřebíjí. Většinou je zvolena jen jedna barva (například modrá nebo zelená), která vhodně doplní světlý nábytek.

Dřevo obecně hraje velmi důležitou roli v každém skandinávském domě a bytě. Neznamená to ovšem, že by se skandinávský styl vyhýbal jiným materiálům, jako je například plast nebo kov. Jen v něm nejsou zastoupeny v takové míře jako u jiných stylů bydlení a objevují se spíše u různých bytových doplňků.

Nábytek ve skandinávském stylu

Nábytek ve skandinávském stylu je vyrobený ze světlého dřeva a doplňuje tak celkovou atmosféru vzdušného a prosvětleného interiéru, jenž svým obyvatelům pomáhá přečkat dlouhé zimní dny. Židle, stoly, skříně a postele jsou zpravidla vyráběny ze světlého dřeva, které je ponecháno přírodně nebo je natřeno bílou barvou.

Nábytek působí vždy elegantně. Důraz je kladen na minimalismus. Neobjevují se proto přehnaně zdobené a až kýčovité detaily, které by narušily celkovou konzistenci interiéru. Nábytek ve skandinávském stylu je nadčasový a také velmi pohodlný.

Bílý nábytek doplňují barevné polštářky
Bílý nábytek doplňují barevné polštářky

Textil: Nezbytná součást skandinávského interiéru

V žádném skandinávském interiéru nesmí chybět bytový textil, který „rozbije“ světlý interiér a dodá mu šmrnc. Doplňky volte ovšem ideálně v jedné barvě. Pro skandinávský interiér je klasickou kombinací bílá a modrá barva.

Světlou sedačku oživí například zelené nebo modré polštářky. Závěsy můžete zvolit s módními proužky. Na dřevěnou podlahu položte různé koberečky, které dotvoří pocit tepla a pohodlí, a na stůl z masivního dřeva rozprostřete jednobarevný běhoun.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Dětský pokoj: 3 tipy, jak ho vytvořit co nejlépe

Dětský pokoj: 3 tipy, jak ho vytvořit co nejlépe

Ve vašem životě právě nastala ta významná chvíle, kdy je třeba zařídit dítěti jeho vlastní dětský pokoj, ale vy vůbec nevíte, jak na to? V dnešním článku vám poradím, jak dětský pokojík zařídit tak, aby byl přesně podle dětských představ.

Úprava bonsají: Jaké jsou styly a jak bonsaje zasadit do misky

Úprava bonsají: Jaké jsou styly a jak bonsaje zasadit do misky

Bonsaje jsou miniaturizovanými stromky. Původ jejich pěstování je v Asii. K nám se tato zvláštní péče o rostliny dostala v hojnější míře relativně nedávno. Aby bonsaje vypadaly skutečně pěkně, je důležité si dát pozor na jejich správné tvarování.


Styl bydlení podle kuchyňské desky

Styl bydlení podle kuchyňské desky

Kuchyně, to je místo, kde každá z nás tráví hodně času. Proto chceme, aby měla styl, byla krásná na oko, a samozřejmě to nejdůležitější, musí být především praktická. Existuje mnoho typů kuchyní a každá žena si musí vybrat ten svůj.

Princip klimatizace do bytu

Princip klimatizace do bytu

Zajímá vás, jak funguje klimatizace? Princip klimatizace je velmi jednoduchý, pochopí ho i naprostý laik. A kde pořídit kvalitní klimatizaci a vzduchotechniku? Nechte si poradit od nás!


Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně snů: Výběr usnadní kuchyňský návrhář

Kuchyně je srdcem každého domu. Aby bylo možné v kuchyni připravovat dobré pokrmy, mělo by se nám v ní dobře pracovat. Už dávno jsou pryč doby, kdy byly k dostání dva tři druhy kuchyňských linek. Nabídka kuchyní je dnes více než široká. A nastává tak jiný problém – jak vybrat kuchyni snů?

Zóna krásy: Módní magazín hlavně pro ženy

Zóna krásy: Módní magazín hlavně pro ženy

Co dělat doma o dlouhých zimních večerech? Zapomeňte chvíli na předvánoční úklid a pečení cukroví! Co si třeba pohodlně sednout, otevřít si láhev vína a přečíst si nějaký pěkný magazín pro ženy? Třeba o módě a životním stylu…