Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Teplovzdušné konvektory: Alternativa k radiátorům

16. květen 2013 - Rubrika: Domácnost - reaguj na článek

Pro vytápění místností v domácnosti lze jako alternativu nebo doplněk zvolit konvektory. Ty mohou mít mnoho podob, od podlahových, přes soklové až po stupínkové.

Reklama

Rozdíl mezi konvektory a raditárory

Zásadní rozdíl mezi konvektory a radiátory spočívá v tom, že u radiátorů se vyskytují klasická otopná tělesa, jimiž protéká voda, která předává teplo do okolí sáláním.

V případě konvektorů dochází k proudění ohřátého vzduchu, který se zahřívá topným tělesem. Takto ohřátý vzduch stoupá vzhůru skrz mřížky. Putuje podél stěn místnosti a stlačuje tak studený vzduch k zemi.

Ten je pak opět nasát do konvektoru a ohříván. Voda v konvektorech není obsažena v celém tělese jako u radiátorů, ale pouze ve výměníkových trubkách.

Zatímco radiátory jsou při plném provozu rozžhavené klidně až na tepotu kolem 70 stupňů Celsia a při kontaktu s nimi se tak můžeme popálit, povrch konvektorů je zahříván maximálně na teplotu kolem 45 stupňů Celsia.

Hlavní výhody konvektorů

  • Nižší teplota na povrchu- oproti radiátorům je povrch konvektoru chladnější a tím pádem i bezpečnější.
  • Rychlejší prohřátí místnosti- díky cirkulaci vzduchu. Teplý vzduch je vydechován do místnosti, chladný vzduch pak nasáván do konvektoru.
  • Nižší spotřeba energií- díky menšímu množství vody, která v konvektorech oproti radiátorům proudí, se snižuje spotřeba energie, jíž je voda ohřívána.
  • Široké možnosti zabudování- konvektory lze zabudovat přímo do podlahy, ale lze je vytvořit i jako otopné lavice, což je velmi praktické řešení například u bazénů apod. Umístit je lze i do volného prostoru, ke stěnám, k oknům atd. V kuchyni je lze zabudovat také přímo do nábytku ( jedná se o takzvané soklové konvektory). Máte-li v místnosti schody, je možné konvektor umístit do stupínku.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité

Porovnání spotřeby LCD a LED televize

Porovnání spotřeby LCD a LED televize

Při nákupu nového televizoru je dobré si všímat toho, jakou mají jednotlivé produkty spotřebu. Je značný rozdíl v tom, když si pořídíte starší či novější typ televize, odlišnost ve spotřebě totiž může činit až několik desítek procent.