Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vytápění rodinného domu - otopná soustava, ceny energií a ekologické zdroje tepla

22. prosinec 2016 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 4

Když se lidé rozhodnout pro koupi nebo stavbu rodinného domu, málokdy se v prvních fázích projektu rozmýšlí nad tím, jakým způsobem jej budou chtít vytápět. V nejlepších případech se možná zadavatelé zamyslí nad vybudováním něčeho jako je „kotelna“ nebo si rozmyslí podlahové topení a upraví dle toho stavební výšku podlah. Výjimku z této neblahé tendence marginalizovat problematiku vytápění při projektování domu představují ve většině pouze pasivní domy, nebo alternativní projekty ekologicky nebo technologicky inovativních domů. V sériové výrobě či ve většinovém myšlení budoucích majitelů domu byste delší rozvahu nad topným systémem nalezli spíše zřídka, přičemž má tato otázka zcela zásadní dopad na budoucí život v dané stavbě.

Reklama

Jak rozvažovat o otopné soustavě

Topná soustava není jenom rozvod topení ve vašem bytě, ale jedná se o komplexní činitel, který vyváří celkovou atmosféru v domě a komfort bydlení jako takového. Krom teploty v místnostech se samozřejmě podílí i na ohřívání teplé užitkové vody a podle našeho názoru by měl zajišťovat i dobré prostředí pro život v letních vedrech, proto v iClima používáme raději výraz klimatická soustava. Z našeho pohledu je totiž důležité řešit jakýkoliv prostor pro život jako komplexní a hlavně propojenou strukturu. Jedině tak je totiž možné mít pod kontrolou spolupráci jednotlivých složek, které se podílejí na vytváření příznivého klimatu v domě, zejména v přechodných obdobích roku, a to jak po stránce funkční, tak po stránce kontroly nákladů.

Ceny energií vybízejí k experimentům a hledání

V současné době se z hlediska cen energií nacházíme ve zvláštním, takřka přelomovém období, kdy mají na tržní cenu jednotlivých komodit zásadní vliv faktory jako jsou nečekaná naleziště fosilních paliv, což plat zejména o břidlicovém plynu a následně také obnovitelné zdroje, jejichž účinnost v posledních letech strmě stoupá a pořizovací cena zásadně klesá. V tomto světle je celkem nepravděpodobné, že by v následujících letech došlo k výraznějšímu růstu cen elektřiny a plynu, a tak dnes již není problém zvolit konvenční systém vytápění jako základní systém a nějaký obnovitelný zdroj jako doplňkový systém, např. místo klasické klimatizační jednotky, jak řeší náš systém iClima Lite. V další fázi je dost možné, že se alternativní systémy vytápění dostanou do zájmu větších firem a hráčů na energetickém trhu, čímž vzroste i jejich rozšíření mezi běžnou populací.

Ekologický zdroj tepla jako hodnota nastupujícím generacím

V iClima věříme, že každý ušetřený GJ energie bude k dispozici budoucím generacím pro využití na projekty, které budou moci přinést lidem lepší svět ve všech ohledech, proto se snažíme, abychom drahocenné přírodní zdroje využívali co možná nejméně, a místo toho se raději zaměřujeme na použití obnovitelné energie, kterou již naše planeta beztak produkuje ve velkém. Energii z půdy využíváme pomocí tepelných čerpadel, energii ze Slunce pak pomocí vakuových solárních panelů, přičemž se vše snažíme udržet co nejdéle díky tepelným zásobníkům. Tento jednoduchý princip nás v iClima přesvědčil, že není nutné dodávat obrovské hodnoty tepelné a elektrické energie do každého domu, ale že většina budov existuje v prostředí, ve kterém je již od začátku dostatek energie na krytí jejich provozu. Vyrobenou energii zkrátka nemusíme ve velkém protopit nebo proklimatizovat, ale s chytrým systémem klimatické rovnováhy ji můžeme uchovat a získat z ní mnoho dobrého pro život náš i životy budoucích generací.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Makkinka

úterý, 26. září 2017
10:26

Další tipy, jak ušetřit za nergie si můžete zdarma stáhnout tady:https://www.carbounion.cz/radce/jak-usetrit-za-energie-v-domacnosti-poradi-vam-novy-e-book - mě se to líbí, jak to mají udělané a fakt se tím dá inspirovat.. jsem s malou doma na MD a fakt se každá kornuna hodí. :)


Napsal: Makkinka [Odpovědět]

Navrátil

pátek, 21. květen 2021
08:32

My jsme vloni řešili spíše než vytápění to, jak dům ochladit. Vytápění řešíme přes tepelné čerpadlo, bohužel jsme měli investovat do rekuperace, která v létě větrá. Nezbylo tedy nic jiného než přeshttps://www.klimasplit.cz/ koupit novou klimatizaci. Ale je pravda, že i tak jsme spokojení. Hlavně s tou firmou, která zajistila kvalitní montáž a o všechno se postarali. :)


Napsal: Navrátil [Odpovědět]

Marek

pátek, 25. červen 2021
16:57

Před několika lety, kdy jsme se v novém rodinném domě rozhodovali, zda budeme topit dřevem v kamnech nebo vyhledáme alternativní vytápění, jsem si vytvořil docela komplexní propočet v excelu a vyšlo mi z toho docela jasně, že je to skutečně nejlepší možnost. Ušetříte opravdu hodně (samozřejmě hlavně během zimy) a když si pořídéte kvalitní nerezové komíny, tak nebudete litovat. Za sebe bych mohl doporučit například: http://www.komin-levne.cz/nerezove-kominy


Napsal: Marek [Odpovědět]

Petr

čtvrtek, 27. červenec 2023
21:10

Všichni se pořád ohání ekologií a jak je všechno drahé, ale v mém okolí není skoro nikdo, kdo by topil dřevem. Všichni mají tepelná čerpadla, nebo elektrokotle a nikdo netopí dřevem, protože je to hodně pracné. My si ho objednáváme z https://www.drevokarlovyvary.eu/ , takže si s jeho sháněním nedáme žádnou práci, ale pořád lepší, než jen otočit kolečkem a mít teplo.


Napsal: Petr [Odpovědět]


Čtěte také...

Když investujete do rodinného domu, nezapomeňte na zahradu

Když investujete do rodinného domu,  nezapomeňte na zahradu

V momentě, kdy se rozhodujete, zda si pořídíte nový rodinný dům, v němž byste strávili vy i vaše rodina zbytek života, je vhodné se zaměřit nejen na samotný dům, ale také na prostor, který je k dispozici kolem něj. Není dobré si kupovat rodinný dům, kdy součástí pozemku není žádná zahrada.

Kolik stojí v průměru zateplení rodinného domu a jaká část z této sumy je za izolační materiál?

Kvalitní zateplovací systém tzv, ETICS stojí v průměru kolem 1 000 až 1 400 Kč/m2, když budete počítat veškeré práce a technické vybavení, tj. pronájem lešení, kotvení systému apod. Podíl samotného izolačního materiálu je přitom asi 10-15 % ceny.


Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla

Bez pravidelného větrání může být v bytě nepříjemný vzduch, který může být i příčinou různých onemocnění či třeba vzniku alergických reakcí. Větrat se dá samozřejmě tak, že na chvíli otevřeme okno. Tím však dochází k situaci, kdy z bytu uniká teplo. Zejména v chladnějším období tím přicházíme o příj…

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit.


Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Ceny energie neustále stoupají: Krby a krbová kamna jsou řešením!

Chceme-li si pořídit topení, které by bylo levné, pak je několik variant, které bychom mohli doporučit. Levné způsob vytápění je dnes majiteli domů velice žádaný, což souvisí s tím, že ceny energií neustále stoupají. Ušetřit na energiích lze pořízením krbu nebo krbových kamen.

Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Pro domácnosti je zpráva, že ceny plynu a elektřiny v roce 2016 nejspíše vůbec neporostou, dokonce se možná dočkáme i jejich snížení, velmi dobrá. Můžete si ale vy osobně říci, že jste s cenami spokojeni? Pokud si nejste jisti a přemýšlíte, jak na en