Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Stavba zahradní pergoly svépomocí

21. červen 2010 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Zahradní pergola je nejen příjemnou ozdobou vaší zahrady, ale hlavně poskytuje příjemné posezení během krásných dnů. Zahradní pergolu si lze nechat postavit přímo od specializovaných firem, které dodají materiál a provedou montáž. Stavba pergoly však není nijak složitou záležitostí, a tak se do ní může pustit každý, kdo je alespoň trochu manuálně zručný a má dostatek odvahy a času.

Reklama

Vhodné umístění pergoly

Než se pustíme do samotné stavby, je potřeba si promyslet několik zásadních věcí. Tou první je umístění pergoly. Při výběru vhodné plochy bychom měli brát na zřetel fakt, že pergola bude ozdobou celé zahrady, tudíž bude nejvhodnější ji umístit na tu část zahrady, odkud se nám bude naskýtat příjemný pohled do prostoru. Je rovněž dobré ji zakomponovat do zahrady tak, aby byla v harmonii se stylem celého domu a aby tvořila elegantní přechod z vnitřního prostoru do vnějšího.

Výběr materiálu pro pergolu

Druhou zásadní věcí je výběr materiálu, ze kterého by naše pergola měla být postavena. Pokud zvolíme variantu, kdy chceme velkou pergolu, která bude mít pevnou konstrukci, pak se jako nejlepší materiál hodí cihla nebo kámen tak, aby překladové trámy měly dobrý základ. U menších a lehčích pergol lze naopak jako nejvhodnější materiál použít dřevo, nejlépe borovicové či smrkové. Přitom bychom měli mít na paměti, že je lepší využívat pouze jeden druh dřeva, nikoliv kombinovat více dřevin. Někteří kutilové pak mohou jako materiál pro stavbu zahradní pergoly využít také například kovových konstrukcí, vše však záleží na vhodnosti materiálu vzhledem k celkovému vzhledu zahrady.

Stavba dřevěné pergoly

Je li vybrána plocha a materiál, lze přistoupit k samotné stavbě. Při stavbě dřevěné pergoly si na úvod vyznačíme umístění sloupků, do těchto vyznačených míst posléze zatlučeme kovové patky, do kterých následně vsuneme sloupky, jež zajistíme vruty. Pro jistotu, že máme sloupky opravdu svisle, je potřeba vše zkontrolovat vodováhou.

Ve chvíli, kdy máme svislé sloupky nainstalovány, můžeme přistoupit k montáži podélných nosníků, a to nejlépe tak, aby měly určitý přesah. Nosníky připevníme ke sloupkům nejlépe tak, že opět zkontrolujeme vodováhou. Na nosníku si posléze vydlabeme zářezy v místech, kde se dotýkají se svislými sloupky. Na krokvích si stejně tak označíme místa, kde se budou křížit s nosníky a poté je uložíme do zářezů. Každý spoj pak zašroubujeme.

Stavba zahradní pergoly svépomocí opravdu není nijak složitá. Záleží na tom, aby všechny zářezy byly na správných místech, tak aby byla pergola stabilní. Ve chvíli, kdy máme takto postavenu pergolu, můžeme začít přemýšlet o jejím zastřešení, abychom na ní moli trávit chvíle i během nepříznivého počasí a co nejvíce si tak naší stavby užili.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

NBára Nová

středa, 11. říjen 2023
11:46

Čeká nás tento rok kompletní zasklení pergoly a tak nějak si říkám že to bude asi jednak náročné a druhak docela nákladné řešení. Už se mi ani nechce počítat kolik peněz jsme v tom v posledním roce nechali, ale nizší stovky tisíc to prostě budou. Ty peníze skáčou sem a tam, jen co je pravda.


Napsal: NBára Nová [Odpovědět]


Čtěte také...

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly nabízí příjemné posezení i dostatek soukromí

Pergoly jsou velmi oblíbeným zahradním stavitelským prvkem. Tím víc je vhodné, abyste dobře promysleli jejich správné umístění v terénu a docílili tak kýženého efektu.


Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Co obnáší stavba pasivního domu na klíč?

Přemýšlíte o vlastním rodinném domě? Líbí se vám myšlenka úspor energie? Chcete investovat do pasivního domu a listujete katalogem, kde je řada zajímavých typových domů? Pozor! Ani v případě pasivního domu na klíč se nevyhnete projektu!

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?


Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

Stavba nízkoenergetického domu: II. Volba materiálu a vytvoření rozpočtu

V minulém díle o stavbě moderního nízkoenergetického domu bylo popsáno jak nejlépe vybrat pozemek a projekt domu. V tomto díle se podíváme na to, jaký materiál je pro stavbu domu vhodný a jak nejlépe přistupovat k tvorbě samotné rozpočtu stavby.

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.