Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

26. duben 2013 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Během rekonstrukce koupelny je vhodné položit si otázku, jaký způsob ohřevu vody zvolíte. V tomto článku se zaměřím na srovnání plynové karmy a elektrického bojleru.

Reklama

Oba dva typy zařízení jsou průtokovými ohřívači vody. Logicky je jejich hlavní rozdíl v tom, pomocí jaké energie k ohřevu vody dochází. Už jen samotné zvážení toho, zda dáte přednost plynovému zařízení nebo bojleru, který k ohřevu využívá elektrickou energii, je poměrně důležité s ohledem na to, jak jsou tyto energie drahé. Kromě tohoto však lze vysledovat i další přednosti u obou zařízení.

Spotřeba energií

Karma, tedy plynový průtokový ohřívač, je zařízením, do něhož se vyplatí investovat hned z několika důvodů. Především zde můžete zcela regulovat spotřebu zemního plynu. V momentě, kdy nepotřebujete teplou vodu, karma nespotřebuje prakticky žádný plyn, hoří zde jen malý „věčný plamínek“. Elektrický bojler oproti tomu běží neustále ( pokud jej tedy zcela nevypnete, což ovšem při každodenním využívání není příliš praktické), takže spotřeba energií roste.

Rychlost ohřevu vody

Plynová karma dokáže vodu ohřívat velmi efektivně. Prakticky ihned po jejím spuštění z kohoutku teče teplá voda, jejíž teplotu lze navíc nastavit přímo na zařízení. Elektrický bojler rovněž dodává vodu v potřebné teplotě ihned, je ovšem nutné, aby by neustále zapnut. Ihned po zapnutí nějakou chvíli trvá, nežli se voda dostane na požadovanou teplotu.

Životnost a péče o zařízení

Nyní se podívejme na životnost obou zařízení. V případě plynové karmy výrobci běžně uvádějí životnost minimálně kolem 15 let. Je ale zapotřebí se o zařízení neustále starat, zejména se jedná o čištění spalinového prostoru. Dojde-li k jeho zanesení, může být karma méně výkonná. Dále je nutné kontrolovat také kouřové cesty ( to musí provést revizní technici), hořáky. Elektrický bojler, který bude využíván každý den, bude mít pravděpodobně kratší životnost, péče o něj je však minimální, prakticky není potřeba se o zařízení nijak starat.

U plynové karmy je také důležité mít určité vývody z koupelny, které zajišťují průchod vzduchu a větrání. Pakliže investujete do karmy, bude nutné vytvořit otvory ve dveřích nebo zdivu. Toto je dokonce vyžadováno. Zabraňuje se tak případné otravě při zvýšené koncentraci plynu v místnosti, ke které dochází, je-li karma ve špatném technickém stavu, případně zhasne plamen hořáku.

Odpověď na otázku, zda je lepší investovat do plynové karmy nebo elektrického bojleru, není jednoznačná, jak už ostatně vyplývá z výše uvedených informací. Záleží na mnoha faktorech, obě zařízení mají svá pro i proti.

Foto: en.wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rada

úterý, 20. září 2022
10:07

K tomu výběru by mohl pomoci tento článekhttps://www.akoupelnyatopeni.cz/clanky/vyber-ohrivace-vody - my jsme nakonec vybrali kombinovaný bojler, který ohřívá bud z fve nebo tepleného čerpadla..


Napsal: Rada [Odpovědět]


Čtěte také...

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Při zařizování domácnosti je dobré hledět i na různé drobné detaily. Například takové kliky ke dveřím dokážou přispět k celkovému sladění interiéru i exteriéru vaší domácnosti. Mnozí z vás si jistě říkají, že je jedno, jaký typ kliky zvolíte, vždyť j

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Rekonstrukce koupelny si žádá také nové rozvody vody

Konečně jste se dočkali své vytoužené rekonstrukce staré a nevzhledné koupelny, která pouze hyzdila moderní vizáž Vašeho nadčasového bytu? S vervou a nadšením jste se pustili do bourání prohnilého jádra s vidinou rychlé výstavby a brzkého užívání koupelny? Potom jste určitě během tohoto procesu nara…


Obklady do koupelny: Jaké povrchové úpravy a rozměry zvolit?

Obklady do koupelny: Jaké povrchové úpravy a rozměry zvolit?

V každém bytě či domě se najde místo, kde by obklady přímo vyjímaly. Zkuste si jen představit, jak krásně by mohla vypadat vaše koupelna, kdyby byla obložena kvalitními velkoformátovými obklady! Nebo toaleta, kuchyně či chodba... Možností je opravdu nepřeberně a fantazii se meze nekladou!

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.


Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.

Využití dešťové vody

Využití dešťové vody

Také nemáte rádi dny, kdy z nebe padají dešťové kapky a Vy kvůli dešti nemůžete sedět na zahrádce před domem, nebo jít na procházku? Většina lidí nemá déšť v oblibě, nicméně i dešťová voda může být pro naši domácnost užitečná. V následujícím článku se pokusíme najít důvody, proč je dobré dešťové kap…