Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Domácí knihovna: Jak vytvořit vhodný prostor pro ukládání knih

29. duben 2013 - Rubrika: Interiér a nábytek - Komentáře: 1

Domácí knihovny jsou nedílnou součástí vybavení domácností, jejichž majitelé mají rádi četbu, případně mají velké množství odborné literatury, kterou využívají při svojí práci. V posledních letech dochází ke značnému poklesu prodeje klasických knih, které stále více ustupují elektronickým knihám. Je ale jasné, že knihovny budou i nadále tvořit významnou součást mnoha domácností.

Reklama

Domácí knihovna slouží k pohodlnému a citlivému uskladnění knih. Při jejím zařizování je třeba brát v úvahu několik věcí. Především se musíme zamyslet nad prostorem, kde knihovna vznikne. Záleží na počtu knih, které v ní budou uloženy. V tomto ohledu je samozřejmě vhodné vytvořit si knihovnu, kde bude dostatečná rezerva pro případné nově pořízené knihy. Je však jasné, že velikost knihovny je značně ovlivněna také možnostmi místnosti, v níž se nachází.

Knihovna v menším bytě

Pakliže nemáte zrovna velký byt, knihovna asi nebude moci být rozprostřena na desítkách čtverečních metrů. Problém s prostorem se však dá vyřešit tak, že knihovnu postavíme více do výšky, uděláme v ní větší množství příček a přihrádek, takže se i do poměrně malé domácí knihovny nakonec vejde docela značné množství knih.

Materiály, které lze použít pro výstavbu domácí knihovny

Domácí knihovnu lze vytvořit v mnoha variantách. Nejčastěji se vyrábějí knihovny s otevřenými příčkami. Další verzí pak může být knihovna, která je zasklená.

S tím souvisí i materiály, které se pro realizaci knihovny používají. Může se využít dřevo ( zejména lze doporučit masiv), laminát, sklo i plast. V každém případě je vhodné, aby domácí knihovna byla dostatečně reprezentativní a nekazila celkový dojem v místnosti. Rovněž je vhodné, aby zvolený materiál ladil s ostatním nábytkem v místnosti.

Pozor na nosnost polic

Při zřizování domácí knihovny si dejme záležet především na tom, aby jednotlivé police měly dostatečnou nosnost, zkrátka aby se pod tíhou knih nezbortily. Zároveň musí mít i příhodnou hloubku tak, aby knihy netrčely z knihovny do vnějšího prostoru.

Osvětlení knihovny

Pakliže máte knihovnu postavenou, můžete ji vylepšit i o různé detaily. Velmi pěkně působí například knihovna, která má vlastní osvětlení. To pomůže k lepší orientaci při hledání konkrétní knihy, ale zároveň slouží i jako estetický prvek.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Gréta

úterý, 27. prosinec 2022
10:06

Tak to u nás doma už chybí jen mít nějaký pěkný prostor na to, kam by se umístilo křeslo a hned bych začala číst. Pak teda mít ještě čas na to vypnout a jen tak si číst, to je pravda. S těmi dětmi to tak moc jednoduché skloubit neejde.


Napsal: Gréta [Odpovědět]


Čtěte také...

Dětský pokoj: 3 tipy, jak ho vytvořit co nejlépe

Dětský pokoj: 3 tipy, jak ho vytvořit co nejlépe

Ve vašem životě právě nastala ta významná chvíle, kdy je třeba zařídit dítěti jeho vlastní dětský pokoj, ale vy vůbec nevíte, jak na to? V dnešním článku vám poradím, jak dětský pokojík zařídit tak, aby byl přesně podle dětských představ.

Rohožka je důležitým doplňkem do domácnosti: Jak vytvořit důkladnou čistící zónu

Rohožka je důležitým doplňkem do domácnosti: Jak vytvořit důkladnou čistící zónu

Ve chvíli, kdy přicházíme domů, přinášíme si sebou na botách spoustu nečistot. Obuv sice sundáme ještě před tím, než vejdeme do hlavních obytných místností, nicméně i v předsíni nebo na chodbě, kde ji necháme, bychom měli udržovat co největší pořádek. Mikroby a špína se totiž snadnou mohou přesunout…


Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Venkovní dlažba: Vybíráme vhodný typ pro pokládku

Majitelé rodinných domů a zahrad si často lámou hlavou s tím, co by na vzhledu objektu ještě zlepšili, co na pozemku chybí. Mnoho lidí přitom při takovémto uvažování často opomíjí vliv venkovní dlažby na celkovém designu bezprostředního okolí domu. Venkovní dlažba může být totiž prvním prvkem, při k…

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Trh s rezidenčním bydlením očekává v příštích měsících nárůst poptávky. Jedním z důvodů je jistě i to, že v současné době se dají u bank pořídit hypotéky za velmi zajímavých podmínek. Jedná se o stav, který je ekonomy považován za nejlepší od počátku ekonomické krize.


Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.

Jak opticky zvětšit prostor v předsíni bytu?

Jak opticky zvětšit prostor v předsíni bytu?

Předsíň je částí domácnosti, která zejména v panelových bytech neposkytuje příliš mnoho prostoru. Často tak řešíme problém, jak sem umístit veškeré potřebné předměty a nábytek tak, aby zde zůstalo dostatek místa pro volný pohyb. Řešení tohoto problému se dají najít, je ovšem nutné přistoupit k drobn…