Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

10 tipů, jak vybrat posunovací dveře

14. říjen 2013 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Posunovací dveře jsou zajímavým řešením pro interiéry domácností. Hodí se zejména do těch bytů a rodinných domků, které nedisponují zrovna velkými rozměry.

Reklama

Pokud má vaše domácnost malé místnosti a oddělují je klasické křídlové dveře, užitný prostor se pak opticky ještě zmenšuje. Je totiž potřeba počítat s volným místem, který slouží k otevírání dveří. V momentě, kdy si namísto křídlových pořídíte posuvné dveře, tento problém odpadne.

1. Posunovací dveře dle způsobu zasunování

Posunovací dveře můžete zvolit buď ve variantě, kdy se při otevření zasouvají přímo do stěny. V tomto případě je potřeba namontovat stavební pouzdro. Další možností je jejich zasouvání k boku stěny, i zde se využívá kolejnice a zavěšené garnýže. Poslední variantou jsou posunovací dveře, které se při otevírání srolují.

2. Lakované dveře

Lakované dveře jsou zřejmě nejlevnější variantou. Platí to i v případě posuvných variant. Zdaleka nejlevnějším materiálem je voština, což je vlastně stlačený papír. Na povrchu jsou pak opatřeny lakovanou dřevotřískovou deskou.

3. Laminátové dveře

Laminát je rovněž vhodnou volbou. Vyberete-li si laminátové posuvné dveře, zvolíte odolný typ, kterému jen tak něco neuškodí. Laminát dobře odolává škrábancům. Dá se navíc pořídit v různých imitacích, které napodobují vzhled dřeva.

4. Dřevěné dveře

Asi nejoptimálnější variantou je výběr dřevěných posuvných dveří, ideálně z masivu. Ty jsou nejvíce bytelné. Počítejte ale logicky s vyšší pořizovací cenou.

5. Rozměry dveří

Posunovací dveře samozřejmě musíte vybírat dle velikosti. Standardně jsou nabízeny se šířkou 60 – 90 centimetrů. Před výběrem si tak změřte velikost vstupu, abyste nakoupili příliš malé, nebo naopak velké dveře, které by vám nakonec byly k ničemu.

6. Jednokřídlé dveře

Jednokřídlé posuvné dveře jsou variantou, která je vhodná pro menší vchody.

7. Dvoukřídlé dveře

Logicky jsou dvoukřídlé posuvné dveře využitelné i pro vchody, které mají větší šířku.

8. Způsob otevírání

Zejména u dvoukřídlých dveří máte na výběr, zda se budou otevírat obě jejich části souběžně či nikoliv. Souběžné otevírání je praktické. Stačí posunout jedno křídlo a automaticky se zasouvá i druhé.

9. Směr zasouvání

Při výběru posuvných dveří v jednokřídlé verzi rozhoduje také to, jakým směrem se budou zasouvat. To zvažte s ohledem na prostor, kde se nachází vstup pro dveře, a to s ohledem na nábytek i délku stěny. Pokud vpravo od vstupu není dostatek místa, pak je logické, že zvolíte dveře, které se budou zasunovat doleva. Podle toho si vyberete i typ stavebního pouzdra.

10. Výplň dveří

Lze zvolit posuvné dveře s výplní. Tu může obstarat například sklo (čiré nebo matné). Výplň tak přispěje k optickému zvětšení prostoru, jeho zesvětlení a tak i k celkovému komfortu bydlení.

Pokud jste si již vybrali, pak vás jistě zajímá, jak namontovat stavební pouzdro pro posuvné dveře, co je k tomu zapotřebí a jaké vás čekají náklady. Vězte, že se nejedná o nic extra obtížného a drahého.

Ve spolupráci s jakopravit.cz

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Mirka

sobota, 13. srpen 2022
15:31

Rozhodla jsem se pro rekonstrukci mého domu, který není moc prostorný, a tak jsem se začala poohlížet po možnostech, jak zvětšit prostor v interiéru domu. Kamarád mi poradil stránkyhttps://www.jis.cz/, kde jsem si vybrala posuvné vstupní hliníkové dveře a prosklené na terasu, a aby bylo v celém domě více prostoru tak jsem si nechala naistalovat i všechny interiérové.


Napsal: Mirka [Odpovědět]


Čtěte také...

Spolehlivé vchodové dveře

Spolehlivé vchodové dveře

Vchodové dveře jsou vizitka každého domu a jejich řešení může mít různé podoby. Podívejme se blíže co očekávat od plastových a co od dřevěných vchodových dveří.

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Jak fungují stavební pouzdra pro posuvné dveře?

Přemýšlíte o tom, že si do domácnosti pořídíte posuvné dveře, avšak nevíte, jak náročná bude jejich montáž, případně co je k nim potřeba pořídit? Pak vám pomůžeme osvětlit jejich princip, výhody a také to, jakým způsobem se ukotvují.


Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře: Porovnání plastových a hliníkových dveří

Vstupní dveře jsou branou do každé domácnosti. Pokud doma máte zastaralé vchodové dveře, které již nevyhovují z estetického hlediska, ale také kupříkladu z pohledu tepelně izolačních vlastností, je vhodné přistoupit k pořízení zcela nových dveří.

Pár tipů pro zavařování okurek

Pár tipů pro zavařování okurek

Právě v těchto týdnech nastává doba, kdy je ideální zavařovat okurky. Kdo by neměl rád zavařované okurky k jídlu ( nebo také po probdělé noci). Pokud máme vlastní zahrádku s okurkami, stačí okurky sklidit a zavařit, máte pak na celý rok vystaráno. V tomto článku Vám přineseme pár tipů, které mohou p…


Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Kliky ke dveřím: Jaký typ zvolit pro vchodové a interiérové dveře?

Při zařizování domácnosti je dobré hledět i na různé drobné detaily. Například takové kliky ke dveřím dokážou přispět k celkovému sladění interiéru i exteriéru vaší domácnosti. Mnozí z vás si jistě říkají, že je jedno, jaký typ kliky zvolíte, vždyť j

Zahradní gril: 5 tipů pro zdravé grilování

Zahradní gril: 5 tipů pro zdravé grilování

Grilování patří v létě mezi oblíbené způsoby přípravy pokrmů. Zároveň jde i o poměrně snadný styl vaření, který zvládne prakticky každý. Je ale důležité dodržovat určité zásady, abyste grilováním připravili zdravá a chutná jídla.