Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vlhkost vzduchu v domě

21. prosinec 2012 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 2

Mnoho lidí trpí dýchacími obtížemi, bolestmi v krku, případně pak také záněty v očích apod. Může to být způsobeno několika faktory. Často však tento problém má spojitost s tím, že mají doma špatnou vlhkost vzduchu.

Reklama

Ideální vlhkost v jednotlivých místnostech v bytě

Na správnou vlhkost vzduchu v bytě či domě bychom si měli dávat pozor. Právě příznaky, jako jsou bolesti v krku, sklony k nachlazení či dýchací problémy, mohou být důsledkem špatné vlhkosti. Pro každou místnost přitom platí jiná kritéria vlhkosti. Zatímco například v koupelnách či kuchyních vyšší vlhkost vzduchu nevadí a je pro dokonce i typická, v obývacím pokoji či ložnici, kde trávíme spoustu času, by vlhkost vzduchu měla být v porovnání s výše uvedenými prostory nižší. Není jednoznačně definováno, jaká vlhkost je ideální, koneckonců každému z nás může vyhovovat něco jiného, obecně se však doporučuje, aby vlhkost vzduchu například v ložnici, v níž spíme ( a logicky zde tak trávíme nejvíce času) nepřekračovala 50%. Celkově by se pak v celém bytě neměla dostat nad 60%, pak je to již pro náš organismus zatěžující, podobně jako příliš nízká vlhkost, tedy pod cca 40%.

Co způsobuje vysoká nebo naopak nízká vlhkost vzduchu

Jaké jsou důsledky vysoké vlhkosti v bytě? Poznáme je nejen na sobě v podobě možných fyzických obtíží, ale také v samotném prostoru bytu, kde se mohou začít tvořit různé plísně, zvýší se výskyt roztočů atd. V případě nízké vlhkosti pak jde právě o problémy s dýcháním, vznikají alergické reakce, pálí nás oči, trpíme rýmou či nachlazením.

Jak udržet správnou vlhkost vzduchu v domácnosti

Pro udržení správné vlhkosti je dobré nejen důkladně větrat a dostávat tak do interiéru čerstvý vzduch, je možné využít také moderní zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu, případně pak ventilátory. Ty se dají pořídit v běžných obchodech s elektronikou. K ideální vlhkosti vzduchu v bytě může přispět také kvalitní větrací systém s rekuperací tepla, který zajišťuje neustálou výměnu vzduchu.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tereza

středa, 19. červenec 2017
17:20

Pěkný a užitečný článek. Také jsme řešili problém s vlhkostí v domě. Zkoušeli jsme snad všechno, co šlo až nám jednoho dne došla trpělivost a obrátili jsme se na odbornícihttps://aquapol-referencie..... Nelitujeme. Dneska se nám krásně žije bez vlhkosti.


Napsal: Tereza [Odpovědět]

Helenka

pondělí, 23. srpen 2021
00:32

Ahoj, my měli s vlhkostí v našem domě veliké problémy. Nakonec jsme museli přistoupit na velkou rekonstrukci. Měnili jsme okna, podlahu na půdě a tak podobně. Všechno jsme si zvládli opravit sami. Nakoupila jsem vybavení, včetně respirátorů na tomto webu:https://www.greenmat.cz/Respiratory-c160_150_2.htm, manžel pozval schopné kamarády a rekonstrukce šla, jako po másle!


Napsal: Helenka [Odpovědět]


Čtěte také...

Čistička vzduchu odstraní z ovzduší všechny nežádoucí částice

Čistička vzduchu odstraní z ovzduší všechny nežádoucí částice

Při důkladném rozboru toho, co vše doma nadýcháme, bychom se případných výsledků možná velmi zalekli. Přestože se nám může zdát, že doma máme čistý a čerstvý vzduch oproti venkovnímu prostředí, zdaleka tomu tak nemusí být. Ve vzduchu v domě jsou rozptýleny mnohé částice, které nám mohou zhoršovat dý…

Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?


Pro práci na domě si pořiďme pásovou pilu na kov

Pro práci na domě si pořiďme pásovou pilu na kov

Domácí kutilové, kteří si rádi na svém domě všechno opravují sami, se určitě čas od času dostanou do potíží s tím, pomocí čeho nařezat kovové předměty tak, aby provedené řezy byly co nejvíce přesné a zároveň hladké. S ručními pilkami na železo toho určitě nedocílí a je tak možná lepší se poohlédnout…

Jak na rekonstrukci podkroví v domě?

Jak na rekonstrukci podkroví v domě?

Současné trendy a vzrůstající kvalita životní úrovně vede spoustu majitelů bytů a domů k rekonstrukci střech a podkroví. Většinou se jedná o poměrně časově i finančně náročnou rekonstrukci, která by měla být důkladně promyšlená, aby bylo dosaženo cíl


TZ: Nové aplikace pro mobilní telefony: Dopřejte si plnou kontrolu tepelné pohody ve vašem domě

TZ: Nové aplikace pro mobilní telefony: Dopřejte si plnou kontrolu tepelné pohody ve vašem domě

Mobilní telefon spadá do desítky nejvýznamnějších vynálezů 20. století. Avšak moderní doba plná nových technologických inovací posunuje tento dnes již „malý“ zázrak zase kupředu. Všichni preferujeme rychlost a efektivitu, proto současné mobilní telefony již neslouží jen k přenosu hlasu. Jsou obohace…

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Větrání a rekuperace: Řešení i pro váš dům?

Bez vzduchu se neobejde nikdo z nás. Pokud správně a dostatečně nevětráme, jsme unavení, špatně se nám spí i pracuje. Jenže častým otvíráním oken přicházíme především v zimě o drahé teplo. Jak tedy dostatečně větrat a přitom šetřit energii? Řešením je rekuperace.