Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

3. září 2014 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Při zařizování domácnosti je dobré hledět i na různé drobné detaily. Například takové kliky ke dveřím dokážou přispět k celkovému sladění interiéru i exteriéru vaší domácnosti. Mnozí z vás si jistě říkají, že je jedno, jaký typ kliky zvolíte, vždyť jde o prkotinu. Není tomu tak, i dveřní kování může hrát důležitou roli.

Reklama

Bezpečnost? Hlavně pro vstupní dveře

Záleží především na tom, zda si pořizujete kliky ke dveřím do interiéru, nebo ke vstupním dveřím. Zatímco pro dveře, jež oddělují jednotlivé místnosti uvnitř domácnosti, není zapotřebí dbát na jejich odolnost, pro vchodové dveřní kování je hledisko jejich kvality a bezpečnosti zcela zásadní. A proč? Jednoduše z toho důvodu, že chrání váš domov před vniknutím cizích osob.

Je rozdíl mezi kováním pro vstupní a interiérové dveře?

Jen si představte, jak snadné by to měl zloděj v okamžiku, kdy by byly vstupní dveře vaší domácnosti opatřeny kováním pro dozické klíče. V tom případě by mu ve vniknutí nebránilo prakticky nic.

Dozické zámky jsou vhodné tak maximálně pro pokojové dveře. V případě vstupních dveří je nutné zvolit kování s otvorem pro vložkové zámky, tedy klasické FABky. S touto informací si ale nevystačíte. Při nákupu dveřního kování a kliky ke dveřím je potřeba mít alespoň základní znalost o tom, jak jsou na tom tyto prvky z hlediska bezpečnosti.

Co bystě měli vědět při výběru bezpečnostního kování

Vězte, že pro vchodové dveře musíte vybrat zásadně takzvané bezpečnostní kování. To je způsobeno vyšším nárokům. Je konstruováno tak, aby bylo schopno odolat atakům zlodějů, kteří by se skrz něj chtěli dostat pomocí páčidla či jiných, důmyslnějších pomůcek a náčiní.

Dveřní kování pro vstupní dveře, ať už se jedná o štítové nebo rozetové, se u nás rozděluje na 4 stupně z hlediska bezpečnostních vlastností. Pokud zvolíte 4. bezpečnostní třídu, můžete být naprosto v klidu. Skrz takové kování se zloději nedostanou ani s pomocí vrtačky, tedy rozhodně ne za pár minut. Museli by se lopotit minimálně půl hodiny, než by se skrz něj dostali.

Pravým opakem je 1. bezpečnostní třída. Ta značí, že kování je schopno zajistit pouze základní ochranu. Pro vstupní dveře do bytu a rodinného domu, kde je spousta majetku, bych tuto variantu rozhodně nedoporučoval. A když už, tak si k němu pořiďte další bezpečnostní prvky. Jinak se „těšte“ na to, že až k vám přijde zloděj, dostane se dovnitř objektu coby dup.

U interiérového kování pro dveře je důležitý spíše design

U interiérových dveří je to samozřejmě jiné. Tady už nehraje hlavní roli bezpečnost, ale spíše design. I takový drobný prvek, jakým jsou kliky ke dveřím a kování, dokáže přispět k celkovému doladění interiéru.

Dveřní kování
Dveřní kování

Je pouze na vás, zda vůbec chcete mít jednotlivé místnosti odděleny dveřmi s kováním na klíč, nebo zda je to úplně zbytečné. Málokdo doma u interiérových dveří používá zámek. Kování tak skutečně slouží hlavně jako designový prvek.

Foto: kovani-cobra.cz

Komerční sdělení

-hol-

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dana6e5

středa, 1. listopad 2023
20:57

No ani mně nemluvte o tom jaké typy klíčů jsou potřeba udělat. To všechno mně totiž dnes říkal jeden zámečník praha 1 když mně měnil klíče. Já vám nevím ale být tak nešikovná jako já tak jdu asi skočit z Nuseláku. Já to ale zvládám s grácií.


Napsal: Dana6e5 [Odpovědět]


Čtěte také...

Spolehlivé vchodové dveře

Spolehlivé vchodové dveře

Vchodové dveře jsou vizitka každého domu a jejich řešení může mít různé podoby. Podívejme se blíže co očekávat od plastových a co od dřevěných vchodových dveří.

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Plynová karma nebo elektrický bojler? Jaký ohřívač vody zvolit do koupelny

Během rekonstrukce koupelny je vhodné položit si otázku, jaký způsob ohřevu vody zvolíte. V tomto článku se zaměřím na srovnání plynové karmy a elektrického bojleru.


Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře jsou branou do každé domácnosti. Pokud doma máte zastaralé vchodové dveře, které již nevyhovují z estetického hlediska, ale také kupříkladu z pohledu tepelně izolačních vlastností, je vhodné přistoupit k pořízení zcela nových dveří.

10 tipů, jak vybrat posunovací dveře

10 tipů, jak vybrat posunovací dveře

Posunovací dveře jsou zajímavým řešením pro interiéry domácností. Hodí se zejména do těch bytů a rodinných domků, které nedisponují zrovna velkými rozměry.


Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna: kam je umístit a jakou zvolit velikost

Střešní okna jsou vhodná do půdních prostor, kde dochází k rekonstrukci a počítá se s obytnými prostorami. Díky tomu, že nainstalujeme namísto klasických oken střešní okna, docílíme intenzivnějšího prosvětlení prostoru místnosti.

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Přemýšlíte o tom, že si do domácnosti pořídíte posuvné dveře, avšak nevíte, jak náročná bude jejich montáž, případně co je k nim potřeba pořídit? Pak vám pomůžeme osvětlit jejich princip, výhody a také to, jakým způsobem se ukotvují.